منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۶:۰۲
شناسه خبر: 315043
گروه :خبر
13940930000033_PhotoA

در سفر رئیس جمهور کره جنوبی به ایران تفاهم نامه احداث خط لوله صادرات گاز ایران به عمان با کره‌ای‌ها امضا شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس در سفر رئیس جمهور کره جنوبی به ایران تفاهم نامه احداث خط لوله صادرات گاز ایران به عمان با کره‌ای ها امضا شد.

بر این اساس قرار است یک شرکت کره‌ای این خط لوله زیردریایی را از ایران به عمان در جنوب تنگه هرمز احداث کند.

اوایل سال جاری بود که یک منبع آگاه گفته بود مذاکرات اولیه ایران و شرکت کره گاز به منظور احداث این خط لوله صادراتی انجام شده است و قرار است این شرکت پس از مطالعه بر روی این خط لوله نظر نهایی خود را به مسئولان ایرانی اعلام کند.

به گفته وی این شرکت کره‌ای اعلام کرده بود علاوه بر تامین تجهیزات مورد نیاز پروژه حتی حاضر است هزینه احداث این خط لوله را نیز تامین کند.

اخیرا علیرضا کاملی مدیرعامل شرکت صادرات گاز ایران با اشاره به اینکه ایران و عمان در حال انجام مطالعات مهندسی پایه و دریایی برای حداث خط لوله گازی بین دو کشور هستند، اظهار کرده است: هر دو کشور برای انجام مطالعات مشاور گرفته‌اند و به محض اتمام مطالعه خط، ساخت لوله و تجهیزات آغاز خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه ایران و عمان باید برای آغاز کار ساخت به اتفاق یک پیمانکار را انتخاب کند، تصریح کرد: پیمانکار خط لوله گازی ایران و عمان باید یک پیمانکار واحد باشد که این خط را از ایران شروع کرده و بتواند از زیر دریا در مرز ایران و عمان به این کشور برساند.

به گزارش خبرنگار فارس پروژه انتقال گاز ایران به عمان توسط شرکت ملی نفت ایران و شرکت صادرات گاز ایران دنبال می شود، قرار است پروژه صادرات گاز ایران به عمان در 3 فار اجرایی شود و گاز ایران از شمال تنگه هرمز به پایانه صادراتی ال ان جی عمان در جنوب تنگه هرمز برسد.

ظاهرا برای ساخت این خط لوله صادراتی 1.5 میلیارد دلار هزینه نیاز خواهد داشت به طوری که مقرر شده گاز تولید شده از میدان گازی پارس جنوبی از طریق این خط لوله به مجتمع بندری و صنعتی سوهار در عمان منتقل و سپس از آنجا از طریق پایانه‌های ال ان جی به سایر نقاط جهان ارسال شود.

مطالعه این پروژه 10 سال قبل آغاز شد و در سال 2013 ایران و عمان برای اجرای این پروژه توافق کردند، اما به دلیل تشدید تحریم‌ها علیه ایران این پروژه تقریبا به حالت تعلیق درآمده بود.

 تمام حجم صادرات گاز عمان از طریق مایع‌سازی گاز یا LNG انجام می پذیرد. این کشور در حال حاضر دارای 10.4 میلیون تن ظرفیت تولید LNG (معادل حدود 14.2 میلیارد مترمکعب ) در سال است که هرگز بیش از 8.8 میلیون تن آن مورد استفاده قرار نگرفته است.

عمان دارای سه واحد مایع‌سازی گاز است که دوتای آنها مجموعا به ظرفیت7.4 میلیون‌ تن در سال در یک مجتمع قرار داشته و به شرکت Oman LNG تعلق دارد و از سال 1999 وارد فاز تولید شده است.

51 درصد سهام شرکت مذکور متعلق به دولت عمان، 30 درصد متعلق به شرکت شل 5.45 درصد متعلق به شرکت توتال فرانسه، و بقیه بین چند شرکت کره‌ای و ژاپنی تقسیم شده است.

واحد سوم مایع‌سازی به ظرفیت 3.6 میلیون تن در سال متعلق به شرکت Qalhat  LNG است که از سال 2005  وارد فاز تولید شده است،سهامدارن اصلی این شرکت Oman LNG و چند شرکت ژاپنی و اروپائی است.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است