منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۲۲:۵۸
شناسه خبر: 181984
گروه :خبر
image239191

در حالی این جملات در سایت های خبری و شبکه های اجتماعی از زبان مشاور معاون اول دولت یازدهم دست به دست می گردد که تا کنون بارها و بارها دولت یازدهم به دلیل سیاست های غلط وارداتی مورد انتقاد صاحبنظران و کارشناسان اقتصادی قرار گرفته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا عیسی کلانتری در چند روز گذشته طی سخنانی در نشست کمیته اقتصادی بنیاد امید، خودکفایی در کشاورزی را «مزخرف» خواند و گفت:”آقایان هنوز دارند درباره خودکفایی در محصولات کشاورزی صحبت می‌کنند. برای نوشتن برنامه ششم دوباره موضوع خودکفایی را به میان کشیدند که من برگشتم به آقای نوبخت گفتم تو را به دین و ایمانت بگو این مزخرفات را کنار بریزند”.

در حالی این جملات در سایت های خبری و شبکه های اجتماعی  از زبان مشاور معاون اول دولت یازدهم دست به دست می گردد که تا کنون بارها و بارها دولت یازدهم به دلیل سیاست های غلط وارداتی مورد انتقاد صاحبنظران و کارشناسان اقتصادی قرار گرفته و به طرق مختلف به ایشان تأکید شده است افزایش بی رویه محصولات استراتژیک مخصوصا محصولات استراتژیک کشاورزی از مهمترین آسیب ها و مسائل کنونی اقتصاد کشور است  و مسئولان موظف بوده اند برای آن چاره ای بیندیشند. به طوری که دو بند از سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی مقام معظم رهبری صریحاً بر همین امر تأکید می کند:

بند6ـ افزایش تولید داخلی نهاده‌ها و کالاهای اساسی(بویژه در اقلام وارداتی)، و اولویت دادن به تولید محصولات و خدمات راهبردی و ایجاد تنوع در مبادی تأمین کالاهای وارداتی با هدف کاهش وابستگی به کشورهای محدود و خاص.
بند7- تأمین امنیت و درمان و ایجاد ذخایر راهبردی با تأکید بر افزایش کمی و کیفی تولید(مواد اولیه و کالا).

عدم برنامه ریزی صحیح و مدیریت مناسب در سالهای گذشته باعث شد تا کشور علی رغم وجود منابع در تأمین کالاهای اساسی خود نیازمند به غیر باشد.البته تجربه وابستگی در این سال ها درس های خوبی هم داشت. نمونه اخیر آن در بحران گرانی مرغ در دو سال پیش بود که شیطنت آمریکایی‌ها سبب تاخیر در واردات نهاده‌های طیور شد و به همین دلیل قیمت مرغ طی چند ماه تا 100 درصد افزایش یافت و در آستانه ماه رمضان سال 1391 مشکلات شدیدی برای مردم پدید آورد.

اما متأسفانه مسئولان و مدیران از این اتفاقات تلخ نه تنها درس عبرت نگرفتند بلکه سیاست هایی را در پیش گرفتند که باعث شد دامنه و گستره وابستگی ها افزایش داشته باشد. به نحوی که در سال 92 طبق آمار گمرگ، چهار قلم از  پنج قلم کالاهای عمده وارداتی مربوط به کالاهای کشاورزی چون گندم، کنجاله سویا، برنج و ذرت دامی بود.

در شرایطی که دیگر بر همگان  اثبات شده است دشمنان نظام از هیچ فرصتی برای ضربه زدن به نظام و افزایش تحریم ها و فشارها بر مردم فروگذار نمی کنند، به جای اینکه مسئولان عزم خود را جزم کنند که این مشکلات را ریشه کن و نقاط ضعف را برطرف  و راه غلط رفته و ضررهای وارده را جبران کنند، به راحتی با به بکار بردن یک کلمه ” مزخرف” صورت مسأله را پاک و شانه از زیر بار مسئولیت خالی می کنند. امید است تا این اظهارات از سر ذوق زدگی های کودکانه ناشی از توهم رفع تحریم ها و حل شدن همه مشکلات اقتصادی کشور نباشد.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است دولت توان تخصیص اعتبار به عمران و توسعه کشور ندارد/مسئولان استانی منتظر دریافت اعتبار از مرکز کشورنباشند قطب اقتصاد کشور فاقد بیمارستان تخصصی زنان/ پروژه بیمارستان جامع زنان هرمزگانی در کمای مطلق تعرفه های گمرکی بازبینی می شود/سهم درآمد بخش دریایی کشور۱۷ میلیارد دلار است جایگاه قانونی مناسبی برای صنعت دریایی وجود ندارد/ صنعت دریانوردی نیازمند تقویت از سوی نظام بانکی است