منتشر شده در تاریخ: جمعه ۲۵ دی ۱۳۹۴ - ۱۴:۵۲
شناسه خبر: 268693
گروه :خبر
IMG_0893

با وجود اینکه شهر بندرعباس یکی از منابع درآمد ی کشور محسوب می شود اما ورودی های این شهر نابسامانی چهره ای زشت در ذهن مسافران برجای گذاشته است .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ معمولا ابتدای بسیاری از شهرها و حتی روستاها با ایجاد فضای سبز ، بلوارهای چمن کاری شده و کاشت درختان ، دارای آراستگی و جذابیت فراوانی برای مسافران و گردشگران است و این زیبایی در همان لحظه ورود حس خوشایندی را به مسافرین القا می کند.

برای افرادی که به دیگر شهرهای مهم کشور سفر کرده و فضای سبز و درختکاری چشم نواز ورودی شهرها را دیده اند اوضاع ورودی های زشت این بندر مهم کمی عجیب است .

اما آنچه که کمتر به آن توجه شده این است که شهرداری با  زیباسازی ورودی های شهر می تواند به درآمدزایی برسد.

شهرداری در دهه اخیر با ایجاد نوار ساحلی و توسعه پارک های ساحلی بدون شک خالق یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری جنوب ایران شد.

در نوار ساحلی مسیر طولانی پارک غدیر تا پارک جهانگردی اگرچه قوانین اجازه شکستن حریم و ایجاد سازه های تجاری و اقتصادی را نمی دهد اما در ورودی های شهر این حریم شرایط سختی ندارد و شهرداری می تواند همراه با ایجاد فضای سبز و درختکاری سازه های تجاری و گردشگری ایجاد و با حضور همیشگی صدها  راننده کامیون به درآمدزایی برسد‌‌.

 

IMG_0878

ورودی شهر بندرعباس همچنان شرایط گذشته خود را حفظ کرده است، در دو سوی ابتدای شهر به جز ساختمان برخی از شرکت ها و دیوارهای طولانی پایانه حمل و نقل و بازارچه بابا غلام که به ایستگاه ثابتی برای خرید سوغات رانندگان مبدل شده اثری از زیبا سازی  به چشم نمی آید.

معمولاً ورودی شهرها زیباترین بخش شهرها را تشکیل می دهند که با ایجاد بلوار و فضای سبز و کاشت درختان صورت می پذیرد اما متاسفانه با وجود گذشت سالها هنوز هم ابتدای این بندر ثروتمند پر درآمد از داشتن ورودی زیبا و آبرومند بی بهره است.

IMG_0897

شهرها به شکل نسنجیده ای گسترش یافتند و در این میان مفهوم ورودی در شهرها پدید آمد . زباله ها که منشاء انواع آلودگی هستند در اسرع وقت باید جمع آوری گردند چرا که در غیر اینصورت انتشار و انتقال بیماری – ایجاد بو و چشم اندازهای بد و نشت شیرابه زباله ها باعث آلودگی شدید محیط زیست و بیماری هامی گردد .

از آنجایی که ورودی ها معرف کل شهر می باشند و تصویر اولیه از شهر و نخستین نشانه بصری را در ذهن ناظر شکل می دهند. ورودی شهرها باید با توجه به فرهنگ و عملکرد شهر صورت گیرد و در این صورت است که می توانند واجد درک و خوانایی، حس حضور، تشخص باشند. کیفیت فعلی ورودی اکثر شهرها، تصاویر مناسبی از شهر در منظر ذهنی مخاطبان ایجاد نمی کند. مکانی که باید معرف هویت شهر و ارزش های نهفته در آن باشد، با آشفتگی فضایی – فعالیتی بسیار مواجه است، از این رو بهبود وضعیت ورودی شهر برای افزایش کیفیت محیطی شهر و ایجاد جاذبه های توریستی ضروری به نظر می رسد. در این پژوهش به لحاظ روش، ترکیبی از روش توصیفی و تحلیلی است، نتایج نشان می دهد ورودی محدوده مورد مطالعه شهر بندرعباس در سطح نازلی قرار گرفته و در صورت بی توجهی، به سیما و هویت شهر آسیب های جدی خواهد رساند.

IMG_0901

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از مهر ، هومن رفیعی بندری ضمن ابراز نارضایتی از وضعیت نامناسب ورودیهای شهر گفت: ورودیهای شهر دروازه های شهر محسوب می شوند که معرف هویت و فرهنگ هر شهر است و وضعیت موجود به هیچ وجه زیبنده و مطلوب بندرعباس و شهروندان نیست.

وی افزود : شرایط شهر باید به گونه ای باشد که مسافران عزیزی که برای نخستین بار بندرعباس را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب می نمایند خاطرات خوشی را با خود به همراه ببرند و در همین راستا مدیریت شهری باید برای مناسب سازی ورودیهای شهر تدبیر ویژه ای بیاندیشد.

 

 

 

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
امام سجاد (ع)چراغ فروزان راه مردم است کودک کشی و نسل کوشی در یمن یک رخداد ظالمانه است دشمن در پی سلب معیار ما می توانیم از ملت ایران است/اقدامات انتظامی پلیسی باشد نه پلیس بازی خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان