منتشر شده در تاریخ: شنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۴ - ۲۲:۰۷
شناسه خبر: 217688
گروه :خبر
image154526

علیرضا زاکانی رئیس کمیسیون ویژه مجلس برای بررسی برجام تصریح کرد:مجلس فراخور وظیفه قانونی خود در حال بررسی کارشناسی برجام است و در مقام داوری قرار دارد لذا مناظره با هر فردی و در هر جایگاهی، خلاف کار دقیق و یک پیش داوری از قبل است که با کار کارشناسی منافات دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، علیرضا زاکانی نماینده مردم تهران و رئیس کمیسیون ویژه بررسی برجام مجلس شورای اسلامی طی یادداشتی توضیحاتی درباره حاشیه‌های به وجود آمده در پی برگزاری گفت‌وگوی ویژه خبری ارائه کرد.

متن این یادداشت به شرح ذیل است:

روز پنج شنبه جناب آقای رنجبران با بنده تماس گرفت و ضمن بازگویی بخشی از فرمایشات مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در دیدار با اعضاء محترم مجلس خبرگان رهبری درخواست نمود تا بنده در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری به این موضوع و کارکردهای کمیسیون برجام مجلس شورای اسلامی بپردازم و بنده نیز با این شرط که نقدی بر برجام نداشته باشم با حضور در این برنامه موافقت کردم.

هنگامی که در مسیر رفتن به صداوسیما بودم، مجدداً جناب آقای رنجبران زنگ زدند و به بنده گفتند که جناب آقای دکتر بعیدی‌نژاد نیز قرار است در این برنامه حضور داشته باشند. بنده با این امر مخالفت کردم و گفتم اگر اجازه دهید برگردم که ایشان بیان داشتند که بنده در این برنامه حاضر شوم اما این امر بدیهی، با پیش داوری رسانه‌های زنجیره ای به گونه دیگری نمایانده شد و با غوغاسالاری سعی نمودند امر مهم و سرنوشت ساز بررسی برجام را در مجلس تحت الشعاع آن قرار دهند ولی ادله بنده برای عدم ورودبه موضوع برجام به این روش عبارت بود از:

1- در راستای فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی و درک درست از مقطع حساس و سرنوشت ساز امروز ایران عزیز که جنجال‌های بی حاصل و نگاه‌های جناحی و قبیلگی صرف به موضوع برجام، مصالح انقلاب اسلامی و منافع ملی را به خطر انداخته و بی توجهی به آن امری اشتباه و خیانتی بزرگ است لذا هرگونه دودستگی و هرگونه التهاب آفرینی خلاف مصلحت و عقل بوده و می‌بایست از آن پرهیز نمود و این عدم مناظره ریشه در این موضوع داشت.

2- مجلس فراخور وظیفه قانونی خود در حال بررسی کارشناسی است و در مقام داوری قرار دارد لذا مناظره با هر فردی و در هر جایگاهی خلاف کار دقیق و یک پیش داوری از قبل می باشد که با کار کارشناسی و متقن منافات دارد.

3- طبق قرار قبلی بنده قصد بیان روش کار کمیسیون و تبیین آن را داشتم و پیگیر استمداد از متخصصین کشور در ابعاد حقوقی، اقتصادی، فرهنگی، سیاسی،  دفاعی امنیتی و فنی هسته‌ای برای کمک به کمیسیون برجام بودم لذا حضور هر فردی از غیر از کمیسیون ویژه برجام نادرست بود.

4- توجه به شان مجلس شورای اسلامی و موضع رسیدگی با فراصت و قاطعیت به موضوع برجام علت دیگری بود که با مناظره مسئول این کمیسیون در مجلس با مسئول کارشناسی تیم مذاکره کننده اشتباه بزرگی می‌نمود که تضعیف مجلس و کمیسیون بررسی برجام، نتایج و دستاوردها آن را در برداشت که از آن پرهیز شد.

5- شروع کار کمیسیون بحمدالله با برنامه ریزی دقیق و مصوبات اولیه اعضاء محترم در خصوص روش کار و ورود کارشناسی به برجام و قطعنامه، نحوه اطلاع رسانی و آئین نامه داخلی کمیسیون همراه بود از این رو این مناظره بر خلاف مصوبات کمیسیون برجام بود.

6- اصل مناظره مطلوب است اما در جایی که نیاز به دقت و کار کارشناسی و دقیق تخصصی است انجام حرکت های احساسی، هیجانات زودگذر و شو تبلیغاتی خدشه جبران ناپذیری را به روند رسیدگی به امری ملی و تاریخ ساز می نماید که پرداختن به آن و تنزل موضوع به کاری جناحی خیانتی آشکار است که همه می بایست از آن امتناع کنند.

7- پرهیز از امور فرعی و جزئی و پرداختن به امور اصلی کشور حکم عقل و اساس مملکت داری است که بحمدالله اعضاء کمیسیون برجام متعهد به آن شده اند و بنده نیز بعنوان کمترین این عزیزان مکلف به رعایت آن هستم.

8- پرداختن به موضوعی که در حال بررسی آن هستیم و هنوز به نتیجه‌ای نرسیدیم در مناظره امری زودرس و خام را تداعی می کرد که از آن پرهیز شد. به مدد الهی اعضاء محترم کمیسیون تصمیم گرفته اند که با کاری کارشناسی و دقیق روسفید در مقابل شهیدان و امام آنها قرار گیرند و با تلاش خود شرمنده مردم عزیز ایران و رهبر فرزانه‌شان نشوند و با بهره مندی از نظرات کارشناسی و متخصصین دانشگاهی قدر دان فرهیختگان کشور باشند و این به ثواب نزدیکتر و یا در حقیقت عین کار درست و بی دقتی در آن خسران ناپذیر است.

در خاتمه از همه رسانه‌ها مجدانه درخواست دارم از پیش داوری پرهیز نموده وبا ایجاد فضایی همدلی وهم زبانی به شکل گیری خرد جمعی در مجلس شورای اسلامی برای بررسی کارشناسی برجام کمک نمایند.

علیرضا زاکانی

رییس کمیسیون ویژه بررسی برجام، نتایج و پیامدهای آن

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح پیشگیری از تنبلی چشم در میناب کلید خورد پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است