منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۱
شناسه خبر: 240490
گروه :خبر
13940821000048_PhotoA

وزیر خارجه جدید کانادا، بامداد پنجشنبه تعامل با ایران، با رعایت جوانب احتیاط و مخالفت با سیاست‌های شهرک‌سازی رژیم صهیونیستی را دو وجه سیاست خارجی جدید این کشور در خاورمیانه دانست.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، وزیر خارجه دولت جدید کانادا، «استفان دیون»، بامداد پنجشنبه در مصاحبه‌ای با یکی از رسانه‌های کشورش به تشریح سیاست خارجی جدید «اتاوا» در خاورمیانه پرداخت.

«دیون» در مصاحبه با «اتاوا سیتزن»، گفت که دولت جدید روی کارآمده ابایی از اینکه از اسرائیل یا فلسطین، انتقاد کند، ندارد. او همچنین احتمال تلاش «اتاوا» برای به دست آوردن کرسی شورای امنیت سازمان ملل متحد را هم رد نکرد.

«دیون» گفت: «نمی‌توانم به شما بگویم کی برای بازگشت به شورا(ی امنیت) درخواست خواهیم کرد. اما این، مطمئناً اقدامی است که ما باید آن را مورد بررسی قرار دهیم، چون جهان نیازمند حضور کانادا در بطن فرایندهای تصمیم‌گیری است.»

یکی از وعده‌های «جاستین ترودئو»، نخست‌وزیر جدید کانادا، بعد از انتخابات ماه پیش این بود که این کشور در دوران جدید، بعد از یک دهه حکومت جناح محافظه‌کار، «صدای سازنده‌تر و ملایم‌تری در جهان» خواهد بود. «دیون»، تحقق این دیدگاه را به عهده خواهد داشت.

یکی از بخش‌های کلی سیاست دولت محافظه‌کار قبلی در مسائل بین‌المللی داشتن رویکردهای افراطی در قبال سایر کشورها و حمایت سرسختانه از رژیم صهیونیستی بود، تا جایی که کانادا گاه به کنایه «اسرائیل‌تر از اسرائیل» لقب می‌گرفت. قطع روابط دیپلماتیک با ایران در سپتامبر 2012، در دوران دولت «استفان هارپر»، نخست‌وزیر محافظه‌کار رخ داد.

«ترودئو»، اولین بار در ماه ژوئن در مصاحبه‌ای گفته بود که دولت لیبرال او، تعامل دوباره با ایران را در دستور کار قرار خواهد داد. «دیون»، بامداد پنجشنبه گفت که این برنامه به قوت خود باقی است و افزود: «نه به خاطر اینکه ما با این رژیم موافقیم. باید این کار را با چشم‌های باز انجام دهیم. این رویکرد سایر کشورهای عضو گروه هفت است.»

وزیر خارجه کانادا در ادامه تصریح کرد: «اگر با تهران صحبت نکنیم، چظور می‌توانیم به مردم ایران کمک کنیم؟ چطور به سایر کشورها در منطقه کمک کنیم وقتی که ایران، روز به روز در درگیری‌های سوریه بیشتر دخالت می‌کند؟ اینکه با ایران اصلاً صحبت نکنیم، چطور می‌تواند به اسرائیل کمک کند؟»

«دیون» خاطرنشان کرد که کابینه جدید هنوز درباره اینکه ساز و کار تعامل مجدد با تهران و از جمله درباره اقدام دولت قبلی کانادا در قرار دادن ایران در فهرست کشورهای حامی تروریسم، رایزنی نکرده است. او گفت که دولت «اتاوا» رویکردی با «احتیاط زیاد» را در دستور کار در قبال تعامل با تهران قرار خواهد داد.

او سپس اضافه کرد: «اما مهم‌ترین وجه، این است که لازم است ما بیش از قبل، حتی با رژیم‌هایی که با آنها مشکل داریم تعامل داشته باشیم.»

«استفان هارپر»، نخست‌وزیر دولت محافظه‌کار، هرگز از اسرائیل انتقاد نکرده و بارها گفته این رژیم، در عرصه جهانی دوستی بزرگتر از کانادا ندارد.

«دیون»، رژیم صهیونیستی را «دوست» و «متحد» خواد، اما گفت که بنیان تعامل اتاوا در خاورمیانه را آنچه به گفته وی «صلح» است را تشکیل خواهد داد. وی درباره دلیل این رویکرد گفت: «چون صلح به نفع اسرائیل است.»

وزیر خارجه جدید کانادا گفت: «سیاست رسمی کانادا این است که شهرک‌سازی‌ها برای صلح، سازنده نیستند و من مشکلی برای اینکه این را تکرار کنم، ندارم.»

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح پیشگیری از تنبلی چشم در میناب کلید خورد پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است