منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۰۷ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۰:۰۷
شناسه خبر: 206328
گروه :خبر
1071196_PhotoA

یک منبع آگاه در دولت وحدت ملی گفت: مقامات پاکستانی رسماً خبر مرگ ملاعمر را تأیید کرده و به مسئولان دولت افغانستان اطلاع داده‌اند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، این منبع آگاه به اطلاعات روز گفت: مقامات پاکستانی رسماً خبر مرگ ملاعمر را تأیید کرده و به مسئولان دولت وحدت ملی اطلاع داده‌اند.

گفته می شود که ملا عمر دو سال قبل مرده است.

به گزارش فارس، در روزهای اخیر یک شاخه جدا شده از طالبان به نام محاذ فدایی نیز خبر مرگ ملا عمر را اعلام کرد اما ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان این ادعاها را رد کرد.

یک روزنامه پاکستانی نیز به نقل از یک عضو بلند پایه شورای رهبری طالبان با تایید خبر مرگ ملا عمر، علت مرگ وی را بیماری سل ذکر کرده است. به گفته این عضو شورای مرکزی طالبان، پسر ملاعمر جسد پدر خود را شناسایی کرده است.

طبق اعلام این منبع، زمان دقیق مرگ ملا عمر دو سال و چهار ماه پیش بوده و وی در خاک افغانستان دفن شده است.

بر اساس گزارش‌ها، روز چهارشنبه سران طالبان نشستی برای تعیین جانشین وی برگزار کرده‌اند. برخی منابع از احتمال جانشینی ملا برادر خبر می‌دهند در حالی که کارشناسان پاکستانی در گفت‌وگو با تلویزیون جئو که ظهر روز چهارشنبه ویژه‌ برنامه‌ای در این مورد به طور زنده برگزار کرد، از احتمال جانشین ملا اختر منصور خبر داد.

ملا برادر که توسط سازمان اطلاعات پاکستان دستگیر و زندانی شده بود، سال 2013 آزاد شد، اما به اذعان مقامات افغانستان در حبس خانگی به سر می‌برد.

بنابراین در این شرایط بعید به نظر می‌رسد که ملا برادر اجازه داشته باشد جانشین ملا عمر گردد.

چنانچه تایید شود که ملا عمر دو سال و نیم پیش در گذشته است، بسیاری از عملکردهای این گروه که به نام ملا عمر صورت می‌گرفت زیر سئوال می‌رود. هر ساله در آستانه عید فطر پیامی از سوی ملا عمر منتشر می‌شود که خطی مشی طالبان را در یک سال آینده مشخص می‌کند. هنوز هم در وب سایت رسمی طالبان پیام تبریک رهبر این گروه در صدر صفحه قرار دارد.

همچنین مذاکرات اخیری که طالبان آغاز کرده‌اند، ادعا می‌شود که با اجازه ملا عمر بوده است و مرگ وی تمامی این روند را زیر سئوال خواهد برد.

با گذشت چندین ساعت از انتشار خبر مرگ رهبر طالبان، ذبیح الله مجاهد سخنگوی این گروه که پیش از این بلافاصله موضعگیری می کرد، هنوز واکنشی نشان نداده است.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی