منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۰۶ بهمن ۱۳۹۴ - ۲۱:۲۱
شناسه خبر: 273605
گروه :خبر
hormoz

آیت‌الله مکارم شیرازی در پیامی با بیان اینکه امیدوارم اخلاق پزشکان ما به عنوان یک نمونه برجسته انسانی و اسلامی در جهان منعکس شود، گفت: داستانی که از جریان حادثه اصفهان نقل می‌کنند، اگر واقعیت داشته باشد، بسیار وحشتناک است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا،  آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی پیامی را به‌منظور برگزاری همایش سراسری اخلاق پزشکی منتشر کرد که جزئیات آن به‌شرح زیر است.

اخلاق به‌طورکلی یکی از ارکان تعالیم اسلام است و پیغمبر اکرم(ص) می‌فرماید من فقط برای این مبعوث شدم که فضایل اخلاقی را تکامل بخشم.

کلمه انما که در ادبیات عربی برای حصر است و معادل آن در فارسی واژه فقط بوده، نشان می‌دهد تمام تعالیم اسلام را می‌توان در اخلاق خلاصه کرد. تعبیر به «آمدم تا تکمیل کنم» اشاره پرمعنایی به این است که انبیای پیشین نیز در این راه گام برداشتند که من آمده‌ام برنامه آنها را تکامل بخشم.

عمده فضایل اخلاقی در نهاد آدمی است که از آن تعبیر به وجدان اخلاقی می‌شود که اگر تضعیف نگردد، هر کس به خودی خود بسیاری از مسائل اخلاقی را رعایت می‌کند و اگر نکند، وجدان او سخت ناراحت می‌شود و برای رهایی از عذاب وجدان مجبور است کارهای خلافی را که انجام داده، جبران کند. این موضوع از نظر اخلاق عمومی مطرح است، اما نوعی اخلاق خصوصی داریم که هر گروهی در حوزه کار خود دارد. بازرگانان، مسائلی را باید رعایت کنند، کارگران، کارمندان، مسئولان حکومتی هر کدام وظیفه دارند که علاوه‌بر رعایت اخلاق عمومی در حوزه فعالیت خود نیز مسائلی را رعایت کنند.

در این میان پزشکان وظایف سنگین‌تری دارند که در برنامه اخلاق پزشکی تشریح شده است و مسائل اخلاقی که آنها باید رعایت کنند، با دیگران بسیار متفاوت است. پزشکان سروکار با جان و حیات مردم دارند و بسیار مواردی بوده که رعایت اخلاق پزشکی، جان‌هایی را از خطر رهایی می‌بخشد و به‌عکس رعایت نکردن آن عده‌ای را در کام خطر فرو می‌فرستد.

اخیراً متأسفانه بر اثر سرایت اخلاق مادی غربی، تخلفاتی می‌بینیم که بسیار جای نگرانی دارد؛ هرچند از طرف گروه اندکی باشد. داستانی را که از جریان حادثه اصفهان نقل می‌کنند، اگر واقعیت داشته باشد که ان‌شاءالله ندارد، بسیار وحشتناک است. من طبیبانی را می‌شناسم که اگر بیماری به آنها مراجعه می‌کرد و تنگدست بود، علاوه‌بر اینکه حق پزشکی از او نمی‌گرفتند، پولی برای خریدن دارو نیز در اختیارش می‌گذاشتند و می‌گفتند ما از مسئولیت روز قیامت در پیشگاه خدا می‌ترسیم. امیدوارم با رعایت اخلاق اسلامی و اخلاق پزشکی برگرفته از اخلاق اسلامی، تحول چشمگیری در همه زمینه‌ها پیدا شود و اخلاق پزشکان ما به‌عنوان یک نمونه برجسته اسلامی و انسانی در جهان منعکس شود و افتخاری برای جامعه ما باشد.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تفاوت این دنیا با دنیای آخرت نباید ما را دچار اشتباه محاسباتی کند نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است