منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۳:۴۶
شناسه خبر: 212311
گروه :خبر
13930818000335_PhotoA

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات عنوان کرد: براساس نظرسنجی‌ به عمل آمده 88 درصد مردم به‌شدت موافق این توافق‌نامه هستند و از آن حمایت کردند و تنها 4 درصد با آن مخالفند و باقی نیز رأی ممتنع دارند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، محمود واعظی امروز در یک نشست خبری در حاشیه همایش خدمات عمومی مخابراتی روستایی با اشاره به توافق ایران با بزرگترین کشورهای جهان تحت عنوان برجام، اظهار داشت: در تاریخ سیاسی کشور این موضوع بی‌سابقه بوده که کشوری ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل دیده شده باشد و با اینکه 6 قطعنامه علیه آن صادر شده با صدور قطعنامه جدیدی تمامی محدودیت‌ها و قطعنامه‌های قبلی لغو شود.

* نظرسنجی‌های می‌گویند 88 درصد مردم به‌شدت موافق این توافقنامه هستند

وی عنوان کرد: براساس نظرسنجی‌های به عمل آمده 88 درصد مردم به‌شدت موافق این توافق‌نامه هستند و از آن حمایت کردند و تنها 4 درصد با آن مخالفند و باقی نیز رأی ممتنع دارند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: اولین کار من بعد از حضورم در وزارت ارتباطات تغییر مأموریت پست‌بانک بود. زیرا اهداف این بانک خدمات‌رسانی به روستاها و مناطق کمتر توسعه یافته است و قرار نیست با سایر بانک‌ها رقابت داشته باشد.

واعظی ادامه داد: پست بانک باید در روستاها اشتغال ایجاد کند و جلوی مهاجرت از روستاها و مناطق مرزی به کشور گرفته شود. امروز نزدیک به 70 درصد جمعیت شهری و 30 درصد روستایی است که در مقایسه به رقم 50 درصدی سال‌های قبل خوب نیست.

*اختصاص 334 میلیارد تومان برای ارتباط رسانی به روستاها

وزیر ارتباطات تصریح کرد: در حال حاضر بیش از 90 درصد روستاهای کشور ارتباط تلفنی دارند. در مجموع تمامی روستاهای بالای 20 خانوار دارای تلفن خانگی و روستاهای زیر 20 خانوار حداقل یک خط عمومی در روستا هستند.

وی ادامه داد: در سال گذشته 8 هزار روستا به اینترنت متصل شده‌اند و امسال نیز برنامه اتصال 25 هزار روستا به اینترنت پیش‌بینی شده و به این ترتیب تمامی روستاهای بالای 20 خانوار تا پایان سال به اینترنت وصل می‌شوند. در سال گذشته 240 میلیارد تومان برای ارتباط رسانی به روستاها هزینه شده و این رقم امسال به 334 میلیارد تومان خواهد رسید.

*بدهی مخابرات پرداخت نشود، ارتباطات کشور مختل می‌شود

واعظی همچنین درباره اختلافات اخیر وزارت ارتباطات با شرکت مخابرات ایران بر سر بدهی‌های این شرکت، گفت: در تمامی برخوردهایی که با مخابرات و شرکت‌های دیگر داریم هدف این است که آنها کارشان را به خوبی انجام دهند. اکنون مخابرات، شرکت‌های ندا و کل شرکت‌های فعال در این حوزه بحث ارتباطات و فناوری اطلاعات را تشکیل می‌دهند و معتقدیم اگر در فعالیت هر یک خللی وارد شود، کشور در این حوزه عقب خواهد ماند.

وی ادامه داد: سال گذشته به دلیل اجرای طرح یکسان‌سازی کدهای مخابراتی، نرخ آبونمان تلفن ثابت از 33 تومان به 900 تومان افزایش یافت تا مخابرات ضرر نکند و تعرفه تلفن ثابت بین استانی کاهش محسوسی داشت. پیش‌بینی شده بود با این اقدام درآمد شرکت مخابرات ایران 22 تا 25 درصد افزایش پیدا کند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرد: مخابرات بابت خرید پهنای باند اینترنت، 400 میلیارد تومان به شرکت زیرساخت بدهکار است و شرکت ارتباطات زیرساخت نیز باید بابت خرید پهنای باند بین‌الملل به اپراتورهای بین‌المللی این مبلغ را پرداخت کند. شرکت ارتباطات زیرساخت باید طلب خود را از بدهی‌های مخابرات بپردازد و در صورتی که مخابرات این بدهی را پرداخت نکند، ارتباط کل کشور قطع خواهد شد و این موضوع به ضرر همه مردم خواهد شد.

وی تصریح کرد: مشکل مالی امروز مخابرات ارتباطی به تعرفه‌های مخابراتی ندارد و این شرکت با سیستم‌های قدیمی نمی‌تواند سرویس خوبی به مردم ارائه دهد. مخابرات باید به فکر توسعه باشد و نباید در هر سال این مقدار سود بین سهامدارانش هزینه کند.

واعظی گفت: امکان ندارد که همیشه تمامی سود شرکت را بین سهامداران تقسیم کرد. این روال که مدتی سود برنمی‌دارند، به جای آن توسعه می‌دهند، در تمام دنیا عرف است. سود چنین کاری اول از هر چیز به اپراتور بر می‌گردد و در نهایت سود آتی آن چند برابر می‌شود.

وی تاکید کرد: اگر مطمئن باشیم مخابرات پولی را که از مردم می‌گیرد، تبدیل به توسعه و خدمات می‌کند، موضوع تغییر تعرفه‌های مخابراتی را در کمیسیون تنظیم مقررات بررسی می‌کنیم و در صورتی که مخابرات بسته توسعه‌ای خود را با دلیل و استدلال ارائه دهد، امکان بازنگری در نرخ خدمات مخابراتی وجود خواهد داشت.

واعظی یادآور شد: همچنین در صورتی که مخابرات پیشنهاد بازگشت تعرفه‌ها به حالت قبل از هم‌کدسازی را به صورت مکتوب ارائه دهد، وزارت ارتباطات نیز موافق است و این پیشنهاد را قبول می‌کنیم.

*شرکت‌های اینترنتی کم فروشی نمی‌کنند

وی درباره کیفیت نامناسب خدمات اینترنتی در کشور، گفت: براساس نظارت کاملی که بر فعالیت شرکت‌های اینترنتی انجام می‌شود، معتقدیم شرکت‌های اینترنتی کم فروشی نمی‌کنند.

واعظی با بیان اینکه مطالبات مردم از اینترنت بالا رفته است، گفت: در حال حاضر ظرفیت پهنای باند اینترنت 2400 گیگابیت در ثانیه است که تا پایان سال به 4000 گیگابیت خواهد رسید.

وی ادامه داد: در ابتدای دولت یازدهم سه میلیون کاربر ADSL در کشور وجود داشت، اکنون این تعداد به بیش از 10 میلیون نفر رسیده است. همچنین در ابتدای دولت تنها 200 هزار نفر از اینترنت موبایل استفاده می‌کردند که ‌اکنون بیش از 10 میلیون نفر کاربر اینترنت موبایل هستند که این یک تحول بزرگ در مدت زمان کوتاه به حساب می‌آید.

*جابجایی شماره بین اپراتورهای موبایل از سال آینده

واعظی اظهار داشت: همچنین آیین‌نامه‌ جابه‌جایی شماره بین اپراتورهای تلفن‌همراه از سال آینده اجرایی می‌شود که به مردم اجازه می‌دهد سالی دو بار با حفظ شماره خود، اپراتورشان را تعویض کنند.

وی همچنین درباره ارزیابی اپراتورهای تلفن همراه، گفت: زمانی می‌توان یک اپراتور را برتر عنوان کرد که به رقم مورد نظر در ارزیابی رسیده باشد، اما بررسی اپراتورهای موبایل نشان داد که آنها با شاخص‌های در نظر گرفته از سوی ما فاصله بسیاری دارند.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است