منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۵ - ۷:۲۲
شناسه خبر: 353368
گروه :خبر
img_0107

بیش از ده سال پیش بود که فضای رسانه‌های استان از خبر احداث پل خلیج فارس پر شد اما چه سود که این پروژه همانند پروژه‌های مهم دیگر استان هنوز راکد مانده که باعث شده بندرپل به رغم دارا بودن پتانسیل های فراوان همچنان در گمنامی بماند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛بندر پل از توابع شهرستان بندرخمیر است که در فاصله 70کیلومتری شهرستان بندرعباس قرار دارد، بندر پل که نزدیکترین راه آبی به جزیره قشم محسب می شود از پیشینه بالایی برخوردار است و براساس اطلاعات مردم بوم منطقه در زمان هجوم پرتغالی ها به خلیج فارس؛ امام قلی خان، سردار فاتح ایرانی با احداث پل های چوبی در این روستا راه ارتباطی سربازان خود را به جزیره قشم باز کرد و از آن پس این روستا محل تردد مردم منطقه و بازرگانان قرار گرفت.

گفته می شود در گذشته فاصله بندرپل تا سواحل جزیره بسیار کمتر از فاصله کنونی بوده و پس از حضور امام قلی خان و ایجاد پل های شناور چوبی بر این مسیر فعالیت های اقتصادی در منطقه رونق چشمگیری داشته است هم اکنون این  آبراه که متراژی بالغ بر یک هزارو800 کیلومتر می باشد بوسیله لندینگ کرافت ها برای ارسال مواد اولیه بویژه مصالح ساختمانی ، ارزاق عمومی و خودروهای سبک وسنگین به جزیره استفاده می شود.

روستای بندر پل که در فاصله چند صدمتری از ساحل و بندرگاه واقع شده نقش بسزایی در اقتصاد و تجارت استان دارد که برخلاف جایگاه وِزه اقتصادی همچون بسیاری از روستاهای استان محروم هرمزگان غرق در فقر و محرومیت می باشد.

طبق آمار جمعیت پنج هزارنفری بندرپل از بسیاری از خدمات رفاهی محروم می باشند و این روستا که سالانه خصوصا در ایام نوروز میزبان صدها هزار مسافر ار اقصی نقاط کشور است فاقد اماکن رفاهی و خدماتی می باشد.

جنگل حرا که بوسیله جزر این درختان دیده ومد درآب پنهان می شوند در بین بندر پل و بندر لافت ودرختانی همیشه سبز بوده ومنظره دیدنی از یک طبیعت ترکیبی از جنگل ودریا را در وسط آب برای مسافران دارد.

سواحل بکر پندر پل، معماری منحصر به فرد و تاریخی رووستا، بادگیرهای چندصدساله و غیره  از طبیعت خدادادی و جاذبه های منطقه محسوب می شود که در سایه غفلت متولیان استانی زیبایی هایی پل در سایه محرومیت ها مغفول مانده است.

نبود امکانات رفاهی نظیر هتل برای گردشگران، عدم وجود کمپ های ورزشی و نبود سرمایه گذاری در منطقه از جمله عواملی است که باعث شده بندرپل به رغم دارا بودن پتانسیل های فراوان همچنان در گمنامی بماند.

بندرپل به دلیل قدمت تاریخی و دار بودن از نعمات خدادادی مناسب می تواند منبع درآمد خوبی به صورت پایلوت در امر توسعه گردشگری با احداث پارک های توریستی و تفرجگاههای خاص باشد که مورد غفلت واقع شده است.

به همت مسئولان شهرستان بندرخمیر در سال های اخیر تنها یک پارک فاقد امکانات رفاهی در بندرپل احداث شده که حتی پاسخگوی جمعیت روستایی پل نیز نمی باشد و مسافران نیز برای تهیه مایحتاج خود یا باید وارد روستا شوند و یا فاصله چند کیلومتری را بندرخمیر طی کنند.

13654531_5442339fdccf

عملیات احداث پروژه عظیم پل خلیج فارس از جمله طرحهای کلان ملی است که در دوره دولت قبل کلید خورد و احداث این سازه تاثیر بسزایی در رونق اقتصادی محسوب می شد از این رو امید می رفت با ساخت این پل عظیم بخش زیادی از مشکلات پل نشینان رفع شود و  یک منبع درآمد خوب در راه توسعه گردشگری و توریستی برای این شهر  قلمداد می شود اما این پروژه نیز مانند بسیاری از طرح های کلان به کما رفته و جدا از امید های توسعه بخشی، سازه های نیمه کاره و رها شده این پل زخمی جدید بر پیکر مردم منطقه شده است.

رها ماندن انباشت مصالح  که با وزش باد باعث برپا شدن توفانی از شن و ماسه می‌شود، ایجاد گل و لای ساحل در زمان جزرومد، آلودگی ساحل ازجمله آلودگی‌های سازه نیمه‌کاره  است که محیط زیست منطقه را تحت الشعاع قرار داده است.

ساخت پل خلیج فارس که قرار بود تا خرداد سال ۹۲ به اتمام برسد تاکنون میلیاردها تومان برای ساخت پل ارتباطی قشم به بندرعباس هزینه شده با کندی پیشرفت پروژه همراه است که این طرح نیز به مانند طرح های عمرانی دیگر با مشکل کمبود بودجه روبرو است .

طرح ارتباطی خلیج فارس با محوریت پل با حدود دو ونیم کیلومتر مسافت و پنج دهنه ۳۶۰ متری پل کابلی، جزیره قشم را از طریق زمین و ریل با گذر از روی آبهای نیلگون خلیج فارس، به بندرعباس متصل کند که این پروژه از کاروان دولت نهم و دهم گذشت و از کاروان دولت یازدهم هم درحال عبوراست که وعده های مسئولین به سرانجام نرسیده و مردم منطقه به انتظار سرانجام این پروژه می باشند.

خیز آهسته و گاه راکد عملیات اجرایی این ظرفیت مهم گردشگری به اینجا ختم نمی‌شود و در این جمله نهفته است،آیا توسعه استانی آن‌هم با بودن این‌همه نعمات خدادادی و این پروژه‌های مهم در امر گردشگری باید اینگونه مغفول واقع شود.

بیش از ده سال پیش بود که فضای رسانه‌های استان از خبر احداث پل خلیج فارس پر شد اما چه سود که این پروژه همانند پروژه‌های مهم دیگر استان هنوز راکد و غریب مانده است؟!!

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است دولت توان تخصیص اعتبار به عمران و توسعه کشور ندارد/مسئولان استانی منتظر دریافت اعتبار از مرکز کشورنباشند قطب اقتصاد کشور فاقد بیمارستان تخصصی زنان/ پروژه بیمارستان جامع زنان هرمزگانی در کمای مطلق تعرفه های گمرکی بازبینی می شود/سهم درآمد بخش دریایی کشور۱۷ میلیارد دلار است