منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۰۳ تیر ۱۳۹۵ - ۱۷:۴۰
شناسه خبر: 332127
گروه :خبر
hormoz

دولت برای نشان دادن نرخ واقعی تورم با استناد به سخنان رئیس جمهور که مستقیما با جیب و معیشت مردم سرو کار دارد اماری مجزا از تورم واقعی که در آن بخش‌های که در اختیار خودش است که از قضا ارتباط کمتری با معیشت مردم دارد و کالاها و خدماتی را که در اثر رکود و کساد بی‌مشتری هستند و قیمتشان رو به تنزل است را که از آمار تورم حذف شده باشد را ارائه دهد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا؛ محمد باقر نوبخت روز گذشته  در مجلس اعلام کرد که براساس داده‌های مرکز آمار برای نخستین بار بعد از سال‌ها تورم سالانه منتهی به خرداد ماه با رسیدن به 9/5 درصد یک رقمی شده است.

وی افزود: تورم نقطه به نقطه خردادماه امسال نسبت به خرداد 94 از 6.8 درصد به 6.1 درصد تقلیل پیدا کرد و تورم 12ماهه نیز از 10.2 درصد به 9.5 درصد در خردادماه امسال تقلیل پیدا کرد.

در ادامه نوبخت  این اتفاق را موفقیت بزرگی دانست و گفت: این مسئله  گویای آهنگ کاهنده نرخ تورم بود که طی سه سال مسیر کاهنده داشته است.

پس با اظهارات نوبخت بایداین مسئله را مورد بررسی قرار داد که این موفقیت بزرگ و بی سابقه چه تاثیری در جیب مردم داشته که پاسخ آن را رییس جمهور روحانی سالها قبل داده است!

حسن روحانی روزهای اول شروع به کار دولت در خصوص تورم اظهار داشت  معیار سنجش تورم برای ما جیب مردم است نه آمارهای بانک مرکزی و مرکز آمار ایران؛ و دوسال بعد هم دوباره بر این نکته صحه گذاشت که معیار سنجش تورم باز هم جیب مردم است و بنده همچنان قبول دارم که در زمینه گرانی، ارزانی و زندگی ملاک جیب مردم است.

اما مقایسه وضع معیشت مردم و بهای کالا‌ها و خدماتی که دریافت می‌کنند  با آمار و ارقام اعلامی،تناقضی ناراحت‌کننده را نشان می دهد، رییس جمهور در خصوص تورم گفته بود وقتی که در کل می‌گوییم تورم 15 درصد است معنایش کاملا مشخص بوده یعنی جنسی که شما الان خریداری می‌کنید قیمتش نسبت به پارسال 15 درصد گران شده است که معنایش همان است

با استناد به سخنان روحانی می توان به این نتیجه رسید که منظور آقای نوبخت این بوده که کالاها و خدمات در مقایسه با سالهای قبل تنها 9 درصد گران شده است؛ اما مقایسه  قیمت برخی کالا‌ها  در آغاز کار دولت یازدهم با امروز، نشان از افزایشی به مراتب بیش از اعداد اعلام شده دارد.

البته رکود حاکم بر صنایع در این چند ساله اخیر خدمت بزرگی به کاهش نرخ تورم کرده است زیرا در چنین شرایطی بدلیل توقف چرخ تولید، قیمت آهن و سیمان و شیشه و محصولات پتروشیمی و دهها و صدها کالای دیگر یا ثابت می‌ماند و یا افزایش بسیار ناچیزی خواهند داشت  و در نهایت تورم به دلیل عدم فعالیت اقتصادی کاهش پیدا می کند که به نظر اقتصاددانان این بدترین نوع کاهش تورم است.

در مقابل کالاهای مصرفی و خدمات افزایش قیمت خواهند داشت یعنی اقتصادی که مستقیما با معیشت مردم سرو کار دارد افزایش قیمت دارد که تورم را افزایش می دهد در مقابل رکود حاکم بر صنایع تورم را کاهش داده و در جمع تورم کاهش یافته است اما در حقیقت تورمی که مستقیما به جیب مردم مرتبط است افزایش داشته است.

یکی از انتقادات به دولت یازدهم عدم برنامه جامع اقتصادی و نبودن جنب و جوش در میان مدیران اقتصادی دولت یازدهم به دلیل سن بالای آنها بود اما دولت هرگز این مسئله را مورد توجه قرار نداد و به ارائه آمارهای این چنینی دل خوش کرد.

 دولت برای نشان دادن نرخ واقعی تورم  با استناد به سخنان رئیس جمهور که مستقیما با جیب و معیشت مردم سرو کار دارد اماری مجزا از تورم واقعی که در آن بخش‌های  که در اختیار خودش است که از قضا ارتباط کمتری با معیشت مردم دارد و کالاها و خدماتی را که در اثر رکود و کساد بی‌مشتری هستند و قیمتشان رو به تنزل است را که از آمار تورم حذف شده باشد را ارائه دهد.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است