منتشر شده در تاریخ: شنبه ۰۷ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۶:۴۵
شناسه خبر: 215558
گروه :خبر
13940607000186_PhotoA

شماره 247 هفته‌نامه پنجره با بررسی اظهارات رئیس‌جمهور درباره شورای نگهبان و روند شکل‌گیری و افق سیاسی حزب اتحاد ملت ایران منتشر شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس،‌ رئیس‌جمهور روحانی در روز 28 مرداد 94 در نشست مشترک هیئت دولت و استانداران کشور جمله‌ای قابل تامل گفت: «شورای محترم نگهبان ناظر است نه مجری»؛ همین یک جمله کافی بود که همه نگاه‌ها به انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان در اسفندماه سال جاری معطوف شود و نقدها و نظرهای زیادی حول این گفته روحانی شکل بگیرد. این موضوع بهانه‌ای شد که هفته‌نامه پنجره در شماره 247 خود به واکاوی این مسئله از زوایای مختلف بپردازد که بازتاب این موضوع در جلد هفته‌نامه هم مشاهده می‌شود.

سرمقاله

سیدمرتضی فاطمی، سردبیر پنجره با عطف نظر قرار دادن تنش‌های فرقه‌گرایانه در منطقه خاورمیانه و اشاره به نظر برخی مقایسه‌های خاورمیانه فعلی و اروپای قرن هفدهم، سرمقاله این هفته پنجره را نگاشته است. وی معتقد است که راه تنش‌زدایی فرقه‌ای در خاورمیانه، به میعادگاهی مانند صلح وستفالی نمی‌رسد چرا که بعد از وستفالی «اندیشه پیوند سیاست و دیانت مرد؛ چیزی که در پیشانی خاورمیانه و روحیه مسلمانان دیده نمی‌شود و باید با عینک اسلامی مسائل جهان اسلام را دید و حل و فصل کرد نه با الگوسازی‌های اروپایی و غربی.»

دست نابینا

حمله کلامی رئیس‌جمهور به شورای نگهبان انتقادهای زیادی در بین جریان‌های سیاسی برجای گذاشت که شاید مهم‌ترین آن، انتقاد تند آیت‌الله صادق آملی لاریجانی از سخنان روحانی بود. در این راستا سیاسی‌نویسان پنجره به نقد موضع جدید رئیس دولت یازدهم پرداخته‌اند و در این زمینه گفت‌و گوهایی با سیدرضا اکرمی، رئیس شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری و عبدالرضا مصری، وزیر رفاه و تامین اجتماعی دولت نهم انجام داده‌اند. البته در این میان سرنوشت برجام در آمریکا، بازگشایی دوباره سفارت انگلستان در تهران، وضعیت سوریه و سرنوشت انتخابات در ترکیه از منظر سیاسی‌نویسان پنجره دور نمانده است.

اصلاح‌طلبان دشمن نمی‌خواهند

طی چند روز اخیر اتفاقات ویژه‌ای در اردوگاه اصلاح‌طلبان رخ داد که مهم‌ترین آن برگزاری اولین کنگره حزب اتحاد ملت ایران با حضور چهره‌های اصلاح‌طلبی بود که برخی از آن‌ها سوابق امنیتی هم داشته‌اند. یکی دیگر از وقایع ادامه‌دار در بافت جریان اصلاح‌طلبی، بازتاب‌های گفت‌وگوی صادق خرازی با هفته‌نامه مثلث و فشارهای وارده بر وی از سوی هم‌قطاران اصلاح‌طلبش بود. این دو موضوع و آغاز هفته دولت، باعث شد که هفته‌نامه پنجره پرونده ویژه‌ای را تدارک ببیند. در این پرونده، گزارش ویژه مفصلی در رابطه با تعامل اصلاح‌طلبان با دولت یازدهم، انتشار یافته و خبرنگاران پنجره به گفت‌وگو با چهره‌هایی چون اسماعیل کوثری، عوض حیدرپور، لطف‌الله فروزنده، حمید رضا جلایی‌پور، داریوش قنبری و عمادالدین باقی نشسته‌اند.

سایر بخش‌های پنجره

در اهل قلم 247 پنجره، رضا داوری اردکانی، عبدالحسین خسرو پناه، جواد محدثی و سیدمحمد روحانی دست به قلم شده‌اند تا مباحثی را در حوزه اندیشه به مخاطبان عرضه کنند. بخش مجله خبری هم به انعکاس مهم‌ترین وقایع اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی پرداخته است. پنجره مثبت شماره 247 طبق معمول با رویکردی فرهنگی چندین کتاب، فیلم و سایر محصولات را معرفی کرده است و باشگاه ترجمه هم با ترجمه چند مطلب از رسانه‌های خارجی افقی دیگر فراروی مخاطبان خود قرار داده است.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است