منتشر شده در تاریخ: شنبه ۰۱ اسفند ۱۳۹۴ - ۲۲:۳۰
شناسه خبر: 284601
گروه :خبر
13941201000556_PhotoA

برخی فعالان بازار پول حدس میزنند که ابقای تهرانفر حتما در راستای برنامه های ارزی صراف بزرگ است. برنامه هایی که فعلا از آن اطلاعی نیست و احتمالا با پولهای انتخاباتی ارتباط خواهد داشت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس،

1-     یکی از اقدامات فساد خیز بانک مرکزی سیاست مداخله ارزی است. بانک مرکزی با استفاده از منابع ارزی خود اقدام به فروش ارز به نرخ کمتر در بازار آزاد میکند تا از این طریق برای مدت محدودی نرخ ارز صرافیها را کاهش دهد. سابقه شروع سیاست مداخله ارزی به دوران مرحوم نوربخش برمیگردد. در آن زمان امثال بابک زنجانی متولی فروش ارز در بازار آزاد بودند. البته این سیاست تاکنون با فراز و نشیب ادامه داشته است. در دوره احمدی نژاد (سال 90) همین سیاست غلط با هدایت رحیمی (فعلا در زندان است) انجام شد و باعث گردید برادران ر (صرافان هم ولایتی رحیمی) منابع سنگینی به جیب بزنند.

2-     فساد در این سیاست نهادینه است. صرافی که بصورت رانتی متولی فروش ارزهای ارزان بانک مرکزی است، آزادی کامل در فروش دارد. سود ما به تفاوت فروش ارز و حتی خواب ارز در حسابها صراف در ارقام چند صد میلیاردی محاسبه میشود. در واقع سیاست مداخله ارزی به هدر رفت منابع ارزی بانک مرکزی و در کنار آن فساد و میلیاردر شدن یک شبه برخی صرافیهای ذینفوذ منجر میشود.

3-     متاسفانه علی رغم پرونده های قضایی تشکیل شده در دولت قبل (برخورد اطلاعات سپاه با عوامل فروش ارز بانک مرکزی در سال 90) این سیاست غلط باز در دوره مدیریت جناب سیف تکرار شده و ادامه دارد. بخشی از ارزهای توافق ژنو بنا به افشاگری دکتر نادران در مجلس به صرافیهای مرتبط با بانک مرکزی فروخته شده است. همین سیاست اکنون نیز در آستانه انتخابات مجلس در حال اجراست. برخی اراده کرده اند تا با کاهش موقت نرخ ارز، ذهنیت مردم نسبت به دستاوردهای برجام را مثبت کند تا بلکه از این مسیر رای بیشتری برای جریان سیاسی منتسب به خود در انتخابات جلب کند.

4-     برخی در بدنه بانک مرکزی با این سیاست مفسدانه و غلط مخالفند. این موضوع به طور ضمنی در صحبتهای رئیس جمهور در مجمع عمومی بانک مرکزی مورد اشاره قرار گرفت[1]. دکتر روحانی گفت هر موقع به بانک مرکزی میگوییم نرخ ارز را پایین بیار، مقاومت میکند. انگار که میخواهد از جیب خودش هزینه کند!!

5-     مقاومت بانک مرکزی چندان استمرار نداشت. با دستور حسین فریدون صراف بزرگ تدبیریون، تودیع و معارفه معاون جدید نظارتی بانک مرکزی برای مدت نامعلوم متوقف گردید. پیش از این قرار بود حیدری (مدیر عامل بانک ملی) بجای حمید تهرانفر در سمت معاون نظارتی بانک مرکزی مشغول به کار شود. تهرانفر معاون سابق نظارتی بانک مرکزی به دلیل ضعف در مدیریت و نابسامانی موسسات مالی با انتقاد شدید مواجه بود. اما معلوم نیست چه اتفاقی رخ داده که حسین خان (مرد حاشیه های پررنگتر از متن) وارد میدان شده و دستور داده تا تهرانفر حداقل تا اطلاع ثانوی مشغول به کار بماند. فریدون صاحب صرافی تضامنی صدقی[2]و شریک مانی مهاجان و علی صدقی است. وی تاکنون توانسته بسیاری از رفقا و شرکای خود را در مناصب کلیدی اقتصادی دولت منسوب کند. از جمله انتصاب همین شریک خود جناب صدقی به عنوان مدیر عامل بانک رفاه است.

با دستور حسین فریدون صراف بزرگ تدبیریون، تودیع و معارفه معاون جدید نظارتی بانک مرکزی برای مدت نامعلوم متوقف گردید. پیش از این قرار بود حیدری (مدیر عامل بانک ملی) بجای حمید تهرانفر در سمت معاون نظارتی بانک مرکزی مشغول به کار شود.

6-     برخی فعالان بازار پول حدس میزنند که ابقای تهرانفر حتما در راستای برنامه های ارزی صراف بزرگ  است. برنامه هایی که فعلا از آن اطلاعی نیست و احتمالا با پولهای انتخاباتی ارتباط خواهد داشت. شاید بین ابقای تهرانفر و انتقاد رئیس جمهور از عدم همکاری بانک مرکزی برای کاهش نرخ ارز در هفته های قبل و اتفاقا کاهش نرخ ارز در هفته گذشته (به دلیل تزریق ارزهای برجامی) رابطه ای وجود داشته باشد.

7-     پشت صحنه بازار ارز در کشور همیشه پنهان و فساد خیز بوده است. علت این است که قوانین مجلس برای نظارت و شفاف سازی در این زمینه ناقص است. بانک مرکزی برای مدیریت منابع ارزی کاملا مختار و صاحب اجازه است. این اجازه شامل فروش ذخائر ارزی در بازار هم میشود. بانک مرکزی میتواند بدون کسب نظر از مراجع، به آسانی منابع ارزی حاصل از برجام یا تبادل جیسون را در بازار حراج کند!! فارغ از اینکه این کار بشود یا نشود، نقص قوانین مجلس عامل اصلی وقوع بستر فساد و زیان در کشور است که در صورت روی کار آمدن مجلس وکیل الدوله ها امیدی به اصلاح آن نخواهد بود.

[1]  . http://www.tasnimnews.com/fa/news/1394/11/27/1002743/%D8%B1%D8%A6%DB%8C%D8%B3-%D8%AC%D9%85%D9%87%D9%88%D8%B1-%D8%A8%D8%A7%D9%86%DA%A9-%D9%85%D8%B1%DA%A9%D8%B2%DB%8C-%D8%B1%D8%A7-%D9%85%D8%A7%D9%86%D8%B9-%DA%A9%D8%A7%D9%87%D8%B4-%D9%86%D8%B1%D8%AE-%D8%AF%D9%84%D8%A7%D8%B1-%D9%85%D8%B9%D8%B1%D9%81%DB%8C-%DA%A9%D8%B1%D8%AF-%D9%81%DB%8C%D9%84%D9%85

[2]   .http://www.rrk.ir/News/ShowOldNews.aspx?Code=10085115

انتهای

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
امام سجاد (ع)چراغ فروزان راه مردم است کودک کشی و نسل کوشی در یمن یک رخداد ظالمانه است دشمن در پی سلب معیار ما می توانیم از ملت ایران است/اقدامات انتظامی پلیسی باشد نه پلیس بازی خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان