منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۶
شناسه خبر: 239618
گروه :خبر

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در نشست خبری روزانه به سخنان مقامات روسیه درباره تحویل سامانه دفاع موشکی اس 300 و وزیر امور خارجه کشورمان درباره سوریه واکنش نشان داد

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا؛ «جان کربی»، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس خبری روزانه به اخبار منتشر شده روز دوشنبه درباره تحویل سامانه‌های دفاع موشکی اس – 300 به ایران واکنش نشان داد.

«سرگئی چمزوف»، مدیر اجرایی شرکت «روس‌تک»، روز دوشنبه به خبرگزاری ریانووستی گفت که ایران و روسیه قرارداد تحویل این سامانه دفاع موشکی به ایران را امضا کرده‌اند.

وی گفت: «روسیه و ایران (قرارداد) اس 300 را امضا کرده‌اند.»

جان کربی در پاسخ به سوال خبرنگار آسوشتیدپرس در همین باره گفت: «موضع ما در این باره، همان موضع قبل است و ما به روشنی مخالفتمان را با هر گونه فروش سامانه موشکی اس 300 به ایران را اعلام کرده‌ایم. مدت زیادی است که با فروش آن – و فروش هر گونه تجهیزات دفاعی پیشرفته تا این حد – اعلام کرده‌ایم و ما با دقت بسیار این مسئله را تحت نظر خواهیم داشت.»

سخنگوی وزارت خارجه، در بخش دیگری از این کنفرانس خبری به سئوالات خبرنگاران درباره نشست بین‌المللی وین، برای بررسی مسائل سوریه پاسخ داد.

«کربی» در پاسخ به سئوال یک خبرنگار درباره حضور احتمالی ایران در این مذاکرات گفت: «من فعلاً نمی‌توانم درباره شرکت‌کنندگان صحبت کنم. فکر می‌کنم چند روز بعد متوجه خواهیم شد که چه کسانی در این نشست‌های متعدد حضور پیدا خواهند کرد.»

«کربی» به سئوالات خبرنگاران درباره اینکه نمایندگان دولت سوریه هم این مذاکرات حضور خواهند داشت یا خیر، هم پاسخ نداد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به اظهارات محد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران که گفته بود تعیین گروه‌های تروریستی و غیرتروریستی از اهداف نشست وین خواهد بود، گفت: «بگذارید این طور بگویم. همین‌طور که ما در طول مسیر این پیش می‌رویم، یکی از مسائلی که خیلی اهمیت دارد رسیدن به نقطه‌ای است که گروه‌های مخالف بتوانند در این مذاکرات، نماینده داشته باشند، زیرا آنها سهم بزرگی در آینده سوریه دارند.»

کربی در ادامه افزود: «همان‌طور که سری قبل هم بعد از وین گفتیم، ما فعلاً هنوز … در واقع آنها (معارضان سوریه) به شما خواهند گفت که هنوز در نقطه‌ای که بتوانند در این مذاکرات حضور فعال داشته باشند، قرار ندارند. این اتفاق می‌افتد. با گذشت زمان می‌افتد.»

«کربی» با بیان اینکه موضوع متحد کردن معارضان سوریه، به گونه‌ای که بتوانند در مذاکرات حضور داشته باشند همواره محل سئوال بوده گفت: «بدون آنکه بخواهم به صورت جزئی به موارد در دستور کار در این دور مذاکرات وین بپردازدم، کاملاً انتظار دارم که گفت‌وگوها درباره ترکیب معارضان و لجستیک‌های لازم برای فراهم کردن شرایط حضور آنها پای میز را ادامه بدهیم.»

«کربی» در پاسخ به این سوال که درباره این «خط‌کشی» ظریف بین کسانی که باید در مذاکرات حضور داشته باشند و کسانی که نباید حضور داشته باشند چه نظری دارد گفت: «من نمی‌خواهم درباره مسائل در دستور کار خیلی جزئی صحبت کنم.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با وجود این افزود: «شما می‌توانید انتظار داشته باشید که آنها درباره گروه‌های معارض و پیشرفت لازم ما برای آوردن آنها (معارضان) در این مذاکرات، گفت‌وگو کنند.»

جان کربی به این سوال که آیا «نمایندگی مواضع دولت سوریه را روسیه به عهده خواهد داشت» اینطور پاسخ داد: «فکر نمی‌کنم رژیم اسد نماینده‌ای در این مذاکرات داشته باشد.»

ظریف، روز دوشنبه در کنفرانس مشترک با همتای بلژیکی‌اش درباره نشست آتی وین گفته بود: «دو موضوع مهم در دستور کار اجلاس است یکی تعیین گروه های تروریستی که به نظر ما واضح است که گروه های تروریستی کدام هستند و موضوع دوم توافق درباره ادامه کار است.»

آقای ظریف همچنین گفت: «ما به دو اصل مبارزه با تروریسم به عنوان وظیفه ای بین المللی و تعیین سرنوشت مردم سوریه توسط مردم سوریه اعتقاد داریم و می توانیم در این زمینه تسهیل کننده باشیم.»

خبرنگار آسوشیتدپرس، در ادامه، سوالش درباره واکنش کربی به اظهارات ظریف را واضح‌تر پرسید و گفت: «نکته این سوال این است که سوریه و ایران، سالها توسط وزارت خارجه آمریکا به عنوان حامیان تروریسم دولتی شناخته شده‌اند. در این باره چه توضیحی دارید که شما به این کشورها، که می‌گویید حامی تروریسم هستند، حالا می‌خواهید اجازه بدهید که بگویند چه کسی تروریست است و چه کسی نیست؟»

کربی در پاسخ گفت: «دیدگاه ما درباره حمایت انها از تروریسم عوض نشده است. حرف شما درباره سیاست ما در قبال حمایت دولتی از تروریسم کاملاً درست است. اما هیچ جای این حرف به معنی این نیست که ما نمی‌توانیم با انها گفت‌وگو کنیم. منظور من این است که اگر استدلال ما این بود که نمی‌توانیم با کشوری شناخته شده در زمینه حمایت دولتی از تروریسم مذاکره کنیم، رسیدن به توافق (هسته‌ای) غیرممکن بود.»

کربی بار دیگر بر نبودن بشار اسد به عنوان راه حل انتقالی مد نظر آمریکا تأکید کرد.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است دولت توان تخصیص اعتبار به عمران و توسعه کشور ندارد/مسئولان استانی منتظر دریافت اعتبار از مرکز کشورنباشند قطب اقتصاد کشور فاقد بیمارستان تخصصی زنان/ پروژه بیمارستان جامع زنان هرمزگانی در کمای مطلق تعرفه های گمرکی بازبینی می شود/سهم درآمد بخش دریایی کشور۱۷ میلیارد دلار است جایگاه قانونی مناسبی برای صنعت دریایی وجود ندارد/ صنعت دریانوردی نیازمند تقویت از سوی نظام بانکی است سواحل نیازمند سیاستگذاری صحیح مدیران/مشکلات معیشتی مردم در سواحل بیانگرهدر رفت ثروت ملی است