منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۴:۴۰
شناسه خبر: 317412
گروه :خبر
13950221000135_PhotoA

پایگاه آمریکایی در یادداشتی مبسوط درباره مواضع سیاست خارجی دولت این کشور نوشته که باراک اوباما امیدوار است، برجام به تدریج سبب لیبرالیزه شدن ایران شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، یک پایگاه آمریکایی در مطلبی نوشت: رئیس‌جمهوری این کشور امیدوار است برجام سبب «گرمی روابط» واشنگتن و تهران و همچنین «لیبرالیزه شدن ایران» شود.

پالیتیکو در مطلبی به قلم تحلیلگر ارشد روزنامه تایم با عنوان «مسأله اوباما؛‌ ما عقب نشینی کردیم»،‌ به بررسی مواضع سیاست خارجی دولت آمریکا در قبال خاورمیانه پرداخته است.

«مایکل کراولی» نوشت: «جرج بوش، رئیس‌جمهور وقت آمریکا توافق با ایران را رد کرد، حتی به طور ضمنی خواستار وقوع انقلاب در آنجا شد و بدین منظور بنیاد دموکراسی ایران را با بودجه بیش از 66 میلیون دلار برای حمایت از اپوزیسیون سیاسی این کشور تاسیس کرد».

در ادامه این یادداشت مفصل آمده است:‌ «اما اوباما با عزم تعامل روی کار آمد و نه سرنگونی رژیم ایران. دیگر بنیاد دموکراسی ایران وجود نداشت و به برنامه دموکراسی منطقه‌ای خاور نزدیک تغییر نام داد و اوباما بودجه آن را نزدیک به یک چهارم مبلغ قبلی کاهش داد».

نویسنده این مطلب با اشاره به فتنه سال 1388 در ایران مدعی شد که باراک اوباما از «جنبش سبز» حمایت نکرد و «زبان در کام گرفت».

در ادامه این یادداشت با اشاره به مذاکرات هسته‌ای آمده است که باراک اوباما امیدوار است که برجام سبب «آغاز گرمی روابط دیپلماتیک» تهران – واشنگتن و به تدریج «لیبرالیزه شدن جامعه ایران» شود.

در این یادداشت از عضو شورای امنیت ملی آمریکا که در سال‌های 2009 تا 2011 در حوزه مسائل مربوط به دموکراسی کار کرده هم این طور نقل شده است که هدف برجام «دموکراسی در ایران» نبوده اما می‌تواند نتیجه بالقوه توافق هسته‌ای باشد.

«جرمی وینستاین» گفت «اگر میانمار به پیشرفت خود ادامه دهد و گشایش در ایران و کوبا برای سال‌ها ادامه یابد، مردم این تعاملات را تحول بخش خواهند یافت».

 در ادامه یادداشت، دستیار و مشاور خاورمیانه کاخ سفید در زمان دولت بوش ادعای دولت سابق آمریکا درباره «شیطانی» بودن ایران را تکرار کرده و خواستار سرنگونی جمهوری اسلامی ایران شده است.

«الیوت آبرامس» همچنین گفته است: «البته که ما باید با صراحت بیشتر و روشن‌تر ابراز کنیم که خواهان تغییر رژیم (در ایران) هستیم».

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است