منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۵ - ۲۱:۵۲
شناسه خبر: 325539
گروه :خبر
13950111000256_PhotoA

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با بیان اینکه محموله آب سنگین ایران ظرف هفته‌های آینده وارد این کشور می‌شود به ابهام‌های پیرامون اجرای قرارداد فروش این محصول افزود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، «جان کربی»، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می‌گوید انتظار می‌رود آب سنگین خریداری‌شده از ایران ظرف هفته‌های آینده وارد آمریکا خواهد شد.

وی در کنفرانس خبری روز چهارشنبه در پاسخ به سوال یک خبرنگار در این باره گفت: «همان‌طور که می‌دانید در تاریخ 22 آوریل برنامه ایزوتوپ وزارت انرژی قراردادی برای خریداری 32 تن آب سنگین از ایران به امضا رساند. ما انتظار داریم که این آب سنگین هفته‌های آتی وارد آمریکا شود.»

«کربی»، علی‌رغم این گفت از جزئیات بیشتر درباره ساز و کارهای اجرای این قرارداد با خبر نیست. وی همچنین سوال یک خبرنگار درباره نحوه پرداخت هزینه مربوط به خریداری این محصول را به وزارت خزانه‌داری آمریکا ارجاع داد.

کاخ سفید سوم اردیبهشت‌ماه سال جاری از قصد دولت باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا برای خریداری 32 آب سنگین از ایران در راستای پابندی به برجام خبر داد.

ایران بر اساس توافق هسته‌ای با کشورهای موسوم به گروه 1+5 موظف به نگهداری ذخایر آب سنگین خود در سطح کمتر از 130 تن در سال‌های اولیه است. تهران در سال‌های بعد نیز نباید اجازه دهد ذخایر این محصول از 90 تن بیشتر شود.

اظهارات روز چهارشنبه سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به ابهام‌ها پیرامون زمان تحویل محموله آب سنگین ایران به این کشور خواهد افزود. مقام‌های ایران، پیش از این اظهارات ضد و نقیضی در این باره مطرح کرده بودند.

سید عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران، روز یکشنبه گفت که کار معامله آب سنگین با طرف آمریکایی به اتمام رسیده و ایران منظر پرداخت وجه این قرارداد به حساب سازمان انرژی اتمی است.

آقای عراقچی در بخش دیگری از اظهاراتش همچنین با توجه به رأی اخیر دادگاه آمریکایی برای مصادره دو میلیارد دلار از دارایی‌های ایران گفت: «در خصوص نحوه پرداخت منتظر هستیم که اطمینان کامل حاصل شود و اول پول به حساب سازمان انرژی اتمی واریز شود و بعد کالا تحویل داده خواهد شد تا در این زمینه اطمینان پیدا کنیم، چون منشاء پول آمریکایی است، گرفتار بحث‌های مربوط به استرداد، مصادره و اینها نشود.»

علی‌رغم این، یک روز بعد، علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، ضمن اشاره به موضوع مصادره اموال ایران گفته بود که خواستار توقف ارسال محموله آب سنگین به آمریکا شده استا.

وی روز دوشنبه گفت: «پس از دستبرد آمریکایی‌ها به دارایی 2 میلیاردی کشورمان از همکارانم خواستم که از ارسال محموله آب سنگین به آمریکا خودداری کنند و جلوی آن را بگیرند تا تکلیف روشن شود.»

معاون رئیس‌جمهور اضافه کرد: «ممکن بود محموله آب سنگین به آمریکا برود و هم محموله را مصادره کنند و هم پولش داده نشود و این می‌توانست مشکلی را به ویژه برای افکار عمومی ایجاد کند.»

صالحی تصریح کرد: «به علت بی اعتمادی که به آمریکایی‌ها بود و پس از دستبرد آنان به دارایی 2 میلیارد دلاری ما این بی اعتمادی بیشتر شد گفتیم تا تکلیف واریز شدن این محموله و بقیه امور روشن نشود محموله را ارسال نخواهیم کرد.»

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است