منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۵ - ۱۹:۳۳
شناسه خبر: 339050
گروه :خبر
hormoz

رییس کمیته بازنگری قراردادهای نفتی وزارت نفت با اشاره به ضرر تاخیر در اجرای پروژه های نفت و گاز، بر تسریع روند توسعه میادین مشترک تاکید کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا؛ مهدی حسینی رییس کمیته بازنگری قرارداد های نفتی وزارت نفت در خصوص بهینه سازی قراردادهای بالا دستی نفت و گاز گفت:مباحث قراردادی در گروه مباحث نظری قرار می گیرند برهمین اساس همواره می توان نظریات موثرتری را به آن افزود و آن را بهبود بخشید.

وی ادامه داد:سعی ما بر گسترش مسیرهای توسعه در صنعت نفت و گاز است چراکه هرماه تاخیر مستقیم بیش از 4 میلیارد دلار ضرر خواهد داشت و اگر تاثیر آن را در صنایع غیر مستقیم وابسته نیز بررسی کنیم، به 8 تا 10 میلیارد دلار در ماه خواهد رسید.

حسینی تاکید کرد: از بین رفتن اعتبار صنعت کشور در مجامع بین المللی از آثار تاخیر در اجرای پروژه هاست که این امر سرمایه گذار خارجی را برای ورود به  کشور مردد خواهد کرد.

وی تصریح کرد: برای توسعه و رشد هشت درصدی، سالانه 750 هزار میلیارد تومان پول نیاز است، اگر صادرات نفت امروز که 2میلیون بشکه در روز است را درنظر گرفته و آن را در هر بشکه که 50 دلار است ضرب کنیم تنها 30 تا 40 میلیارد دلار از این 750 هزار میلیارد تومان (معادل 300میلیارد دلار )حاصل می شود.

 رییس کمیته بازنگری ادامه داد:برای جبران این کسری باید توسعه را در این صنایع در دستور کار قرار داد، کما اینکه امروزه کشورهای همسایه روند توسعه خود را چند برابر کرده اند.

مهدی حسینی یادآور شد: توسعه میدان آزادگان قبل از کشور عراق آغاز شده بود اما متاسفانه عراق بالای 200 هزار بشکه نفت تولید می کند این در حالیست که ما هنوز 50هزار بشکه نیز تولید نداریم.

وی افزود: میدان های مشترک دیگر نیز تقریبا همین وضعیت را دارا هستند و هرچقدر که این تاخیرها افزایش یابد، ثروت ملی را بیش از پیش از دست خواهیم داد.

حسینی در خصوص حل این مشکلات که گریبانگیر صنعت نفت و گاز کشور شده است اظهار داشت: باید به طورجدی تصمیم گیری کنیم، چراکه ما نمیتوانیم با این حجم از مشکلات اعم از رکود اقتصادی، بیکاری وتعطیلی پروژه های عمرانی مقابله کنیم، همه این ها در حالی است که سرمایه گذاری هم کاهش پیدا کرده و عملا درآمدی هم نداریم .

وی تصریح کرد:صنایع نفت و گاز یکی از بخشهای مولد است که می تواند کمک زیادی به اقتصاد کشور کند، در همین راستا ضروری است با جذب سرمایه خارجی ظرفیت این صنایع  به ویژه میادین مشترک را بالا برده و آنها را توسعه دهیم.

رییس کمیته بازنگری قرار دادهای نفتی وزارت نفت در پایان هرگونه تاخیر را به هر دلیلی غیر موجه دانست و بر بکار گیری راه حلی برای مقابله با این مشکلات تاکید کرد.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تفاوت این دنیا با دنیای آخرت نباید ما را دچار اشتباه محاسباتی کند نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است