منتشر شده در تاریخ: شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۴ - ۲۳:۳۱
شناسه خبر: 203882
گروه :خبر
image313521

بررسی متن انگلیسی برجام و ضمائم آن نشان می دهد که خطوط قرمز هفتگانه اصلی نظام در موارد متعددی نقض شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، بیست و سوم تیر ماه سال جاری ایران با 5+1 بر سر فعالیت های هسته ای جمهوری اسلامی و تحریم های اعمال شده از سوی اروپا و ایالات متحده به جمع بندی رسیدند.

 

پس از انتشار متن 159 صفحه ای از جمع بندی این گفتگو می توان به بررسی رعایت خطوط قرمز نظام در این مذاکرات پرداخت.

 

جدول ذیل اصلی ترین خطوط قرمز مطرح شده از سوی رهبر معظم انقلاب بعد از گفتگوهای لوزان را نشان می دهد. گرچه به فرموده ایشان نکات دیگری نیز هست که به مذاکره کنندگان گوش زد شده است.

 

 

با اینکه وزارت خارجه در پاره ای از مفاد متن جمع بندی مذاکرات ترجمه دقیقی از آن ارائه نکرده است و بعضا قیدهای زمانی محدودیت ها را حذف و ذکر نکرده اما با مراجعه به متن اصلی توافق و مقایسه آن با خطوط قرمز نظام می توان آن را مورد نقد قرار داد.

 

قسمت اول بررسی مواردی که در برجام از خط قرمزهای نظام عدول شده است در گزارشی با عنوان محدودیت های بلند مدت 8 تا 25 ساله نا متعارف برای ایران منتشر شد که قسمت دوم آن در خصوص محدودیت های تحقیق و توسعه در ادامه خواهد آمد.

 

بخش دوم / سرنوشت تحقیق و توسعه و ساخت و ساز در محدودیت های زمانی بلند مدت اعمال شده

 

رهبر معظم انقلاب: در طول سالهای محدودیت هم باید تحقیق و توسعه ادامه داشته باشد. آنها می‌گویند در مدت ۱۲ سال هیچ کاری نکنید اما این، یک حرف زور مضاعف و غلط مضاعف است.

 

محدودیتهای پذیرفته شده:

 

1. فرآیند تحقیق و توسعه در حوزه غنی سازی تا 8 سال متوقف خواهد بود. و ادامه فعالیت های تحقیق و توسعه بعد از این هشت سال نیز به صورت قدم به قدم و تدریجی خواهد بود.

 

2. با توجه به پذیرش پروتکل الحاقی در واقع ایران محدودیت های متعدد در حوزه تحقیق و توسعه را به صورت بلند مدت و در سایه پروتکل خواهد پذیرفت.

 

3. ایران با توجه به متن برجام و ضمائم آن تحقیق و توسعه و ساخت امکانات هسته ای را به صورت بلند مدت و البته ابزارتولید اورانیوم و پلوتونیم را پذیرفته است.

 

اسناد موارد ذکر شده از برجام:

 

 

 

 

 

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح ابلاغ الکترونیکی قضایی در میناب اجرا می شود هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر