منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۷:۰۲
شناسه خبر: 309892
گروه :خبر
اعتکاف1

پس از سه روز دلداگی ،اعتکاف معتکفین شهرستان جاسک با قلوبی سرشار از عشق در آستان دوست، پایان یافت و آنان با کوله‌باری از معنویت بازگشتند و تولد دوباره خود را جشن می‌گیرند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛به نقل از مکران نیوز ،مراسم معنوی اعتکاف که از سحرگاه سیزدهم ماه رجب المرجب آغاز شده بود، پس از سه روز عبادت و راز و نیاز معتکفین با خداوند، شب گذشته به پایان رسید.

 

در این مراسم ،یکی از خواهران طلبه ،دعای ام داوود را در جمع خواهران معتکف قرائت و سپس اعمال آن توسط معتکفین انجام شد. این مراسم با حضور معتکفین خواهر درمسجد ولیعصر(عج) و نظیر همین مراسم نیز در جمع معتکفین برادر در مسجدامام علی(ع) برگزار شد.

 

حضورسه روزه درخانه خدا سعادتی است که در سال یکبار رخ می دهد و دستاوردهای ارزشمند آن می تواند پایه واساس زندگی دنیوی و اخروی شود و میهمانی که در آن از سوی میزبان بزرگی دعوت شده ای، روز آخر است معتکفین با بجاآوردن اعمال ام داود و خواندن قرآن دلهایی غم گرفته اشان را با نور قرآن صیقل می دهند.

 

معنویتی که در این سه روز حاصل شده تا پایان یک عمر می تواند انسان را از گناه و آلوده شدن در دام شیاطین ایمن نگه دارد.

 

دل کندن ازاین میهمانی بسیار حزن انگیز است دخترانی که اشک سراسر گونه هایشان را در برگرفته است اما امید است که بتوان توشه و دستاوردهای این میهمانی بزرگ را در متحول کردن زندگی و رسیدن به جایگاه واقعی و ویژه ای که برای انسان در نظر گرفته شده است به کار برد.

 

به گفته متولیان اعتکاف استان سال جاری شاهد افزایش 20 درصدی حضور جوانان در این سه روز خلوت عارفانه بود که نشان از شوق این گروه سنی برای تقرب به خدای متعال است.
سه روز خلوت گزینی اما در جمعی مومنانه.

 

حضور در جمع معتکفین در مسجد امام علی(ع) و در آخرین لحظات وداع با این میهمانی عاشقانه فرصتی بود تا حرف‌هایی از جنس دل را بشنوم.

 

حسن که سومین بار است به این مراسم آمده با لبخندی می‌گوید: در اعتکاف امسال یاد گرفتم که نباید افراد را براساس ظاهر و جریان فکری آنها قضاوت کرد، در این چند روز دوستانی از قشرها و تفکرات مختلف پیدا کردم و تجربه جالبی برایم بود. ه 13 رجب وارد مساجد شده و پس از 3 روز بیتوته در مسجد و راز و نیاز با خالق بی همتای خود ،شنبه4اردیبهشت ماه سالجاری بعد از قرائت دعای ام داوود و اقامه نماز جماعت مغرب و عشاء به پایان رسید.
وی ادامه می‌دهد: ما یاد گرفته‌ایم افراد را مطابق ظاهر مذهبی آنها قضاوت کنیم، اما این سه روز به من یاد داد که این رویه چقدر اشتباه است، من اشخاصی را در این مدت دیدم که خدا را بسیار از من بهتر شناخته‌اند.

 

علی معتکف دیگری است که در ادامه سخنان دوستانش می‌گوید: این سه روز در کنار همه شیرینی‌هایش سختی هم داشت، روزه گرفتن، کم خوابی اما این روزها تجربه جمعی مناسبی بود که سختی و شیرینی با هم تلفیق شده و زمینه‌ای شد در سال‌های آینده هم شرکت کنم.

 
وی ادامه می‌دهد: برای اعتکاف جوانان بیشتر استقبال می‌کنند زیرا سیم اتصال این قشر به خوبی به آسمان‌ها وصل می‌شود و باید ما از این دوره به خوبی استفاده کنیم.

 

در گوشه ی دیگر مسجد پسری که نور معنویت در چهره اش موج می زد را می بینم به کنارش می روم او محمد احمدی 23ساله و دانشجو است و می گوید: برای اولین بار توفیق این را داشتم که در خانه خدا حضور یابیم و در این 3روز به اندازه تمام عمرم با خدای خویش راز و نیاز کردم.

 

گفتنی است دعای ام داوود از آدابی است که معتکفین در سومین روز اعتکاف با خدای خود راز و نیاز و طلب آمرزش می‌کنند که عموم مردم هم در این مراسم شرکت می‌نمایند و از اعمال این دعا ، قرائت چهار جز از قرآن کریم است که قبل از شروع مراسم معتکفین قرآن را قرائت کردند.

 

شایان ذکر است طبق سنت دیرینه این مراسم نبوی در جاسک با حضور بیش از300نفر معتکف از سحرگاه 13 رجب وارد مساجد شده و پس از 3 روز بیتوته در مسجد و راز و نیاز با خالق بی همتای خود ،شنبه 4 اردیبهشت ماه سالجاری بعد از قرائت دعای ام داوود و اقامه نماز جماعت مغرب و عشاء به پایان رسید.

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند