منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۹:۱۸
شناسه خبر: 208621
گروه :خبر
328053
 

بررسی تطبیقی توافق برجام با خطوط قرمز نظام:

پذیرش آپارتاید هسته ای در برجام خطری بزرگ برای امنیت ملی

یکی از خطوط قرمز نظام پیرامون مذاکرات هسته ای، مساله استثنا کردن ایران در رویه قانونی است. رهبر معظم انقلاب نیز پیرامون این موضوع فرموده اند: توافق نباید به گونه ای باشد که ایران را بدل به یک استثنا بکند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از دانا ،یکی از خطوط قرمز نظام پیرامون مذاکرات هسته ای، مساله استثنا کردن ایران در رویه قانونی است. رهبر معظم انقلاب نیز پیرامون این موضوع فرموده اند: توافق نباید به گونه ای باشد که ایران را بدل به یک استثنا بکند.

 

– کلیه مفاد و اقدامات مندرج در این برجام صرفاً برای اجرای آن بین گروه 5+1 و ایران میباشد و نمیبایست به منزله ی ایجاد سابقه برای هیچ دولت دیگری، یا برای اصول بنیادین حقوق بین الملل و حقوق و تعهدات وفق معاهده ی عدم اشاعه سلاح های هسته ای و سایر اسناد مربوطه، و همچنین اصول و رویه های شناخته شده ی بین المللی تلقی گردد.

 

عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کنند کشورمان نیز در برنامه گفت و گوی خبری سال گذشته بر این مهم تاکید ورزیده و اظهار داشت: اجازه نمی‌دهیم با ایران به عنوان استثنا برخورد شود. پذیرفته‌ایم در برنامه هسته‌ای اعتمادسازی کنیم و ممکن است در مسیر خود یکسری محدودیت‌ها و نظارت‌های موقت را قبول کنیم. اما اجازه نمی‌دهیم قوانینی را به عنوان استثنا به ایران اعمال کنند که تا ابد ادامه یابد.

 

اما در بررسی برجام به پاراگرافی برمیخوریم که صراحتاً ایران از لحاظ رویه قانونی اعمالی در این سند، به صورت یک استثنا لحاظ شده و برخورد می گردد:

 

طبق بند “ک” از بخش «مقدمه و مفاد عمومی»: کلیه مفاد و اقدامات مندرج در این برجام صرفاً برای اجرای آن بین گروه 5+1 و ایران میباشد و نمیبایست به منزله ی ایجاد سابقه برای هیچ دولت دیگری، یا برای اصول بنیادین حقوق بین الملل و حقوق و تعهدات وفق معاهده ی عدم اشاعه سلاح های هسته ای و سایر اسناد مربوطه، و همچنین اصول و رویه های شناخته شده ی بین المللی تلقی گردد.

 

شاید صریح تر از این بند برای اثبات عدول از خط قرمز نظام وجود ندارد. این بند به طور شفاف بیان می کند که نگاه تبعیض آمیز در برجام نسبت به ایران اعمال شده و با تمام شعارها و تاکیدات بر حفظ خطوط قرمز، آپارتاید هسته ای در برجام نسبت به ایران پذیرفته شده است. همین موضوع می تواند دستمایه بهانه جویی های بسیار 5+1 و نهادهای بین المللی ناظر بر اجرای برجام باشد تا در طی اجرا، مسیر فراتر از عرف بین الملل را برای ایران اعمال کند که به خودی خود مقدمه بسیاری از اقدامات خطرناک است و می تواند امنیت ملی کشورمان را به خطر بیاندازد.

 

انتها پیام /س

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی