منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۴ - ۱۵:۲۱
شناسه خبر: 199922
گروه :خبر
13940415000035_PhotoA

مردم یونان روز یکشنبه با وجود اظهارنظرهای مقامات اروپایی، قاطعانه به پذیرش شروط وام‌دهندگان و تداوم سیاست‌های ریاضتی نه گفتند تا بحران روابط آتن-بروکسل بیش از پیش تشدید شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، یونانی‌ها روز یکشنبه همانطور که الکسیس سیپراس نخست‌وزیر چپگرای آن‌ها خواسته بود، قاطعانه شروط وام‌دهندگان بین‌المللی را رد کردند تا آتن یک گام دیگر به خروج از حوزو یورو نزدیک شود.

آنطور که ستاد انتخابات یونان اعلام کرده است، شمارش بیش از 95درصد آرا، نشان می‌دهد که بیشتر از 61درصد از رأی‌دهندگان به پذیرش شروط وام‌دهندگانی که می‌گویند دولت یونان باید اصلاحات اقتصادی گسترده‌ای را انجام داده و ریاضت اقتصادی در پیش گیرد، رأی منفی داده‌اند.

هفته گذشته بود که سیپراس تحت فشار سنگین صندوق بین‌المللی پول و اتحادیه اروپا برای پذیرش اصلاحات، تصمیم‌گیری را به مردم این کشور سپرد و اعلام کرد به نتایج همه‌پرسی گردن می‌نهد.

آتن باید تا سه‌شنبه هفته گذشته آخرین قسط از بسته مالی 7 میلیارد دلاری‌اش را می‌پرداخت،‌ اما ناتوانی این کشور در بازپرداخت در موعد مقرر و خودداری وام‌دهندگان از  اعطای بسته مالی جدید یا تمدید فرصت آتن موجب شد این کشور وارد وضعیت «ناتوان از پرداخت دیون» (Default) شود.

دولت یونان که در ماه‌های اخیر گام‌هایی را هم برای گسترش روابط با روسیه برداشته و به همین جهت هم بیش از قبل مغضوب اروپایی‌ها شده، در این یک هفته از یونانی‌ها خواسته بود در انتخابات رأی منفی به صندوق بیاندازند و دیوارهای آتن و دیگر شهرهای یونان مملو از پوسترهایی منقش به Oxi (عبارت یونانی «نه») بود.

سیپراس هفته گذشته سخنرانی پرشوری هم در میان جمعیت چند ده‌هزار نفری حامیانش در آتن داشت و همین سخنرانی و موضع‌گیری‌‌های ضدیونانی مقامات اروپا، موجب شد تا مردم این کشور نهایتا با رأیی قاطع، به پذیرش فشار خارجی نه بگویند.

آلمان: منتظر پیشنهادهایی برای مذاکره از جانب یونان هستیم

سخنگوی دولت آلمان با اعلام اینکه شرایط برای مذاکره با یونان تاکنون مساعد نشده است گفت که کشورش منتظر دریافت پیشنهاداتی از جانب یونان است.

گروه یورو  منتظر پیشنهاد جدیدی از  جانب یونان است

گروه یورو انتظار دارد که در جریان مذاکرات  روز سه شنبه پیشنهاد جدیدی از یونان دریافت کند.

بلژیک:می‌توان مذاکرات با یونان را از سر گرفت

وزیر دارایی بلژیک هم گفت که شرایط برای از سرگیری مذاکرات با یونان محیاست و می‌توان این مذاکرات را در عرض چند ساعت از سر گرفت.

آلمان:توپ در زمین آتن است

«فرانک والتر اشتاین مایر» وزیر خارجه آلمان در واکنش به نتایج همه پرسی روز گذشته در یونان گفت: « باید این نتیجه را بپذیریم. این نتیجه همه پرسی است که یونانی‌ها با تعداد زیادی در آن شرکت کرده‌اند. در شرایط کنونی این یونان است که باید تصمیم بگیرد و توپ در زمین آتن است.»

شولتس: باید تا سه‌شنبه درباره کمک به یونان گفت‌وگو کنیم

«مارتین شولتس» رئیس پارلمان اروپا اعلام کرد: «فکر می‌کنم مردم یونان در طول هفته گذشته و زندگی روزمره با شرایط دشوار روبرو هستند از این رو باید تا سه‌شنبه در نشست اعضای منطقه یورو، درباره برنامه کمک به یونان گفت‌وگو کنیم. شهروندان عادی، بازنشستگان، افراد بیمار و کودکان در مهد کودک ها نباید بهای این وضعیت را بپردازند، وضعیتی که باعث شد دولت و مردم رای «نه» را انتخاب کنند.»

ایتالیا: زمان تلاش مجدد برای دستیابی به توافق فرارسیده است

«پائولو جنتیلونی» وزیر خارجه ایتالیا هم به این وضعیت واکنش نشان داد و گفت: «اکنون زمان آن فرا رسیده است تا بار دیگر برای دستیابی به توافق تلاش کنیم. اما هیچ گریزی از این نیست که یونان ضعیف است و رشدی ندارد.

سیپراس:نتیجه همه‌پرسی به معنای قطع رابطه با اروپا نیست

سیپراس که مردم را برای رای منفی در این همه‌پرسی تشویق کرده بود گفت: « امروز شما با توجه به هفته سختی که پشت سر گذاشتید، تصمیم بسیار شجاعانه‌ای گرفتید. با این حال من کاملا می‌دانم که نتیجه همه‌پرسی به معنای قطع ارتباط با اروپا نیست اما موضع ما برای مذاکره برای یافتن راهکار تقویت می‌شود.»

یونانی‌ها رای منفی را جشن گرفتند

هزاران تن از مردم یونان در پی رای منفی به همه پرسی روز یک شنبه با شعار «ریاضت کافی‌ است» در خیابان های آتن جشن گرفتند.

مرکل و اولاند امروز در پاریس دیدار خواهند داشت

«آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان و «فرانسوا اولاند» رئیس جمهور فرانسه امروز در پاریس دیدار خواهند کرد تا درباره وضعیت یونان بعد از همه پرسی رایزنی کنند.

وزیر دارایی یونان استعفا کرد

«یانیس واروفاکیس» وزیر دارایی یونان در پی رای منفی مردم به همه‌پرسی روز گذشته درباره پذیرش شرایط تروئیکا، از سمت خود کناره‌گیری کرد.

وی در بیانیه‌ای اعلام کرد که اطلاع پیدا کرده است که برخی از اعضای منطقه یوروترجیح می‌دهند که وی در نشست وزرای دارایی نباشد. از این رو وی این سمت را ترک می‌کند.

سقوط یورو در پی رأی منفی یونانی‌ها 

در همان دقایق آغازین اعلام نتایج اولیه انتخابات، رأی منفی یونانی‌ها به وام‌دهندگان ارزش یورو را به شدت تحت تأثیر قرار داد تا اروپا ملموس‌تر از قبل تبعات احتمالی خروج آتن‌نشین‌ها از حوزه پولی مشترک را درک کنند.

ارزش برابری یورو،‌ حتی پیش از آنکه بازارهای آسیایی باز شود، در بازارهای الکترونیکی، 1.6 درصد سقوط کرد و به رقم 1.0963 دلار رسید.

برخی سران اروپایی پیش از این گفته بودند که اگر یونانی‌ها به شروط وام‌دهندگان نه بگویند، بعید است که مذاکرات تازه‌ای را برای بحث در مورد پرداخت وام به یونان آغاز کنند و این کشور جنوب اروپا باید به فکر خروج از حوزه پولی مشترک و حتی خروج از اتحادیه اروپا باشد.

جلسه اضطراری اعضای حوزه یورو

بلافاصله پس از قطعی شدن شکست سنگین ریاضت‌گرایان در یونان، فرانسوا اولاند رئیس‌جمهور فرانسه و آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان تلفنی گفت‌وگو کردند.

مرکل و اولاند که بارها از دولت سیپراس خواسته بودند به سیاست‌های ریاضتی تن دهد، با شکست در میدان آتن،‌ خواستار برگزاری نشست اضطراری مقامات ارشد حوزه یورو شده‌اند.

خبرگزاری فرانسه نوشته است که قرار است این نشست روز دوشنبه (امروز) در شهر پاریس برگزار شود. انتظار می‌رود مرکل و اولاند دیدار دوجانبه‌ای هم در حاشیه این نشست داشته باشند.

همزمان خبرگزاری رویترز هم نوشته است که وزرای خارجه 19 کشور عضو حوزه یورو نیز این هفته دیدار می‌کنند. هنوز تاریخ دقیق این دیدار مشخص نشده است، اما انتظار می‌رود این نشست گام بعدی اروپا در برابر بحران یونان را مشخص کند.

هرچند فرانک والتر اشتاین‌مایر وزیر خارجه آلمان که برای شرکت در مذاکرات هسته‌ای با ایران در وین به سر می‌برد، به خبرنگاران گفته باید به تصمیم یونانی‌ها احترام گذاشت، اما «زیگمار گابریل» معاون مرکل گفته است که سیپراس با این همه‌پرسی «تمام پل‌ها (بین اروپا و یونان) را خراب کرد.»

او به روزنامه تاگس اشپیگل گفته است که «به سختی می‌توان تصور کرد» که مذاکرات تازه‌ای در مورد اعطای وام به یونان، برگزار شود.

استعفای رهبر حامیان سیاست‌های ریاضتی 

شکست سنگین در همه‌پرسی، «آنتونیوس ساماراس» نخست‌وزیر سابق یونان را که رهبری مخالفان دولت و حامیان سیاست‌های ریاضی را بر عهده داشت، مجبور کرد از سمتش کناره‌گیری کند.

رهبر حزب محافظه‌کار «دموکراسی نوین» یونان اندکی پس از مشخص شدن نتایج اولیه و مسجل شدن شکست، بر صفحه تلویزیون ظاهر شد و گفت: «حزب ما شروع دوباره‌ای نیاز دارد. امروز از رهبری حزب دموکراسی نوین کناره‌گیری می‌کنم.»

او گفت تمام اقداماتی که تاکنون انجام داده، برای جلوگیری از بروز فاجعه در یونان بوده است.

روز اندوهبار موگرینی

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم از وین، محل برگزاری مذاکرات هسته‌ای، به نتیجه همه‌پرسی یونان واکنش نشان داد.

وی بامداد دوشنبه در توئیتر نوشت: «برای مذاکرات هسته‌ای در وین هستم، اما در مورد یونان تماس مداوم با بروکسل هستم. امروز، روزی اندوهبار برای تمام کسانی است که به اروپای متحد معتقد هستند.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است