منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۴ - ۲۰:۵۸
شناسه خبر: 264806
گروه :خبر
image573393

بر اساس این آمار برای هر کرسی انتخابات مجلس خبرگان رهبری 10 نفر رقابت می‌کنند. این در حالی است که در دور چهارم مجلس خبرگان یعنی یک دوره قبل حدود در دور قبلی 493 نفر ثبت‌نام کرده بودند.

 

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز  به نقل از راه دانا؛ کمتر از 2 ماه تا برگزاری پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری زمان باقی مانده است؛ نام نویسی از داوطلبان انتخابات مجلس خبرگان که از 26 آذرماه آغاز شد و چهارشنبه دوم دی ماه پایان یافت.

آمارهای نهایی که از نامزدهای انتخابات خبرگان به دست آمد نشان داد که 801 نفر برای انتخابات مجلس خبرگان ثبت نام کرده اند که با توجه به آمارهای سال گذشته 62 درصد افزایش داشته است.

بر اساس این آمار برای هر کرسی انتخابات مجلس خبرگان رهبری 10 نفر رقابت می‌کنند. این در حالی است که در دور چهارم مجلس خبرگان یعنی یک دوره قبل حدود در دور قبلی 493 نفر ثبت‌نام کرده بودند.

از ابتدای سال جاری قرار بود تغییراتی در تعداد اعضای مجلس خبرگان به وجود آید و 13 عضو دیگر به تعداد مجلس خبرگان افزوده شود که در نهایت این مجلس مصوب کرد تنها 2 نماینده از استان البرز به صورت مجزا به این مجلس اضافه شده و تعداد نمایندگان از 86 نفر به 88 نفر افزایش پیدا کند.

یک از نکات قابل توجه در این دوره از انتخابات، ثبت نام چندین نامزد زن برای مجلس خبرگان بود که یکی از کاندیداها که خود را اصلاح طلب معرفی کرده است دختری 27 ساله با دکتری ادبیات عرب است.

اعظم طالقانی، زهرا شجاعی، آذر منصوری و عصمت سوادی کاندیداهای زن اصلاح طلب هستند که نامزد انتخابات مجلس خبرگان شدند.

در این میان عصمت سوادی تنها زنی است که دارای تحصیلات عالی فقهی بوده؛ محمد غرضی و محمد اسماعیلی دو فردی هستند که غیر معمم هستند.

بر اساس این خبر عناصر وابسته به فتنه در این دوره ثبت نام زیادی داشته اند. تعدادی از آنها دارای پرونده های اقتصادی و امنیتی هستند اما باز مبادرت به ثبت نام کرده اند که پاسخ آنها در جواب اینکه چرا ثبت نام کرده اند این بود که با اصرار برخی سران فتنه وارد عرصه انتخابات خبرگان شدند که آیت الله جنتی هم طی روزهای گذشته به تعدادی از آنها اشاره کردند.

تعدادی از این افراد نیز در ظاهر شرایط علمی لازم برای مجلس خبرگان را ندارند، به طوری که در آزمون اولیه شهریور ماه 220 نفر شرکت کردند که به نظر می رسد تنها 10 درصد آنها حائز رتبه علمی شدند.

با پایان ثبت‌نام از داوطلبان انتخابات مجلس خبرگان رهبری مشخص شد 8 نماینده عضو این مجلس در دور جدید نامزد نشده‌اند.

در اولین دوره انتخابات خبرگان 108 نفر ثبت نام و 22 نفر رد صلاحیت شده یا انصراف داده و در نهایت 146 نفر به عرصه رقابت در انتخابات راه پیدا کردند.

در دوره دوم 180 نفر ثبت نام کردند که تعداد 84 نفر رد صلاحیت شده و یا انصراف دادند که در نهایت 96 نفر با یکدیگر به رقابت پرداختند.

در دوره سوم 396 نفر ثبت نام کردند که تعداد 227 نفر از آنها یا صلاحیتشان احراز نشده و یا انصراف دادند که در نهایت 166 نفر با همدیگر به رقابت پرداختند.

رقابت چهارم 493 نفر که 327 نفر رد صلاحیت و 166 نفر با یکدیگر رقابت کردند.

در دوره پنجم و اخیر این تعداد به 801 نفر رسیده است که تاکتیکی برای بالا بردن هزینه رد صلاحیت‌ها بوده است.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند