منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۰۹ آذر ۱۳۹۴ - ۲۰:۱۲
شناسه خبر: 248234
گروه :خبر
 

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی خبر داد

وجود بیش از ۹ میلیون بی‌سواد در کشور

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی کشور گفت: 9 میلیون و 719 هزار نفر بی‌سواد در کشور وجود دارند که 3 میلیون و 700 هزار نفر از آنها افراد زیر 50 سال هستند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، علی باقرزاده در نشست شورای پشتیبانی نهضت سوادآموزی استان قزوین که ظهر امروز در سالن جلسات استاندار قزوین برگزار شد، با بیان اینکه اگر کسی خواندن و نوشتن بلد نباشد  بیسواد و اگر کسی تحصیلات اولیه را ترک کند کم سواد محسوب می‌شود اظهار کرد: لازم است برای ارتقای شاخص‌‌های باسوادی جامعه اقدامات گسترده‌ای در استان‌های مختلف انجام شود.

وی بیان کرد: حدود 70 یا 80 کشور از روش سرشماری برای به دست آوردن آمار بی‌سوادی خود استفاده می‌کنند که جمهوری اسلامی ایران نیز با این روش در قالب دوره‌های 10 ساله و 5 ساله اطلاعات مورد نیاز خود را به دست می‌آورد.

معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نهضت سوادآموزی کشور با اشاره به آمار ارائه شده در سرشماری نفوذ و مسکن سال 1390، تصریح کرد: در گروه سنی بالای 6 سال 9 میلیون و 719 هزار نفر بی‌سوادی خود را اعلام کردند که 15 درصد جمعیت کشور را تشکیل می‌دهد.

این مسئول ادامه داد: 3 میلیون و 700 هزار نفر از افراد زیر 50 سال نیز که هفت درصد از این گروه سنی کشور را شامل و اقشار مولد جامعه محسوب می‌شوند بی‌سواد هستند.

باقرزاده اضافه کرد: 11 میلیون نفر باسواد بزرگسال و غیر محصل در کشور حضور دارند که با استمرار سال‌های دور از تحصیل آنها امکان افزایش آمار بی‌سوادان در کشور وجود دارد.

معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نهضت سوادآموزی کشور خاطر نشان کرد: مجموع آمار ارائه شده در خصوص بی‌سوادی و کم‌سوادی گروه‌های مختلف سنی یک نگرانی برای مسئولان ایجاد می‌کند و لازم است که برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در دهه‌های آینده اقدامات جدی و فراگیر انجام شود.

وی افزود: توسعه کشور وابسته به رشد و ارتقای آگاهی گروه‌های مختلف سنی بوده چرا که با بهره‌مندی اقشار جامعه از امکانات تحصیلی و فعالیت‌های آموزشی رشد و پیشرفت روزافزون کشور فراهم می‌شود.

معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نهضت سوادآموزی کشور با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری که سوادآموزی تنها یک خدمت اجتماعی نیست، بلکه ابزار لازم برای ماندن جامعه محسوب می‌شود، یادآور شد: عموم بزرگان دینی و رهبران سیاسی جامعه در دوره‌های مختلف از صدر اسلام تا کنون بر لزوم زیرساخت‌های فرهنگی و استفاده از ارتقای دانش مردم تأکید دارند.

باقرزاده مطرح کرد: افزایش دانش عمومی مردم علاوه بر ایجاد ارتباط بهتر آنها با مردم و خداوند موجب رعایت حقوق شهروندی، حفظ مطلوب‌تر محیط زیست و ایفای نقش مناسب در عرصه‌های مختلف می‌شود.

این مسئول آموزش و میانگین سال‌های تحصیل، بهداشت و متوسط سا‌ل‌های زندگی و میزان رفاه در جامعه را مطابق استانداردهای جهانی و ملی جزو اموری دانست که باید از سوی مسئولان پیگیری شده و برای دستیابی به اهداف برجسته در این خصوص اقدامات لازم را انجام دهند.

معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نهضت سوادآموزی کشور با بیان اینکه اقدامات حوزه سوادآموزی نیاز به زمان طولانی و استمرار در فعالیت‌ها دارد، تأکید کرد: در حال حاضر در برخی کشورها هستند که بیش از 70- 80 سال با بی‌سوادی مبارزه کرده اما همچنان 2 یا 3 درصد مردم آنها جزو افراد بی‌سواد محسوب می‌شوند.

باقرزاده بیان کرد: بنده و سیار مسئولان آموزش و پرورش این باور را داریم که همت کافی در استان قزوین برای رفع مشکلات بی‌سوادی و مقابله با مبادی انسداد بی‌سوادی وجود دارد که لازم است با تلاش استاندار قزوین و سایر دستگاه‌های اجرایی ضمن ایجاد یک برنامه‌ریزی مطلوب به اهداف مورد نظر در این حوزه دست یابند.

معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نهضت سوادآموزی کشور یادآور شد:‌ استان قزوین جزو مناطق مرکزی کشور محسوب می‌شود و برخلاف بسیاری از استان‌ها که در مرزهای جمهوری اسلامی ایران یا مناطق محروم قرار دارند با مشکلات کمتری در زمینه بی‌سوادی روبه‌رو است.

باقرزاده عنوان کرد: علاوه بر مسئولان قشرهای مردمی و اشخاص بی‌سواد نیز باید برای بهره‌مندی از امکانات اختصاص یافته در زمینه رفع بی‌سوادی اقدام کرده و برای دستیابی به اهداف تعیین شده ایفای نقش لازم را از خود نشان دهند.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی