منتشر شده در تاریخ: شنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۷:۰۰
شناسه خبر: 207091
گروه :خبر
13940510000535_PhotoA

«اشتان مایر» وزیر خارجه آلمان در مصاحبه با شبکه العربیه، با بیان اینکه از دخالت‌های ایران در امور کشورهای عربی آگاهیم، بر روابط اقتصادی کشورش با عربستان و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس تأکید کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، جمع‌بندی مذاکرات ایران و 1+5 عربستان سعودی را همراستای اسرائیل در ردیف کشورهایی که خواهان بر هم زدن هر نوع توافقی است جای داده است.

شبکه العربیه در مصاحبه با «اشتان مایر» وزیر خارجه آلمان در مورد مسأله هسته‌ای، بحران سوریه و نقش ایران در منطقه به گفت‌وگو نشسته است.

وزیر خارجه آلمان در این گفت‌و‌گو تأکید می‌کند که آلمان همانند سایر کشورها نگرانی‌هایی را در مورد ایران دارد که با توافق هسته‌ای حل نخواهند شد.

در ادامه خلاصه‌ای از این گفت‌وگو می‌آید:

العربیه: نگرانی‌های کشورهای عربی خلیج [فارس] در مورد توافق هسته‌ای را چگونه می‌بینید؟ آیا ضمانتی برای کاهش این نگرانی‌ها دارید؟

اشتان مایر: «من می‌دانم که نگرانی‌هایی از تلاش ایران برای سلطه بر منطقه وجود دارد، ما از نقش ایران در سوریه و حمایت از حزب‌الله لبنان و گروه‌های شیعه در عراق آگاهیم و این مشکلات با توافق هسته‌ای به زودی حل نخواهد شد؛ اما در این زمان توافق هسته‌ای نه تنها امنیت کشورهای منطقه را کاهش نخواهد داد بلکه موجب امن‌تر شدن منطقه نیز خواهد شد».

«بدون این توافق ما به سال 2013 باز می‌گشتیم که به رغم تحریم‌ها ایران به ساخت بمب اتمی نزدیک شده بود».

«از ابتدای مذاکرات با کشورهای شورای همکاری مستمرا در ارتباط بوده‌ایم؛ آن چیزی که الان مهم است؛ اجرای توافق هسته‌ای است و ما تمرکز خود را بر این امر گذاشته‌ایم و من یقین دارم که اجرای توافق هسته‌ای جایگاه جریان‌های داخل ایران را که خواهان باز شدن فضا و ارتباط با همسایگان هستند را نیز تقویت خواهد کرد».

العربیه: موضع آلمان در مورد ایجاد منطقه حائل بین مرز ترکیه با سوریه چیست؟ آیا باعث حل سریع بحران سوریه می‌‌شود؟

اشتان مایر: «تا کنون تمام تلاش‌های سازمان ملل برای التزام تمامی طرف‌ها جهت حل مسالمات‌آمیز بحران به شکست انجامیده است؛ این مسأله در شورای امنیت نیز به دلیل تعارض منافع آمریکا و روسیه نیز وجود دارد؛ اما من مطمئن هستم که این وضع ادامه نخواهد یافت؛ روسیه می‌داند که وضعیت نظام بشار اسد روز به روز بدتر می‌شود و از سوی دیگر نیز تمامی بازیگران منطقه نیز باید بدانند که به مصلحت‌ آن‌ها نیست تا سوریه به طور کامل از هم بپاشد».

« استیفان دی میستورا فرستاده سازمان ملل پیشنهادات جدیدی را برای حل بحران ارائه داده که من فکر می‌کنم این بهترین راه باشد؛ اما در مورد منطقه حائل، این فکر جدیدی نیست؛ همواره این نگرانی بوده که آیا ایجاد امنیت در این منطقه شدنی است؟ با توجه به این که تعداد کثیری از گروه‌ها و شبه نظامی‌ها در این مکان حضور دارند و این سؤال مطرح است که چه کسی مسئولیت امنیت این منطقه را بدون اینکه درگیری‌های جدیدی رخ ندهد؛ بر عهده خواهد گرفت؟».

العربیه: نظرتان در مورد ایجاد نگرانی ایران برای بحرین، یمن، عراق، سوریه و لبنان چیست؟

اشتان مایر: «ما واقع‌بینانه به مسائل نگاه می‌کنیم، اوضاع سوریه با بحرین متفاوت است، من نگرانی شدیدی دارم نسبت به اینکه می‌بینم نه در سوریه و عراق، بلکه در کشورهای عربی حاشیه خلیج[فارس] تا یمن برای حل مسائل سیاسی از طریق سیاسی وارد عمل نمی‌شوند و موضوع حول محور عدم سازش بین شیعه و سنی می‌چرخد؛ باید برای بازگردادن این اعتماد بیندیشیم».

العربیه: آلمان چگونه حضور اقتصادی خود در عربستان و کشورهای خلیج[فارس] را توسعه خواهد بخشید؟

اشتان مایر: «حضور اقتصادی آلمان در مورد عربستان و دیگر کشورهای شورای همکاری بسیار قوی و راسخ است؛ شرکت‌های آلمانی موفق عمل می‌کنند و تولیداتشان بالاترین کیفیت را دارد و «مهندسی آلمانی» خود یک برند تجاری است؛ تعداد در حال افزایش شرکت‌های آلمانی در عربستان و دیگر کشورهای شورای همکاری وجود دارد و ما به آموزش جوانان این کشورها می‌پردازیم و پیشرفت در این زمینه برای آلمان بسیار شرایط مناسبی دارد».

« آلمان و عربستان در طول سال‌های بسیاری شرکای تجاری بوده‌اند و همدیگر را به خوبی می‌شناسند و دولت ما خواهان همکاری نزدیک و مستحکم با عربستان است».

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
امام سجاد (ع)چراغ فروزان راه مردم است کودک کشی و نسل کوشی در یمن یک رخداد ظالمانه است دشمن در پی سلب معیار ما می توانیم از ملت ایران است/اقدامات انتظامی پلیسی باشد نه پلیس بازی خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان