منتشر شده در تاریخ: جمعه ۳۰ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۴:۵۲
شناسه خبر: 284027
گروه :خبر
hormoz
 

مدیر کل مدیریت بحران گلستان خبر داد

وقوع زلزله ۳٫۵ ریشتری در گلستان

مدیر کل مدیریت بحران استان گلستان گفت: راس ساعت 21:21 امشب، زلزله ای در مقیاس 3.5 ریشتر در شهر «فاضل آباد» گرگان به وقوع پیوست.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، صادق علی مقدم اظهار کرد: این زمین لرزه در عمق 10 کیلومتری زمین و در طول جغرافیایی 54.622  و عرض جغرافیایی 36.854 روی داده است.

وی با تاکید بر آمادگی مدیریت بحران استان و شهرستان‎های تابعه برای مواجهه با حوادث احتمالی تصریح کرد: با اطلاع از این زلزله با فرمانداری شهرستان  گرگان تماس برقرار شد، که تاکنون گزارشی از خسارات احتمالی به این اداره کل منعکس نشده است.

مقدم  یادآور شد: چندی پیش نیز زلزله‎‎ای در مراوه‎تپه به وقوع پیوسته بود که خسارتی در پی نداشت.

وی با اشاره به قرار گرفتن گلستان بر روی گسل زلزله افزود: سوابق تاریخی زلزله در استان نشان می‎دهد: این منطقه جزء مناطق مستعد برای وقوع زلزله‎های شدید بوده و وقوع این پدیده طبیعی در استان حتمی و اجتناب ناپذیر است؛ اما زمان آن مشخص نیست.

دبیرشورای هماهنگی مدیریت بحران استان گلستان تصریح کرد: این تهدید دائمی وظیفه ما را در پرداختن به موضوع پیشگیری برای کاهش اثرات این پدیده طبیعی دوچندان می‎سازد.

مقدم با اشاره به اهمیت مقاوم‎سازی بناهای احداثی به ویژه  اماکن مسکونی اضافه کرد: در استان گام‎های مناسبی از سوی دستگاه‎های اجرایی متولی در حوزه مقاوم‎سازی به وی‍ژه ساخت‎وسازهای روستایی انجام گرفته اما همچنان موضوع بافت‎های فرسوده از دغدغه‎هایی است که شهرهای بزرگ استان با آن روبه رو هستند و نیازمند کار بیشتری در این عرصه هستیم.

وی یادآور شد: مواجهه با موضوع زلزله در گلستان نیازمند برنامه‎های پیشگیری مبتنی بر آموزش است  که باید بیش از پیش مورد توجه مسئولان استان به ویژه در مدارس قرار گیرد.

مقدم با بیان اینکه زلزله و سیل  تنها دغدغه‎های استان در زمینه بلایای طبیعی نیستند، یادآور شد: بیشترین نگرانی شهر بزرگی همچون گرگان، وجود  بافت‎های قدیمی است که میزان خسارات احتمالی را دوچندان می سازد.

وی اذعان داشت: وقوع حدود 900 لغزش و زمین لرزه در استان طی سال‎های اخیر  اهمیت موضوع توجه به پدیده زلزله را مضاعف می‎کند و مطمئنا بی‎توجهی به ساخت و ساز اصولی و  آموزش پاشنه آشیلی است که باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی