منتشر شده در تاریخ: شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۴ - ۱۵:۳۸
شناسه خبر: 266595
گروه :خبر
13921109000325_PhotoA

مدیر پیشین سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در مصاحبه با رسانه صهیونیستی با تکرار ادعاهای بی‌اساس درباره مواضع منطقه‌ای ایران، بر لزوم مقابله واشنگتن با تهران تاکید کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، دیوید پترائوس در یک مصاحبه مفصل با رسانه صهیونیستی، اظهاراتی درباره ایران و لزوم مقابله آمریکا با جمهوری اسلامی مطرح کرد.

مدیر پیشین سیا در مصاحبه با «هاآرتص» در پاسخ به سوالی درباره اینکه از بین روسیه، ایران، چین، داعش و ایران، اولویت‌های شما درباره تهدیدات جدی «امنیت جهانی» چیست؟

پترائوس گفت: «ما در جهانی هستیم که باید با بازیگران پیکارجوی غیردولتی شبیه به داعش با آن اهداف و نیات تمامیت‌خواه و مبتنی بر ژنوساید مواجه شویم و همزمان با دولت ملت‌هایی که اهداف هژمونیک دارند و به دنبال واژگونی اصول اصلی نظم بین‌المللی موجود هستند شامل دولت ایران و روسیه ولادیمیر پوتین، مقابله کنیم».

وی ادامه داد: «خاورمیانه از این جهت بینظیر است که همه این تهدیدات در این منطقه موجود هستند و آنها به همر تنیده هستند و ناکامی در پرداختن به آنها، نه تنها نتایجی برای منطقه بلکه برای بقیه جهان خواهد داشت».

عضو ارشد اسبق ارشد آمریکا با اشاره به بحران در خاورمیانه، فروپاشی تعدادی از کشورها و تبدیل آنها به دولت‌های ورشکسته، در ادعایی عجیب درباره «نافعان از این وضعیت جاری» ایران را در کنار  داعش و القاعده قرار داد.

پترائوس افزود: «اینکه این منصفانه باشد یا نباشد، تصور و درکی در برخی مناطق جغرافیایی امروز وجود دارد مبنی بر اینکه آمریکا در چند سال اخیر به ویژه پس از سرخوردگی‌های ناشی از جنگ‌های عراق و افغانستان، از جنگ بیزار و درمانده شده است که این موضوع سبب افزایش جسارت برخی بازیگران شده تا شانسشان را برای به چالش کشیدن نظم بین‌المللی بیازمایند».

او در پاسخ به سوالی درباره برجام و ایران گفت: «این اشتباهی بزرگ خواهد بود که تصور کنیم برنامه هسته‌ای ایران با برجام، برای همیشه ساکت و خفته خواهد ماند. شاید ایرانی‌ها واقعا تعهداتشان را در قبال برجام انجام دهند اما اگر هم چنین کنند، تنها برای 25 سال برای تقلب کردن درباره تعهدات هسته‌ای‌شان تلاش نکرده‌اند».

وی ادامه داد: «به همین دلیل مهم است که آمریکا و متحدانمان از برجام برای بدست آوردن شدیدترین بازرسی‌ها و راستی آزمایی ممکن استفاده کنیم و برای ما هم مهم است که این سیگنال را به ایرانی‌ها بدهیم که هرگونه نقض تعهداتی،‌ پاسخ بسیار قاطع و معتبر ما را به دنبال خواهد داشت».

پترائوس در ادامه مدعی شد: «من نگران این هستم که ایرانی‌ها از چندی پیش در تلاشی تا حدی موفق به تهدید برای خارج شدن از برجام هستند در حالی که این ماییم که باید این کار را برای مانع شدن آنها از تقلب انجام دهیم».

این مقام ارشد پیشین اطلاعاتی آمریکا با بیان آنکه «تاثیر عملی برجام، تقویت توانمندی ایران برای پیگیری اهداف هژمونیک خود است»، درباره حمایت‌های ایران از حزب‌الله لبنان و دیگر گروه‌های مقاومت در عراق، فلسطین، یمن و دیگر جاها به شدت ابراز نگرانی کرد.

او اینطور توصیه می‌کند که به منظور مقابله با اهداف منطقه‌ای ایران، آمریکا باید ضمن تشدید مقابله‌جویی خود با تهران و تقویت عناصر و بازیگران متحد و همراه واشنگتن، در مواجهه با جمهوری اسلامی، سنگربندی و خاکریز ایجاد کرد.

او با رد این موضوع که آمریکا و ایران در موضوع مقابله با داعش، متحد هم هستند، در ادعایی بی اساس، مواضع تهران در قبال بحران سوریه، ‌حمایت از محور مقاومت در عراق و یا حمایت‌ از انصارالله یمن را دلیلی برای «دمیده شدن در آتش فرقه‌گرایی» خوانده و بر لزوم مقابله با اقدامات منطقه‌ای ایران تاکید می‌کند.

وی با تکرار موضوع هسته‌ای ایران هم اینطور مدعی شد: «خیلی مهم است که کاخ سفید و کنگره در کنار هم، این موضوع را تصریح و بیان کنند که به ایران هیچ وقت اجازه غنی‌سازی اورانیوم در سطح تسلیحات داده نخواهد شد. هیچ چیزی مانند چنین اعلام و بیانیه‌ای درباره سیاست ملی که با پشتیبانی حفظ توانمندی‌ها و آمادگی نیروهای مسلح برای اجرای چنین سیاستی در صورت لزوم همراه باشد، نمی‌تواند به متحدان و شرکای ما در منطقه اطمینان نخواهد داد».

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است