منتشر شده در تاریخ: جمعه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۲۲:۱۲
شناسه خبر: 312441
گروه :خبر
13950210000583_PhotoA

مسئول مرکز فرماندهی نیروهای آمریکایی می‌گوید تنبیه درنظر گرفته شده برای 16 سربازی که با اشتباه خود، موجبات حمله به بیمارستان قندوز افغانستان را فراهم آوردند، تنبیهی متناسب است زیرا اقدام آنها «عمدی» و «جنایت جنگی» نبوده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، ژنرال «ژوزف ووتل» فرمانده مرکز فرماندهی نیروهای آمریکایی (سنت‌کام) امروز در میان خبرنگاران حاضر شد و در خصوص تنبیه 16 سرباز به دلیلی «بمباران اشتباهی» بیمارستان پزشکان بدون‌ مرز در شهر قندوز افغانستان توضیحاتی را ارائه داد.

مهر ماه سال گذشته بود که جنگنده‌های آمریکایی در خلال نبرد نیروهای پیاده با اعضای طالبان، یکی از بیمارستان‌های متعلق به خیریه بین‌المللی «پزشکان بدون‌مرز» را بمباران کرده و 42 نفر را کشتند.

ژنرال ووتل به خبرنگاران گفت که 16 افسر از جمله 3 افسر حاضر در هواپیماهای مسئول بمباران بیمارستان قندوز، به دلیل این اقدام خود تنبیه شده‌اند و با در نظر گرفتن اینکه این اقدام آنها «غیرعمدی» بوده، تنبیه موجود با اشتباه آنها تناسب دارد.

بر اساس اعلام «کریستوفر استوکس» مدیر کل پزشکان بدون مرز، در حمله مهر ماه، 14  کارمند پزشکان بدون مرز و 28 بیمار از جمله 3 کودک کشته شده بودند؛ 37 نفر هم مجروح شدند.

استوکس آن روزها گفته بود که مختصات دقیق بیمارستان در اختیار همه طرف‌های درگیر در افغانستان داده شده و «تخریب گسترده و کاملا دقیق این بیمارستان نشان‌دهنده یک اشتباه نیست؛ بیمارستان پی در پی بمباران شد.»

سازمان پزشکان بدون مرز همان روزها اصرار داشت که این حمله عمدی، به عنوان جنایت جنگی شناخته شود؛ حالا البته آمریکایی‌ها این پرونده را با یک تنبیه درون‌سازمانی بستند.

ژنرال ووتل به این درخواست پزشکتان بدون مرز هم واکنش نشان داد و گفت «از انجا که اشتباه نیروهای ما غیرعمدی بوده، پس این ماجرا مشمول تعریف جنایات جنگی نمی‌شود.»

ژوزف ووتل همچنین گفت که برای جلوگیری از تکرار حوادث مشابه، یک دوره آموزش ضمن خدمت برای 9 هزار سرباز آمریکایی برگزار شده و همچنین، فهرست مکان‌هایی که نباید مورد حمله قرار بگیرند، برای جنگنده‌های پنتاگون تعریف شده است.

ژنرال ووتل تصدیق کرد که مسئولان سازمان پزشکان بدون مرز به سرعت با مرکز فرماندهی نیروهای آمریکایی تماس حاصل و قطع حملات به بیمارستان را خواستار شده‌اند.

وی گفت: «گذشتن این پیام از چند لایه و رسیدن به فرمانده حاضر در میدان، به طول انجامیده و حتی هنگامی که پیام به وی می‌رسد، وی تا چند دقیقه متوجه منظور پیام نمی‌شود زیرا  اصلاً نمی‌دانسته که در حال حمله به یک بیمارستان است.»

ژنرال 4 ستاره ارتش آمریکا در پاسخ به یکی از خبرنگاران اعتراف کرد که «هیچ گلوله‌ای» از بیمارستان به سمت سربازان آمریکایی شلیک نشده بوده و «به دلیل نبود ارتباط بصری میان خلبان و سربازان پیاده»، خلبان مکانی غیر از محل مورد نظر سربازان را بمباران کرده است.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند