منتشر شده در تاریخ: شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۸:۰۱
شناسه خبر: 211699
گروه :خبر
13940524000201_PhotoA

وزیر امور خارجه کوبا پس از دیدار و گفت‌و‌گو با وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد که بازسازی روابط دو جانبه بین دو کشور به لغو تحریم‌های واشنگتن علیه هاوانا بستگی دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، «برونو رودریگز» وزیر امور خارجه کوبا در نشستی خبری که با حضور «جان کری» همتای آمریکایی وی در شهر «هاوانا» (پایتخت کوبا) برگزار شد، اعلام کرد که در راستای عادی‌سازی روابط کوبا و آمریکا، واشنگتن باید نسبت به لغو تحریم‌ها اقدام کند.

وی ضمن اشاره به اهمیت و لزوم لغو تحریم‌ها و همچنین بازگرداندن منطقه «گوآنتانامو» به کوبا اذعان داشت که بازسازی روابط دو جانبه بین «واشنگتن» (پایتخت آمریکا) و هاوانا به اقدامات مؤثر آمریکا در مسیر تحقق خواسته مهم کوبا بستگی دارد در غیر اینصورت از سرگیری روابط امکان پذیر نیست.

رئیس دستگاه دیپلماسی کوبا دیدار و گفت‌و‌گو با «کری» را آغازی برای ایجاد روابط دوستانه و سازنده توصیف کرد.

«رودریگز» در ادامه سخنانش تصریح کرد که بین آمریکا و کوبا در زمینه‌های متعدد تفاوت‌های آشکاری وجود دارد و دو کشور به مسائلی همچون دموکراسی، حقوق بشر، نوع حکومت و نوع برقراری ارتباطات دو جانبه با دیگر کشورها به دو صورت متفاوت می‌نگرند.

وی در ادامه ضمن اشاره به موضوع حقوق بشر و اهمیت آن در میان ملت کوبا اذعان داشت که کوبا حرکت در مسیر احترام به حقوق بشر و همچنین تضمین اعمال قوانین مربوط به آن در کشور را افتخاری برای «هاوانا» دانسته و حتما اقدامات لازم را در نظر خواهد گرفت.

وزیر خارجه کوبا در بین سخنانش به خبرنگاران اعلام کرد که دو کشور تصمیم دارند تا ضمن برگزاری کمیسیون دو جانبه‌ای در حضور مقامات دو کشور، به بررسی مسائلی بپردازند که در مسیر بازسازی روابط دو جانبه حائز اهمیت بوده و نیاز به توافق فوری دارند.

«جان کری» نیز به نوبه خود در پاسخ به خبرنگاران احتمال تغییر سیاست‌های کنونی آمریکا پس از پایان دوره ریاست جمهوری «باراک اوباما» رئیس جمهوری فعلی آمریکا و روی کار آمدن شخص دیگری را بعید دانست و گفت که تصور این‌که رئیس جمهور بعدی زحمات دولت فعلی را نادیده گرفته و سیاست دیگری نسبت به کوبا در پیش بگیرد برایم سخت است.

«کری» در ادامه اعلام کرد که دو کشور در ماه سپتامبر(شهریور ) مجددا مذاکرات را از سر خواهند گرفت تا بیشتر درباره مسائل پیش روی دو کشور و توافقات دو جانبه صحبت کنند.

وی در پاسخ به سخنان وزیر امور خارجه کوبا درباره لزوم لغو تحریم‌ها  تصریح کرد که هر دو کشور به منظور بازسازی روابط و رفع مشکلات موجود ملزم به برداشتن گام‌های موثری هستند و این مسائل باید مورد بررسی‌های جدی قرار بگیرند.

دو کشور با میانجی‌گری واتیکان 18 ماه مذاکرات محرمانه داشتند اما 26 آذر (17 دسامبر) در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که روابط دیپلماتیک خود را از سر می‌گیرند و زندانیان یکدیگر را آزاد خواهند کرد.

پس از آن، اوباما ماه آوریل با «رائول کاسترو»، رئیس‌جمهور کوبا به طور رسمی مذاکره کرد که این نخستین دیدار رهبران دو کشور از سال 1956 بود.

دو طرف از زمان اعلام تاریخ از سرگیری روابط کامل دیپلماتیک دو کشور در 17 دسامبر ( 26 آذر 93) تاکنون چند بار مذاکره کرده‌اند.

واشنگتن از سال 1961 روابط دیپلماتیک خود را با کوبا قطع و این کشور را تحریم کرد؛ اگرچه برخی از این تحریم‌ها در ماه‌های اخیر لغو شده است اما بیشتر تحریم‌های امریکا همچنان به قوت خود باقی است اما اوباما دسامبر گذشته اعلام کرد گفت‌وگوها برای عادی‌سازی روابط دیپلماتیک با کوبا را از سر می‌گیرد.

ک ماه بعد آمریکا کوبا را از فهرست کشورهای حامی تروریسم خارج کرد، همچنین، در پی این چرخش در سیاست خارجی آمریکا، اوباما دستور اجازه‌ی سفرهای بیشتر از این کشور به کوبا، افزایش میزان حواله پول نقد از آمریکا به کوبا و کاهش محدودیت‌های برخی از بخش‌های بازرگانی با کوبا را صادر کرد.

سفارت آمریکا در کوبا از 20 جولای (30 تیر) بازگشایی شده اما مراسم‌های رسمی آن به زمان حضور وزیر امور خارجه آمریکا در کوبا موکول گردیده است.

سفارت کوبا در آمریکا نیز در 20 جولای با حضور وزیر امور خارجه این کشور آمریکای لاتین در آمریکا بازگشایی شد و پرچم کوبا بر فراز ساختمان وزارت امور خارجه آمریکا به اهتزاز درآمد و در کنار پرچم 150 کشور دیگر که آمریکا با آنان روابط دیپلماتیک دارد قرار گرفت.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی