منتشر شده در تاریخ: شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۴ - ۲۳:۵۸
شناسه خبر: 290602
گروه :خبر
6468_635654637862268944_l

این روزها موضوع سگ‌های ولگرد در مرکز شهرستان بستک به یکی از موضوعات رایج در گروه‌های اجتماعی تبدیل شده است و کودکانی که از زوزه سگ‌های ولگرد با دلهره شب را صبح می‌کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از جهانگیریه ، با گسترش تردد سگ‌های ولگرد در معابر عمومی و کوچه پس‌کوچه‌های شهر بستک مردم نسبت به بروز این پدیده احساس نگرانی می‌کنند و خواستار رسیدگی مسئولان به ویژه شورای بهداشتی شهرستان به موضوع تکراری سگ‌های ولگرد در مرکز شهر هستند.

 

تردد و حضور سگ‌های ولگرد به صورت گروهی در مرکز شهر می‌تواند برای برخی گروه‌های سنی علاوه بر موضوعات بهداشتی مخاطرات روحی و روانی نیز ایجاد کند.

 

 

البته چندی پیش انتشار اخبار دلخراشی مبنی بر تلف کردن حیواناتی نظیر سگ به طرز غیر اخلاقی کام مردم را تلخ کرد و اعتراض گروه‌های دوستدار حیوانات را برانگیخت موضوعی که در هر کجای کشور اتفاق بیافتد واکنش‌هایی را در پی خواهد داشت که اتفاقا این واکنش‌ها اخلاقی و به جا به نظر می‌رسد.

 

 

آموزه‌های دینی به ما آموخته با حیوانات به درستی برخورد کنیم و آنان را زجرکش نکنیم و این موضوع در فرازی از سخنان گهربار پیامبر عظیم الشأن اسلام نقل شده است که فرمود: «لعنت خدا بر کسی که حیوانی را زجر کش کند».

 

 

زجر کش کردن حیوانات و لو موزی مورد قبول مردم نیست و با فرهنگ و آموزه‌های دینی ما سازگاری ندارد لذا مسئولان باید جنبه‌های عاطفی موضوع را در نظر بگیرند و از روش‌هایی معقول که دیگر شهرهای کشور و یا کشورهای دیگر تجربه کرده‌اند استفاده کنند.

 

 

شهر بستک با توجه به قدمت تاریخی و وجود ده‌ها بنای کهن و جاذبه‌های گردشگری می‌تواند به یکی از شهرهای مورد توجه گردشگران تبدیل شود که یکی از مهم‌ترین زیرساخت‌های آن آرامش تردد در آن است که با وضعیت کنونی احساس نمی‌شود کسی بتواند به راحتی شب در آن قدم بزند.

 

 

سگ‌ها از جمله حیواناتی هستند که بشر از آنها در فعالیت‌های روزمره خود استفاده می‌کرد و نقش مهمی در نگهداری گله، پاسبانی از مزارع و نگهبانی منازل ایفا می‌کرند اما با ماشینی شدن زندگی، این حیوانات نیز کارایی خود را تا حدود زیادی از دست دادند و زنده ماندن را مدیون زباله‌هایی هستند که مردم درب منازل می‌گذارند و یا از محل انباشت زباله‌ها در حاشیه شهرها و روستاها تأمین می‌شوند.

 

 

این روزها این حیوان مفید قدیمی به حیوانی مضر در عصر ماشینی تبدیل شده است و اگر به درستی مدیریت نشوند می‌توانند صدمات جسمی، مالی و روحی به انسان وارد کنند.

 

 

بیماری‌های مشترکی بین انسان و حیوان وجود دارد که سگ نیز از آن مستثنی نیست لذا شورای بهداشتی شهرستان باید با تشکیل جلسه در خصوص سگ‌های ولگرد اتخاذ تصمیم کند.

 

انتهای پیام/

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح پیشگیری از تنبلی چشم در میناب کلید خورد پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است