منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۰
شناسه خبر: 240486
گروه :خبر
13940821000118_PhotoA

وزیر خزانه‌درای انگلستان در اولتیماتومی به نخست وزیر این کشور، تامین بودجه پروژه هسته‌ای زیردریایی‌های «تریدنت» را منوط به خروج این پروژه از نظارت وزارت دفاع اعلام کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، «جورج آزبورن» وزیر خزانه‌داری انگلستان در تلاش است مدیریت اجرایی پروژه هسته‌ای زیردریایی‌های تتریدنت را از وزارت دفاع خارج و تحت نظر وزارت خزانه‌درای دربیاورد.

روزنامه انگلیسی تایمز به اطلاعاتی دست یافت که بر اساس آن معلوم می‌شود، آزبورن در اولتیماتومی خطاب به «دیوید کامرون» نخست وزیر انگلستان تاکید کرد تنها در صورتی از تامین بودجه نوسازی زیردریایی‌های تریدنت حمایت می کند که این پروژه تحت نظر کسی باشد که گزارشات کامل را به وزارت خزانه‌درای ارائه دهد.

در این اولتیماتوم آزبورن به کامرون هشدار می‌دهد، وزارت خزانه‌درای انگلستان تنها در صورتی هزینه‌ 40 میلیارد پوندی تریدنت را تامین خواهد کرد که مسئولیت این پروژه، از وزارت دفاع خارج شود.

آزبورن نگران است که عاملان پروژه تریدنت مهارت کافی برای ساخت زیردریایی‌های جدید را تا پیش از سال 2028 نداشته باشند و عدم اتمام پروژه در این زمان می‌تواند به معنای هزینه‌های بالاتر برای انگلیس باشد

در واقع وزیر خزانه‌درای انگلستان می‌خواهد عاملان اجرایی با ارائه گزارشات پی در پی از روند نوسازی تریدنت، وزارت خزانه‌داری را از روند پیش‌روی این پروژه آگاه کرده و مطمئن باشد زمان بیشتری برای انجام آن، صرف نخواهد شد.

پروژه تریدنت پروژه‌ایست که طی آن زیردریایی‌های انگلیس که در پایگاه دریایی «فاسلین» در اسکاتلند مستقر هستند با صرف هزینه هنگفت به کلاهک‌های هسته‌ای مجهز می‌شوند.

تا کنون دولت دیوید کامرون گفته بود پروژه نوسازی و جایگزینی 4 زیردریایی هسته‌ای که قابلیت حمل کلاهک‌های هسته‌ای را دارند، هزینه‌ای معادل 15 تا 20 میلیارد پوند خواهد داشت. اکنون برآورد هزینه‌های این پروژه هسته‌ای 40 میلیارد پوند عنوان شده اما بر اساس گفته قانون‌گذاران و بر اساس یک سری محاسبات اخیر خبرگزاری رویترز که همه برپایه آمار رسمی انجام گرفته، برآورد هزینه جایگزینی و نگه‌داری تسلیحات هسته‌ای انگلیس بسیار بیشتر از اعلام دولت انگلستان و معادل 167 میلیارد پوند است.

مخالفان تسلیحات هسته‌ای در انگلیس و برخی مقامات نظامی مخالف صرف چنین هزینه‌هایی هستند. حزب ملی اسکاتلند و بسیاری از اعضای حزب اپوزیسیون انگلستان یعنی حزب کارگر نیز مخالف صرف هزینه برای این پروژه تسلیحات هسته‌ای هستند.

کامرون، نخست وزیر انگلستان،  پیش ازاین گفته بود برنامه نوسازی و جایگزینی زیردریایی تحت عنوان پروژه هسته‌ای تریدنت سال آینده اجرایی خواهد شد.همچنین «مایکل فالن» وزیر دفاع انگلیس گفته بود تهدیدات جهانی به این معناست که نوسازی ناوگان تریدنت، حیاتی است.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تفاوت این دنیا با دنیای آخرت نباید ما را دچار اشتباه محاسباتی کند نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است