منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۷:۱۱
شناسه خبر: 186914
گروه :خبر
13930527000149_PhotoA

با وجود اعلام رسمی مدیرعامل شرکت صنایع هواپیماسازی ایران مبنی بر ادامه روند تولید ایران ۱۴۰ در هسا، سازمان هواپیمایی کشوری به عنوان قانون‌گذار حمل و نقل هوایی کشور مدعی عدم تولید آنتونف است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس ‌روز 27 اردیبهشت امسال بود که محمدعلی سیرتی، مدیرعامل شرکت صنایع هواپیماسازی ایران،  در جمع خبرنگاران از ادامه روند تولید ایران 140 خبر داد.

بنا به گفته وی سانحه اخیر سقوط هواپیمای ایران 140 در حوالی مهرآباد موجب شد که استفاده از این هواپیما فعلاً در ناوگان انجام نشود‌ اما تولید هواپیمای ایران 140 در کشور کماکان ادامه دارد.

مدیرعامل شرکت صنایع هواپیماسازی ایران این را هم گفت که به تازگی طراحی و تولید هواپیمای 70 نفره ساخت داخل را در دستور کار قرار داده‌ایم.

وی همچنین در گفت‌وگو با فارس درباره ادعای برخی از مسئولان در نام‌گذاری ایران‌140 و نام بردن از آن با عنوان (آنتونف) بعد از حادثه سقوط آن در مهرآباد، عنوان کرد که ما در صنایع هواپیماسازی ایران هیچ‌گاه تلاش نکردیم نام ایران 140 را بعد از سانحه سقوط آن در مهرآباد، تغییر دهیم.

بنابراین گزارش با وجود اعلام رسمی تولید ایران 140 از سوی هسا با وجود توقف پرواز ان پس از حادثه مردادماه 93 در حوالی مهرآباد، سازمان هواپیمایی کشوری به عنوان نهاد حاکمیتی صنعت حمل و نقل هوایی مدعی شد که هواپیمای آنتونف تولید نمی‌شود.

معاون استاندارد سازمان هواپیمایی کشوری در این‌باره گفته است: تولید هواپیمای آنتونوف 140 توسط شرکت هواپیماسازی ایران‌ تکذیب‌ می‌شود.
بلافاصله پس از انتشار خبر ادامه روند تولید ایران 140 ‌حتی روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری هم اطلاعیه‌ای منتشر کرد.

در این اطلاعیه سازمان هواپیمایی کشوری آمده است: پیرو درج اخبار در برخی سایت‌های داخلی و بخش‌های خبری خارجی، مبنی بر ادامه تولید هواپیمای آنتونوف 140 توسط شرکت هواپیما‌سازی ایران (هسا)، حمید حبیبی (معاون استاندارد سازمان هواپیمایی کشوری) اعلام کرد: شرکت هسا در حال حاضر مجوز تولید هواپیمای آنتونوف 140 را ندارد.
بنا به گفته معاون استاندارد سازمان هواپیمایی کشوری ‌این سازمان‌ تا رسیدن به علت اصلی وقوع سانحه سال گذشته و برطرف کردن آن، از ادامه تولید و به کار‌گیری هواپیمای آنتونوف 140 و نیز صدور مجوزهای مربوط به این هواپیما برای پرواز جلوگیری کرده است.

به گزارش فارس در حالی سازمان هواپیمایی کشوری مدعی عدم تولید ایران 140 شده است که در بخشی از گزارش اخیر مرکز پژوهش‌‌های مجلس شورای اسلامی با عنوان «آسیب شناسی پروژه انتقال فناوری هواپیمایی ایران‌-140» آمده است: … نباید مسئله اختیارات و قدرت سازمان‌هایی نظیر سازمان هواپیمایی کشوری را نادیده گرفت که وظیفه نظارت‌، کنترل و مجوز دهی برای ساخت و استفاده از هواپیمای ایران -140 در خطوط هوایی کشور را برعهده دارد اما به دلیل محدود بودن قدرت نظامی‌شان و عدم نظارت کامل و کافی، کنترل چندانی بر فرآیندهای ساخت نداشته است.

به هر حال طبق ادعای هسا تولید ایران 140 ادامه دارد و سازمان هواپیمایی کشوری هم در جایگاهی نیست که مدعی عدم تولید این نوع هواپیما باشد بلکه فقط به عنوان حاکمیت صنعت حمل و نقل هوایی این اختیار را دارد که تا زمان نهایی شدن نتیجه تحقیقات علت بروز سانحه سقوط ایران 140 در مهرآباد، پرواز این مدل هواپیما را ممنوع اعلام کند.

به هر حال ما به عنوان کشور سازنده این نوع هواپیما می‌تـوانیم این مدل هواپیماهای تولیدی خود را‌ در راستای ارزآوری به کشورهای‌ متقاضی واگذار کنیم‌.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
آغاز رزمایش پدافند غیرعامل در شرق هرمزگان برگزاری رزمایش پدافند غیر عامل در میناب/ تصاویر برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است