منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۰۲ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۷
شناسه خبر: 321824
گروه :خبر
136844_146

کارشناس اقتصادی با بیان اینکه واردات ماهی تیلاپیلا باعث تضعیف صنعت تولید ماهی بومی خلیج فارس شد، عنوان کرد: پرورش کونه های وارداتی ماهی به جای گونه های بومی خلیج فارس تضعیف کننده اقتصاد فرآورده های دریایی و ضربه های جبران ناپذیری دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ نصیب شناسی، کارشناس اقتصادی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی هرمزپرس با بیان اینکه محصولات و فرآورده های دریایی مهمترین موادغذایی بصورت ارگانیک باقی مانده است، گفت: واردات ماهی تیلاپیلا  صنعت تولید ماهی جنوب را تضعیف کرد و باعث شد صنعت تولید ماهی بومی با پایین سطح برسد و بیکاری افزایش یابد.

 

وی یادآور شد: در سالهای رونق قاچاق سوخت در منطقه جنوب کشور بسیاری از صیادان وارد مشاغل کاذب از جمله قاچاق گازوئیل شدند که صنعت دریایی جنوب آسیب دید.

 

کارشناس اقتصادی اظهار کرد: قاچاق گازوئیل فرصت بسیار خوبی در اختیار شناورهای چینی قرار داد و بستر دریایی خلیج فارس را از ماهیان بومی تخلیه کردند که حدود 400هزار کانتینر ماهی از بندرشهید رجایی بندرعباس خارج شد که بیکاری و فروش شناورهای صیادان از جمله پیامدهای نامناسبی است که باعث شد هم اکنون صیادان به شیوه سنتی امرار معاش کنند.

 

شناسی تصریح کرد: پرورش کونه های وارداتی ماهی به جای گونه های بومی خلیج فارس راهکار بسیار بد و تضعیف کننده اقتصاد فرآورده های دریایی است که ضربه های جبران ناپذیری دارد.

 

وی با بیان اینکه تولید بسیار پایین فرآورده های دریایی باعث ورشکستگی اکثر سردخانه های منطقه بندرلنگه شده است، افزود:  بسیاری از سردخانه ها برای جبران خسارت تغییر شغل داده  و فرآورده های دیگری از جمله بسته بندی میوه و سبزیجات را انجام می دهند همچنین برخی از سردخانه ها پس از تعطیلی و برای امرار معاش، املاک خود را در معرض فروش قرار داده اند.

 
این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه با مسئولین شیلات صحبت هایی انجام شد اما متاسفاته نتیجه ای حاصل نشد، گفت: طبق صحبت با تعدادی از افراد کارآفرین بندرشناس پرورش میگو با هدف ماندگاری تولیدات داخلی راه اندازی شده است و در بخش صادرات میگو و از بین بردن نرخ بیکاری موثر بوده است.

 

 

شناسی با بیان اینکه میگوی ایران مرغوب و از فرآورده های برتر دنیاست، اظهارکرد: طبق آمارهای ارائه شده  قیمت هر پرس غذای میگو درخارج بین 70 الی 80 دلار استکه  در بخش صادرات، بازار و سود خوبی دارد لذا  تلاش کردیم که سردخانه ها در راستای رفع خسارت های ایجاد شده وارد صادرات فرآورده های دریایی شوند.

 

 

کارشناس اقتصادی با بیان اینکه مسئولین سطح علمی کافی را ندارند و باید جواب قانع کننده ای برای مردم داشته باشند، خاطرنشان کرد: طرح هایی در راستای فرآورده های دریایی ارائه شده است اما چون مسئولین طبق دستورات مقامات بالا عمل می کنند ازاجرای این طرح ها جلوگیری و واردات ماهی را راهکار مناسبی برای جبران تولیدات داخلی می دانند که در واقع تضعیف کننده اقتصاد است.

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
آغاز رزمایش پدافند غیرعامل در شرق هرمزگان برگزاری رزمایش پدافند غیر عامل در میناب/ تصاویر برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است