منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۲۲:۲۸
شناسه خبر: 181956
گروه :خبر
13940123000554_PhotoA

نخست وزیر عراق بر مخالفت دولت فدرال با طرح کنگره آمریکا برای تسلیح نیروهای پیشمرگه و عشایر اهل سنت، جدای از بغداد تاکید کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، دفتر «حیدر العبادی» نخست وزیر عراق در بیانیه ای اعلام کرد: دولت عراق در عین حال که از تلاشهای همه کشورها برای ایستادگی در کنار عراق در جنگ با عناصر تروریستی داعش و کمکهای نظامی آنها استقبال می کند، به همه عراقی ها اطمینان می دهد که تعامل همه کشورها با عراق براساس احترام به تمامیت ارضی و حاکمیت این کشور صورت می گیرد و اکنون هیچ یک از کشورهای خارجی تعامل دوگانه ای با عراق ندارند.

به نوشته «کردپرس»، در این بیانیه با اشاره به اینکه همه عراقی‌ها از تمام اقوام و اقلیت‌ها اکنون در حال نبرد با عناصر تروریستی داعش هستند،تأکید شده که هرگونه کمک‌های تسلیحاتی به عراق باید بر اساس برنامه‌ریزی‌های نظامی و تنها از طریق دولت مرکزی عراق انجام گیرد.

این بیانیه حاکی است دولت عراق همچنان در مسیر آزادسازی وجب‌به‌وجب خاک عراق حرکت می‌کند و با طرح پیشنهادی کمیسیون خارجی کنگره آمریکا که به دودستگی‌های بیشتری در عراق منجر خواهد شد، مخالف است و اجتناب از تصویب آن را خواستار است.

کمیسیون نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا ، دیروز پیش‌نویس قانون تعامل با پیشمرگه و گروه‌های مسلح سنی در عراق و کشور دانستن منطقه کردستان و مناطق سنی‌نشین را بررسی کرد تا آمریکا به طور مستقیم به این دو طرف کمک کند.(جزئیات بیشتر)

«مقتدا صدر» رهبر جریان صدر نیز با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: مجلس نمایندگان آمریکا می‌خواهد، قانونی را درباره عراق تصویب کند که بر اساس آن، هر طائفه‌ای در عراق مستقل از دیگری عمل کند. آمریکا، سوء‌نیت خود را علیه عراق عزیز ما ثابت کرده و دندانهای خود را تیز کرده است. لذا پارلمان و دولت باید واکنشی قاطع در این‌باره نشان دهند.

وی در واکنش به پیش‌نویس طرح آمریکایی درباره نحوه تعامل با کردها و اهل تسنن به عنوان دو دولت مستقل، از دولت و پارلمان عراق خواست تا قاطعانه با این مسئله، برخورد کنند.

 رهبر جریان صدر این اقدام را آغاز تجزیه علنی عراق دانست و تهدید کرد که در صورت تصویب این طرح، تعلیق فعالیت شاخه نظامی این جریان علیه آمریکا را لغو خواهد کرد تا منافع آمریکا را در داخل عراق و خارج آن هدف قرار دهند.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
آغاز رزمایش پدافند غیرعامل در شرق هرمزگان برگزاری رزمایش پدافند غیر عامل در میناب/ تصاویر برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است