منتشر شده در تاریخ: جمعه ۰۵ تیر ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۱
شناسه خبر: 196669
گروه :خبر
13940320000249_PhotoA

رئیس جمهور روسیه نسبت به خطر حضور گسترده نیروهای داعش در افغانستان ابراز نگرانی کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، وبسایت رسمی ریاست جمهوری روسیه اعلام کرد که آقای پوتین در دیدار با حامد کرزی رئیس جمهوری پیشین افغانستان در مسکو، نسبت به گسترش فعالیت گروه‌های تروریستی طالبان و داعش در افغانستان هشدار داد و گفت: «طالبان فعال است و بخش های قابل توجهی از خاک افغانستان را کنترل می کند. اما مساله نگران کننده تر، فعالیت فزاینده داعش و تحکیم موقعیت آن ها در افغانستان است. به باورِ من داعش همین حالا در 25ولایت از 34 ولایت افعانستان حضور دارد.»

آقای کرزی در این دیدار، داعش را پدیده ای متفاوت و بی ارتباط با افغانستان توصیف کرد و گفت: «دولت اسلامی یک مساله کاملا جداست. آن ها از ما نیستند و هیچ ریشه ای در افغانستان ندارند. بدون شک، ظهور برق آسای آنان متکی به حمایت قدرت های خارجی بوده است.» آقای کرزی با تاکید بر لزوم همکاری میان روسیه و افغانستان برای مقابله با تهدید داعش گفت: «آن ها برای افغانستان خلق نشده اند. آن ها از خاک افغانستان برای همچون سکوی پرشی برای گسترش نفوذشان در سراسر منطقه استفاده می کنند.»

در پی افزایش شمار درگیری های میان داعش و طالبان در افعانستان، برخی کارشناسان این کشور را محیط مناسبی برای رشد گروه «دولت اسلامی» دانسته بودند.

«ایجاد ولایت دولت اسلامی در قفقاز روسیه»

هشدار ولادیمیر پوتین نسبت به تهدید خطر گسترش داعش در افغانستان در حالی صورت می گیرد که اخباری درباره ایجاد ولایت دولت اسلامی در منطقه شمالی قفقاز روسیه منتشر شده است.

وبسیاست اسپوتنیک به زبان فارسی به نقل از سایت روسی گازِتا با نقل این خبر نوشت: ابومحمد العدنانی نفر دوم داعش و دبیر مطبوعاتی ابوبکر بغدادی، خلیفه دولت اسلامی با صدور بیانیه ای، تشکیل ولایت جدید دولت اسلامی را اعلام کرده است.

گروه «دولت اسلامی در عراق و شام» که پس از تصرف موصل در سال گذشته نام خود را به «دولت اسلامی» تغییر داد، فراتر از یک گروه تروریستی اسلامگرا مانند القاعده عمل کرده است. به نظر می رسد این گروه با تکیه بر منابع مالی پیدا و پنهان متعدد و دسترسی به شبکه ای از متخصصان محلی و خارجی توانسته است در مناطق تحت کنترل خود حداقلی از معیشت را برای شهروندان ناراضی نواحی سنی نشین عراق و سوریه فراهم کرده و با ایجاد پیوند خانوادگی با عشایر محلی، پایه های قدرت خود را تحکیم کند.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی