منتشر شده در تاریخ: شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۴ - ۲۲:۰۶
شناسه خبر: 269689
گروه :خبر
13940721000125_PhotoA

یک مقام آمریکایی تائید کرد که تهران و واشنگتن برای مبادله زندانیان به توافق رسیده‌اند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، یک مقام آمریکایی روز شنبه توافق با ایران برای مبادله زندانیان را تائید کرد.

وی که با خبرگزاری آسوشیتدپرس مصاحبه می‌کرد، گفت ایران 4 تبعه آمریکا یعنی سعید عابدینی، امیر حکمتی، جیسون رضائیان و یک نفر دیگر را آزاد می‌کند.

این مقام که نامش فاش نشده، گفته است که توافق مبادله زندانیان پس از 14 ماه مذاکره و ظرف 24 ساعت گذشته به دست آمد.

به گفته وی، علاوه بر 4 نفر اعلام شده، ایران قرار است ایران یک آمریکایی دیگر را نیز آزاد کند که آزادی وی ارتباطی با توافق مبادله زندانیان ندارد. مقامات آمریکایی می‌گویند که این فرد یک دانشجوست که در ایران بازداشت شده و دولت آمریکا و خانواده‌اش تمایلی به رسانه‌ای شدن بازداشتش نداشته‌اند.

این مقام تائید کرده است که قرار است در مقابل آمریکا 7 ایرانی را آزاد کند.

مقام آمریکایی مورد اسناد آسوشیتدپرس گفته است که قرار است 4 زندانی آمریکایی آزاد شده از ایران راهی سوئیس شوند.

همزمان خبرگزاری رویترز هم به نقل از یک مقام آمریکایی نوشته است که توافق مبادله زندانیان ارتباطی با زمان اجرای برجام ندارد.

گزارش‌ها حکایت از آن دارد که مسئولیت مذاکرات محرمانه با ایران برای تبادل زندانیان ایران و آمریکا را «برت مک گورک» برعهده داشته است.

وزارت خارجه آمریکا در خصوص آزادی تبادل زندانیان ایران و آمریکا با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: «از طریق یک کانال دیپلماتیک که با تمرکز بر بازگرداندن شهروندان آمریکایی به خانه تشکیل شد، می‌توانیم تأیید کنیم که ایران چهار آمریکایی بازداشت شده در ایران را آزاد کرده است که شامل امیر حکمتی، سعید عابدینی، جیسون رضائیان و نصرت الله خسروی رودسری می‌شود».

این بیانیه می‌افزاید: «ایران همچنین متعهد می‌شود به همکاری با آمریکا در زمینه تعیین مکان رابرت لوینسون ادامه دهد».

وزارت خارجه آمریکا تصریح کرد: «ما به هفت ایرانی که ۶ نفر از آنها تابعیت ایرانی آمریکایی دارند و یا محکوم شده بودند یا در انتظار تشکیل دادگاه بودند را عفو کردیم».

این بیانیه می‌افزاید: «آمریکا همچنین هرگونه هشدار قرمز اینترپل را لغو می‌کند و هرگونه اتهام علیه ۱۴ ایرانی که ارزیابی می‌شد حکم استرداد آنها موفقیت آمیز نیست را نیز لغو می‌کند».

خبرگزاری‌ها همچنین گزارش دادند که فرد پنجمی که قرار است ایران آن را آزاد کند یک دانشجوی آمریکایی به نام «متیو ترویتیک» است که در ماههای اخیر بازداشت شده بود.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح پیشگیری از تنبلی چشم در میناب کلید خورد پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است