منتشر شده در تاریخ: شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۴ - ۱۸:۵۸
شناسه خبر: 227683
گروه :خبر
image435818

چهار اقتصاددان برجسته کشور ابعاد مختلف نامه چهار وزیر دولت تدبیر و امید به رئیس جمهور را تشریح کردند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، در چند روز اخیر رسانه ها خبری از نامه 4 وزیر دولت تدبیر و امید به رئیس جمهور منتشر کرده اند که در آن به دولت هشدار می دهد اگر تصمیم ضرب‌الاجلی برای اقتصاد کشور گرفته نشود، رکود اقتصادی موجود در بازار تبدیل به بحران خواهد شد.

در بخشی از این نامه مشترک که به امضای علی طیب نیا، محمدرضا نعمت زاده، علی ربیعی و حسین دهقان وزرای اقتصاد، صنعت، کار و دفاع رسیده است، آمده است: «از دی ماه ۱۳۹۲ تاکنون بازار سرمایه متاثر از تحولات و متغیرهای کلان بین المللی و داخلی از جمله کاهش بهای نفت و کالای اساسی از جمله فلزات و همچنین تحریم‌ها و برخی تصمیمات و سیاست‌های ناهماهنگ دستگاه‌ها در داخل کشور شاهد افتی کم سابقه گردیده است.»

این اظهارات در حالی بیان می شود که رئیس جمهور در سخنرانی های مختلف اعلام کرده بود اقتصاد ایران از رکود خارج شده است.

حجت‌الاسلام روحانی در جمع اقشار مختلف مردم مشهد در صحن جامع رضوی با اشاره به قول دولت در مورد غلبه بر رکود با بیان این‌که طرح لازم برای عبور از رکود را آماده کرده‌ایم و بخش‌هایی از آن که به قانون نیاز داشت را تقدیم مجلس کرده‌ایم، تاکید کرد: امروز در کنار مضجع شریف علی‌بن موسی‌الرضا (ع) اعلام می‌کنیم که خوشبختانه از رکود عبور کرده‌ایم.

وی اضافه کرد: محاسبات سه ماهه اول سال 93 به ما اعلام می‌کند که دولت از رکود عبور کرده است و امروز روزی است که باید برای رونق دست به دست هم بدهیم.

حجت الله عبدالملکی استاد اقتصاد دانشگاه امام صادق (ع) با اشاره به هدف دار بودن رسانه ای شدن نامه چهار وزیر به رئیس جمهوری، اظهار کرد: صد در صد پشت این قضیه هدف خاصی دنبال می شود اما راجع به اینکه چه کسانی چه اهداف شومی را با این قضیه در سردارند نمیتوان در موردش اظهار نظر کرد.

وی با بیان اینکه همانطور که در نامه هم اشاره شده بازار سرمایه یکی از تاثیر گذار ترین شاخص ها در وضعیت کلان اقتصادی کشور است، افزود: وضعیت بازار سرمایه در حال حاضر بیانگر اینست که تولید ملی هم در بحران به سر می برد و دولت در این دوساله اخیر نتوانسته کاری انجام دهد.

عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق(ع) با بیان اینکه بازار سرمایه حدود 60 تا 70 درصد بر اقتصاد کلان کشور تاثیر گذار است، تصریح کرد: هر دولت یک تیم اقتصادی دارد، اعم از تصمیم سازان، سیاست گزاران و مجریان که در هر دولتی وجود دارند.

تأثیر مشاورین اقتصادی رئیس جمهور بر تصمیمات کلان اقتصادی کشور بیشتر است

عبدالملکی با بیان اینکه هر کدام از این گروه ها را قشر بزرگی از دولت تشکیل می دهد، اضافه کرد: وزرا جزء سیاست گزاران محسوب می شوند اما در این دولت تنها آن ها در این سیاست گزاری مستقل نیستند بلکه به عنوان مثال رئیس دفتر رئیس جمهور از آنجا که یک اقتصاد دان است در سیاست های اقتصادی کشور دخیل است و یا مشاورین اقتصادی رئیس جمهور تاثیر گذاریشان از وزرا بر تصمیمات کلان اقتصادی کشور بیشتر است.

عبدالملکی تصریح کرد: با توجه به این شرایط می توان گفت زمانی که برخی از وزرا نامه ای اعتراض آمیز به رئیس جمهور می نویسند حا کی از آن است که با سایر اعضای تاثیر گزار در اقتصاد متحد نیستند یا اینکه این وزرا مسئول ارگان های اقتصادی کشورند اما به تنهایی در سیاست های اقتصادی کشور دخیل نیستند.

هر 4 وزیر نقش مستقیم در اقتصاد دارند

حیدر مستخدمین حسینی معاون وزیر اسبق اقتصاد در گفت و گو با خبرنگار «رازق» با بیان اینکه هر چهار وزیر امضاکننده نقش مستقیم در تحولات اقتصادی دارند، گفت: وظیفه اصلی وزیر اقتصاد تنظیم روابط بین بخش های مختلف اقتصادی است که برنامه های مختلفی ارایه می دهند.

وی با بیان اینکه این نامه نکات و ابهاماتی را دربر می گیرد، گفت: رییس جمهور باید برنامه اقتصادی را به این چهار وزیر پیشنهاد دهند تا آنها بتوانند آن را اجرایی و عملیاتی کنند و یا اینکه وزرا برنامه هایی را ارایه دهند که پس از موافقت رییس جمهور به آنها رسیدگی شود.

وزیر اقتصاد دخالت هایی را بر بازار سرمایه دیکته کرد

کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه وزیر اقتصاد عضو شورای عالی بورس است، اظهار کرد: از زمان روی کارآمدن دولت یازدهم، وزیر اقتصاد دخالت هایی را بطور مستقیم و غیرمستقیم بر بازار سرمایه دیکته کرد یعنی مواردی مانند خوراک پتروشیمی حتی دخالت در تعیین قیمت محصولات رقابت پذیر را در اختیار دولت قرار داد.

وی ادامه داد: برای بخش های دولتی می توان این برنامه ها را اتخاذ کرد اما در بخش خصوصی دخالت دولت در این زمینه باعث ایجاد نوعی بی اعتمادی در بازار می شود.

نامه برای کاهش بی اعتمادی بازار سرمایه نوشته شده است

مستخدمین با بیان اینکه بورس و بازار سرمایه در حوزه اقتصاد آزاد فعالیت می کند، اظهار کرد: دخالت دولت این بازار را تحت تاثیر خود قرار می دهد و بی اعتمادی را در بازار بیشتر می کند بنابراین این نامه بگونه ای برنامه ریزی شده است که بی اعتمادی موجود در بازار سرمایه را کاهش دهد.

محمدحسین صدرایی نیز درگفت و گو با خبرنگار «رازق» در واکنش به نامه 4 وزیر به رئیس جمهور اظهار کرد: با توجه به سخنان اعضای دولت این نوع نامه نگاری ها مرسوم است اما موضوع قابل بحث این است که چرا دیگر وزرا مانند وزرای نفت و یا رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی این نامه را امضا نکرده اند؟

ارزش فعلی بازار سرمایه بین بخش‌های مختلف سرمایه‌گذاری تقسیم شده است

وی با بیان اینکه در حال حاضر ارزش فعلی بازار سرمایه بین بخش های مختلف سرمایه گذاری تقسیم شده است که یکی از این بخش ها وابستگی مدیریتی به وزارت کار دارد، گفت: برخی شرکت های مدیریتی وجود دارد که زیر مجموعه سازمان تامین اجتماعی و به طبع آن زیرنظر وزارت کار هستند که همزمان با کاهش ارزش بازار، ارزش این شرکت ها هم کاهش پیدا می کند و در نتیجه سازمان تامین اجتماعی دچار مشکل می شود.

کارشناس مسائل اقتصادی در واکنش به امضا وزیر دفاع در این نامه، ادامه داد: بخش دیگری مانند مجموعه «تاتا» جزو مجموعه های وابسته به نیروهای مسلح اند که سرمایه گذاری های عظیمی انجام داده اند مانند شرکت سرمایه گذاری غدیر که «تاتا» در آن سهم دارد که این هم می تواند دلیلی بر این باشد که وزیر دفاع هم در امضای این نامه نقش ایفا کند.

صدرایی افزود: وزارت اقتصاد هم به عنوان سکان دار و متولی بخش اقتصادی کشور به شمار میرود و پای ثابت امضاکنندگان این نامه است اما در این خصوص بانک مرکزی هم چون حوزه بازار و پول را مدیریت می کند بنابراین شاید لزومی نداشته جزو امضاکنندگان نامه باشد.

این نامه به نوعی ابزاری برای ایجاد آرامش روانی در جامعه است

صدرایی با بیان اینکه از منظر مدیریتی باید به بزرگان مجموعه گوشزد شود که شرایط رصد می شود، اظهار کرد: از آنجایی امضاکنندگان نامه جزو افراد سیاسی نیستند و بیشتر فعالیت های تخصصی در حوزه کاری خود دارند بنابراین از جنبه سیاسی نمی شود این موضوع را بحث کرد.

وی با اشاره به اینکه شاید این نامه به نوعی ابزاری برای ایجاد آرامش روانی در جامعه است که به مردم اعلام کنند پیگیر مشکلات هستند، گفت: در بازار عموما مرسوم است که می گویند مسئولین توجهی به رکود، نرخ دلار و در مجموع به اوضاع اقتصادی جامعه ندارند، بنابراین این نامه یک ویترین از پیگری های مسولین اقتصادی به شمار می رود.

کارشناس اقتصادی در پاسخ به اینکه چرا در این نامه بیشتر به بحث بازارسرمایه اشاره شده است، گفت: بازارسرمایه نمایه ای از آن چیزی است که بطور کلی در اقتصاد کشور رخ می دهد یعنی میزان واردات، صادرات، تغییرات قیمت های جهانی، اوضاع کسب و کار داخلی و مسایلی از قیبل در بازار سرمایه خلاصه می شود و به نوعی بازار سرمایه یک شاخص برای سنجش اوضاع به شمار می رود.

وزرا اهمیت بازار سرمایه را حس کرده‌اند

تیمور رحمانی نیز در گفت و گو با خبرنگار «رازق» با بیان اینکه بازار سرمایه نمادی از اوضاع اقتصادی است، گفت: اوضاع اقتصادی کشور با مشکل مواجه است که همین امر به نوعی در روند اوضاع بازار سرمایه مشاهده می شود و به نوعی این اقتصاد است که موجب تحول در بازار سرمایه می شود.

این کارشناس با تأکید بر اینکه طبیعتا وزرا اهمیت بازار سرمایه را کاملا حس کرده اند، خاطرنشان کرد: این نامه می تواند در راستای ایجاد تغییراتی در جهت پیشرفت اقتصادی و به طبع آن ایجاد شرایط مساعد در بازار سهام برای خروخ از بحران اقتصادی به شمار رود.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح پیشگیری از تنبلی چشم در میناب کلید خورد پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است