منتشر شده در تاریخ: شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۴ - ۹:۱۴
شناسه خبر: 281464
گروه :خبر
IMG_1136

وضعیت پیاده روها در سطح شهرها ، داستان تکراری رعایت نکردن حقوق شهروندی است، پیاده روها یکی از بخش های فضای عمومی شهرها محسوب می شود که زندگی جمعی شهروندان در آن جریان دارد و در واقع محل تلاقی و تعامل ابعاد مختلف اجتماعی، اقتصادی زندگی به شمار می رود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز، راه رفتن، دموکراتیک ترین راه برای گشت و گذار است. راه رفتن قدیمی‌ترین شکل حمل ‌و ‌نقل، رایج‌ترین در جهان و رایگان است، و حتی می تواند به شما در سوزاندن کالری کمک کند. پیاده روها یکی از بخش های فضای عمومی شهرها محسوب می شود که زندگی جمعی شهروندان در آن جریان دارد و در واقع محل تلاقی و تعامل ابعاد مختلف اجتماعی، اقتصادی زندگی به شمار می رود و این فضاها پذیرای گروه های مختلف افراد است با این حال به نظر می رسد به احداث و بهسازی پیاده روها توجه چندانی نمی شود.

وضعیت پیاده روها در سطح شهرها ، داستان تکراری رعایت نکردن حقوق شهروندی است ، داستان نا تمامی از مشکلاتی که گریبان مردم کوچه و خیابان را می گیرد . با گذشت زمان ، پیاده رو هر روز فرسوده تر می شود ، عابران پیاده می مانند و آرزوی دیدن مکانی که از قدم زدن در آن لذت ببرند . چرا که پیاده رو در اصطلاح شهر سازی محلی است برای راه رفتن و قدم ، مکانی که در ابتدا با هدف آسایش و راحتی رفت و آمد جماعت شهر نشین ساخته شده است اما مدتهاست که در میان انبوه مشکلات شهری از یاد رفته است .

متاسفانه با این حال عرض پیاده روها نسبت به جمعیت عابران بسیار کم است و رفت و آمد را به خصوص در نقاط مرکزی شهر با مشکل مواجه می کند. باتوجه به عرض کم پیاده روها باید با کسانی که به هر نوعی موجب سد معبر در پیاده روها می شوند برخورد شود. اگر پیاده روها استاندارد باشد رفت و آمد عابران تسهیل می شود و در روحیه و شادابی شهروندان موثر خواهد بود. استاندارد نبودن بعضی از پیاده روها، وجود چاله و دست انداز و سد معابر از مواردی است که شهروندان بندرعباس به آن ها اشاره می کند. با‌ این‌ وجود، مردم کمتر و کمتر راه می روند. با گسترده‌تر شدن شهر‌ها، بزرگراه‌ها جای پیاده‌رو‌ها را گرفته‌ و موانعی جدی برای راه‌رفتنی امن ایجاد کرده اند. پیاده‌رو‌های با موزائیک‌های شکسته، عرض کم، و وسایل نقلیه ای که به شکل غیرمجاز در آنها پارک کرده‌اند، شاهدی بر این هستند که راه‌رفتن توسط دیگر اشکال حمل ‌و ‌نقل که برای افراد و شهر سلامت کمتری را به دنبال دارد، به آرامی درحال خفه شدن می باشد.

اگر کف  پوش پیاده روهای همه مناطق شهر یکسان باشد به زیباتر شدن شهر و همگونی آن کمک می کند. هرچه حرکت در پیاده روها آسان تر و دلپذیرتر باشد افراد کمتر از خودرو استفاده می کنند و ان باعث می شود آلودگی هوا هم کاهش پیدا کند. به هر حال در زمینه تغییر چنین شرایطی رسانه ها می توانند تاثیر زیادی داشته باشند.

شیب طولی – عرضی پیاده رو ، که برای جلوگیری از جمع شدن آبهای سطحی است ، باید مناسب باشد تا باعث هدایت آبهای سطحی به جوی های کنار شود . پوشش کف که با استفاده از مصالح درست با عمر مفید بالا ساخته شده است اگر چه استفاده از کفپوشها در معابر به نوع بهر برداری از پیاده رو ها بستگی دارد اما در مجموع از مواد و مصالح مناسب برای کف سازی معابر به جای آجر جالیزی اشاره کرد چرا که بیشتری تاسیسات شهری در کف پیاده رو ها قرار دارند و در صورتی که نیاز به کندن معابر باشد این نوع از مصالح به راحتی قابل برداشتن و کنار گذاشتن است در واقع نوع مصالح و کفپوش این معابر باید به گونه ای باشد که سطح آن کاملاً صاف بوده و پستی و بلندی نداشته باشد و در فصل زمستان نیز لیز و لغزنده نباشد و در تابستان بر اثر گرمای آفتاب داغ و سوزان نشود .

آشنایی با هشت اصل پیاده رو:

–  ابعاد مناسب

– سطوح کیفیت

– زهکشی کارآمد

– دسترسی همگانی

– ارتباطات ایمن

– فضاهای جذاب

– امنیت دائمی

– علائم شفاف

وجود مشکلاتی چون سطوح نامتقارن وناصاف ، سنگفرش نامناسب و غیر استاندارد که آن هم به پارکینگ موتورسیکلت ها ، دوچرخه ها وگاری دستفروشان تبدیل شده ،خود عاملی جهت ترغیب شهروندان از کاربری حاشیه خیابان به جای مسیر پیاده رو می باشد و جدای چهره نامناسب شهر ،خطراتی برای شهروندان به دنبال خواهد داشت . وجود چاله ها یا ته مانده میله های بریده شده تابلوهای راهنمایی ورانندگی در پیاده رو در کنار جمعیتی که بعد از ظهر ها به چند هزار نفرنیز می رسد موجب زمین خوردن بسیاری از مردم تاکنون در این پیاده رو شده است. در بسیاری از نقاط این پیاده رو مصالح ساختمانی کل پیاده رو را مسدود نموده و مردم می بایست برای گذر از این نقطه پیاده رو وارد خیابان شوند و خطر را با جان بخرند. شلوغ بودن این پیاده رو از طرفی و غیر استاندار بودن موجب شده است که بسیار از مردم در خیابانها تردد کنند که آنهم موجب ایجاد ترافیک شده است.

مشکلات موجود پیاده روهای بندرعباس:

عرض کم محل عبور عابر پیاده

پیوستگی پیاده رو با جدول

پیوستگی پیاده رو با جوی یا آبرو

شیب زیاد پیاده روها

وجود گودال و یا حفره در وسط خط کشی عابر پیاده

 

 

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
آغاز رزمایش پدافند غیرعامل در شرق هرمزگان برگزاری رزمایش پدافند غیر عامل در میناب/ تصاویر برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است