منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۲:۵۵
شناسه خبر: 220236
گروه :خبر
1736504

عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق(ع) با تاکید بر توجه به پایه های درون زایی اقتصادافزود:کشورهایی که رشد خود را بر اساس سرمایه خارجی بنا نهاده اند پایه های رشد عاریتی و را بر دوش دیگران است که با فرار سرمایه یکدفعه زمین خورند.

عادل پیغامی، عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق(ع) در گفتگو با خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع رسانی هرمز با بیان اینکه اقتصاد عاریتی اصطلاح تخصصی و دانشگاهی رایجی نیست و بیشتر در فضای رسانه ای و عمومی مطرح است، گفت:اقتصاد عاریتی بر پایه رشد مولد و درون زا تکیه ندارد که عوامل نگهداری و پویایی این بخش اقتصاد بر پایه بیرون ، متکی و شکننده است.

 

 

وی با اشاره به اینکه در اقتصاد عاریت سود دهی موقتی است، اظهار کرد:عاریت جنسی است که نمی توان به آن تکیه کرد و برای کشورها و جوامع مفید نیست.

 

 

 

پیغامی با تاکید بر توجه به پایه های درون زایی اقتصادافزود:کشورهایی که رشد خود را بر اساس سرمایه خارجی بنا نهاده اند پایه های رشد عاریتی و  را بر دوش دیگران است که با فرار سرمایه یکدفعه زمین خورند.

 

 

 

وی تصریح کرد: ورود سرمایه و تعامل خوب است اما تکیه به سرمایه خارجی و حل نشدن در اقتصاد خویش مانند تجربه اقتصادی جنوب کشورهای آسیای شرقی که در دوره ای رشد داشتند و سپس دچار رکود شده اند،اشتباه است همچنین اقتصادی که صرفا بر اساس بازارهای خارجی باشند و مانند چین به اقتصاد داخلی توجه نکند نیز شکننده است که در سالهای اخیر مسئولان چینی به دنبال تقویت بازارهای داخلی هستند.

 

 

 

استادیار اقتصاد دانشگاه امام صادق(ع) بیان داشت:کشوری که تکنولوژی وارد می کند اما بومی سازی و جذب ساختار اقتصادی انجام ندهد دچار ضعف و شکننده است که نشان دهنده عاریتی بودن در مقابل اقتصاد مولد و مقاومتی است.

 

 

 

وی با بیان اینکه اقتصاد ایران با مشکلات یک قرن گذشته همیشه یک نگاه عاریتی را می توان رصد کرد ، اظهار کرد: وابستگی اقتصاد به نفت خود نوعی اقتصاد عاریتی و عاریه از نسل های آینده نیز عاریتی است لذا مردم باید  به داشته های داخلی تکیه کنند.

 

 

پیغامی با اشاره به اینکه مهمترین داشته های هر اقتصاد داخلی سرمایه انسانی است، گفت: پدران و مادران باید به فرزندان خود توجه کنند که آیا مطلوب می شود و تحصیلات که داشته اند باعث رشد شخصیتی وی در اجتماع ، ایجاد اعتماد به نفس می شود که با تلاش و کوشش و بهره بری بالا رود.

 

 

 

وی تاکید کرد: باید نسبت به توانمند سازی فرزندان، بازار و کالای داخلی و تمامی افرادی که در عرصه تولید ریزش می کنند حساس شویم.

 

 

 

عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق(ع)با بیان اینکه مردم در تولید نقش مستقیم دارند،تصریح کرد:مردم در انتخابات مجلس و با انتخاب مناسب به صورت  غیر مستقیم می تواند برخی مسائل را رصد و پایش کنند و افردای که نسبت به اشتغال، بانک، تولید وغیره توجه داشته باشند یا کارنامه مناسب در زمینه مسائل اقتصادی دارند انتخاب کنند.

 

 

 

 

وی بیان داشت: در کنار توصیه به خرید کالای داخلی باید با بالا بردن کیفیت کالاهای داخلی از طریق سیاستگذاری نمایندگان و مسئولان از تولید ملی و گسترش اقتصاد داخلی حمایت کرد.

 

 

 

پیغامی با بیان اینکه مردم در انتقال اقتصاد عاریتی به اقتصادی پویا نقش اساسی دارند، خاطر نشان کرد: شناخت مردم و سواد اقتصادی مهم ترین رکن در پویایی اقتصاد است چنانچه اگر مردم نسبت به مسائل  آگاه نباشند اجرای بهترین سیاست های اقتصادی در کشور بی فایده است.

 

 

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
آغاز رزمایش پدافند غیرعامل در شرق هرمزگان برگزاری رزمایش پدافند غیر عامل در میناب/ تصاویر برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است