منتشر شده در تاریخ: جمعه ۱۸ تیر ۱۳۹۵ - ۱۶:۳۰
شناسه خبر: 337168
گروه :خبر
13950415000840_PhotoA

گزارش‌ها نشان می‌دهند پاکستان 110 تا 130 کلاهک اتمی دارد و این کشور از این حیث بعد از چین، فرانسه، روسیه و آمریکا قرار گرفته و این مساله نگرانی ناظران منطقه‌ای را به همراه داشته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، زرادخانه اتمی پاکستان تقریبا 110 تا 130 کلاهک اتمی دارد این رقم در حالی می‌تواند بیشتر نیز شود که این کشور در حال تولید مواد ویژه برای بمب اتمی، استقرار جنگ افزارهای اتمی و خودروهای حمل و نقل جدید مرتبط با آن‌ها است.

زرادخانه هسته‌ای پاکستان بیشتر طوری طراحی شده تا هند را از هرگونه حمله نظامی بر این کشور باز دارد اما گسترش زرادخانه اسلام آباد، با توسعه سلاح‌های اتمی جدید و بر اساس دکترینی به نام «بازدارندگی در طیف کامل» است که منجر به بروز نگرانی‌ها برای برخی ناظران امور منطقه در زمینه افزایش خطر نبرد اتمی بین پاکستان و هند شده است.

دکتر «سامر مبارک‌مند» دانشمند مرتبط با برنامه‌های اتمی پاکستان در گفت‌‌وگویی در سال 2016 اعلام کرد که تنها چین، فرانسه، روسیه و آمریکا بیش از پاکستان بمب اتمی دارند. بر اساس یک برآورد غیر رسمی، پاکستان حدود 3000 کیلوگرم اورانیوم با غنای بالا « HEU» و حدود 200 کیلوگرم پلوتونیوم برای بکارگیری در سلاح‌های اتمی تولید کرده است.

بر اساس این گزارش، این کشور همچنین در حال تولید اورانیوم با غنای بالا و پلوتونیوم برای جنگ افزارهای اتمی و همچنین توسعه و استقرار تنوعی از سلاح‌های اتمی است.

دکتر مبارکمند در سال 2014 عنوان کرد که پاکستان بیش از 15 نوع سلاح اتمی چون جنگ افزارهای بزرگی که جنگنده‌ها می‌‌توانند آن‌ها را حمل نمایند تا موشک‌های بالستیکی کوچک و حتی کلاهک‌های کوچک برای نصب در موشک‌های کروز و جنگ‌افزارهای اتمی تاکتیکی دارد.

یک کارشناس دیگر در این زمینه اظهار داشت که پاکستان کلاهک‌های ویژه برای استفاده از حدود 15 تا 20 کیلوگرم اورانیوم غنی شده 48 درصدی جهت انفجار با هسته جامد را طراحی کرده است. پاکستان همچنین کلاهک های اتمی ساخته که می‌توانند حدود 4 تا 6 کیلوگرم پولوتونیوم حمل کنند.

 بنابر گزارش‌ها، پاکستان موضوع بقا در برابر حملات دشمن را از طریق حملات ثانویه، ساخت‌‌وسازهای شدید، ذخیره‌ سازی، راه اندازی تاسیسات، استقرار موشک‌های متحرک و دفاع هوایی اطراف مکان‌های راهبردی و استفاده از اقدام‌های‌ پنهانی پیگیری می‌نماید.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تفاوت این دنیا با دنیای آخرت نباید ما را دچار اشتباه محاسباتی کند نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است