منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۴ - ۱۶:۲۳
شناسه خبر: 176828
گروه :خبر

جمعی از دانشجویان صبح امروز همزمان با حضور ظریف در مجلس در اعتراض به نتیجه به دست آمده در مذاکرات لوزان و بیانیه منتشر شده این مذاکرات در مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

 

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، جمعی از دانشجویان صبح امروز همزمان با حضور ظریف در مجلس در اعتراض به نتیجه به دست آمده در مذاکرات لوزان و بیانیه منتشر شده این مذاکرات در مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

بنابراین گزارش، این دانشجویان که به رد شدن از خطوط قرمز و عدم تحقق اهداف کشور در حوزه برداشته شدن تحریم‌ها معترض بودند، سوالات خود را با عنوان «باخت در لوزان بردنمایی در تهران» از وزیر امور خارجه مطرح کردند.

دانشجویان حاضر در این تجمع با دادن شعارهایی مانند «این یک خدعه آمریکایی است»، «رفع تحریم‌ها جزء موضوعات مذاکره است نه نتیجه مذاکرات»، « پذیرش PMD یعنی تضمین امنیت اسرائیل » اعتراض خود را نسبت به نتیجه مذاکرات لوزان سوئیس اعلام کردند.

لازم به ذکر است در این تجمع جمعی از نمایندگان مجلس نیز به جمع دانشجویان معترض پیوستند. این تجمع با حضور پرشور دانشجویان همراه بود.

* پذیرش پروتکل الحاقی امنیت و عزت ملی را نابود می‌کند

محمدحسین قائدشرف از فعالان جنبش دانشجویی و دانشجوی دکترای هسته‌ای در این تجمع گفت: در ابتدا لازم می‌دانم از تیم مذاکره‌کننده که زحمات بسیاری را کشیده‌اند قدردانی کنم. من اینجا هستم تا به عنوان عضو کوچکی از دانشجویان هسته‌ای و فیزیک هسته‌ای و بخشی از جامعه دانشجویی نکاتی را در باب مسائل فنی یادآوری کنم.

وی تاکید کرد: حتما در نیروگاه‌های هسته‌ای زباله‌های بی ارزش و کم ارزشی نیست بلکه در بسیاری از کشورها خود بخش گسترده‌ای را شامل می‌شود.

قائدشرف تاکید کرد: اگر همچنان مسئولان دیپلماسی می‌خواهند این مواد را از کشور خارج کنند حداقل آن را به قیمت مناسب بفروشند.

وی ادامه داد: در طی چند روز اخیر شاهد بودیم که افراد گوناگونی با شوق و هیجانی گسترده از ادامه فعالیت چند هزار سانتریفیوژ سخن گفته‌اند و آن را ادامه حیات صنعت غنی‌سازی نامیدند که این درست نیست و بزرگنمایی این اعداد کوچک در نگاه مردم به دور از صداقت است.

این فعال دانشجویی تصریح کرد: مسئولان مذاکره‌کننده گفته‌اند که هیچ ماده شکاف‌پذیری در فردو وجود نخواهد داشت با این حساب فردو نه یک مرکز هسته‌ای بلکه تبدیل به یک مرکز مطالعه فیزیک نظری خواهد شد.

این دانشجوی دکترای هسته‌ای تصریح کرد: حذف زیرساخت‌های یک مرکز صنعتی با تعطیل کردن آن تفاوت فاحشی دارد. برای درک این مسئله نیازی نیست که فردی دانش هسته‌ای گسترده داشته باشد.

قائد شرف در ادامه در رابطه با موضوع آب سنگین اراک نیز گفت: شاید بتوان گفت مهم‌ترین مسئله از دیدگاه دانشجویان و نخبگان هسته‌ای نیروگاه اراک است و تصمیماتی که برای آن در لوزان گرفته شده است ما را دچار مشکل خواهد کرد. در مسئله اراک ما باید شاهد چه مقدار تاخیر و هدررفت چه مقدار سرمایه کشور باشیم.

وی افزود: اراک نمونه تحقیقاتی یک راکتور هسته‌ای بود که در شرایط ظالمانه تحریم‌ها توسط متخصصین داخلی ساخته شد و امید ما در مسئله هسته‌ای آن بود که پس از فعالیت موفقیت‌آمیز آن راکتور اراک تبدیل به نمونه کوچکی برای دستیابی ایران به توان ساخت نیروگاه‌های قدرت کاملا بومی شود.

این فعال دانشجویی تصریح کرد: اگر امروز بنا است در صنعت هسته‌ای کشور اتفاق سال 82 مجددا تکرار شود و چیزی عاید کشور نشود باید کمی بیشتر تامل کنیم.

وی در خاتمه اظهار داشت: امیدواریم اندوه و غمی که امروز در دانشکده‌های مهندسی هسته‌ای شاهد آن هستیم، فردا در دانشگاه‌های هوافضا و در زمینه موشکی شاهد نباشیم. هدف صنعت هسته‌ای پیشرفت کشور بود.

حامد اقبالی دانشجوی رشته هوا و فضای دانشگاه امیرکبیر و از فعالان جنبش دانشجویی در تجمع اعتراضی دانشجویان که صبح امروز در رابطه با مذاکرات لوزان در مقابل مجلس شورای اسلامی برگزار شد، گفت: احساس می‌کنیم نگاه مسئولان سیاست خارجی کشور امروز به جای اینکه به درون کشور باشد به بیرون کشور و آن سوی مرزهاست و این مغایر با تاکیداتی است که مقام معظم رهبری در رابطه با نگاه به درون دارند.

اقبالی افزود: یک سال و نیم است که ما شاهد مذاکراتی هستیم که می‌گویند قرار است با آن مشکلات اقتصادی حل شود ولی متاسفانه نه تنها مشکلات اقتصادی حل نشد تحریم‌ها برداشته نشد بلکه ما شاهد توافقنامه‌های عجیبی مانند توافقنامه لوزان و توافقنامه ژنو بودیم.

وی تصریح کرد: چیزی که باعث شده است ما امروز در مقابل مجلس جمع شویم باخت در لوزان و بردنمایی در تهران بود و ما به این مسئله انتقاد و اعتراض داریم.

وی اضافه کرد: ما می‌دانیم که تحریم‌های اصلی تحریم‌های مصوب کنگره آمریکا است که دلایلی جز دلایل بحث هسته‌ای دارد و خود غربی‌ها اعلام کردند که این تحریم‌ها برداشته نخواهد شد پس بنابراین تحریم‌های اصلی باقی خواهد ماند.

اقبالی اضافه کرد: البته خود مذاکره‌کنندگان نیز می‌گویند فقط تحریم‌های مرتبط با هسته‌ای برداشته می‌شود ولی نمی‌دانم چرا باز القا می‌شود که همه تحریم‌ها برداشته خواهد شد.

* حضور تعدادی از نمایندگان در جمع دانشجویان معترض

تعدادی از نمایندگان مجلس برای صحبت و گفت‌وگو با دانشجویانی که در مقابل مجلس تجمع کرده بودند در جمع دانشجویان حاضر شدند. جواد کریمی قدوسی، محمداسماعیل کوثری، محمدصالح جوکار، سید محمود نبویان، حبیب آقاجری و تعدادی از نمایندگان برای صحبت با دانشجویان در محل تجمع آنان در مقابل مجلس حاضر و با آنها به صحبت و گفت‌وگو پرداختند.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی