منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۰۲ تیر ۱۳۹۴ - ۱۶:۱۷
شناسه خبر: 196058
گروه :خبر
13940402000239_PhotoA

معاون وزیر خارجه آمریکا در امور مربوط به کنترل سلاح و امنیت بین‌الملل وزارت خارجه آمریکا تصریح کرد که توافق هسته‌ای ایران و 1+5 تغییری در استقرار سپر دفاعی آمریکا در اروپا ایجاد نمی‌کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، «رز گاتمولر» معاون وزیر خارجه آمریکا در امور مربوط به کنترل سلاح و امنیت بین‌الملل وزارت خارجه آمریکا تصریح کرد که توافق هسته‌ای ایران و 1+5 (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) تغییری در برنامه سپر موشکی اروپا ایجاد نمی‌کند.

گاتمولر در مصاحبه با خبرگزاری «اینترفکس» روسیه با توجه به اینکه واشنگتن پیشتر اعلام کرده بود که طرح آمریکا برای استقرار سپر دفاع موشکی در اروپا علیه ایران و نه روسیه است، گفت: آمریکا هرگز نگفته که سپر دفاع موشکی اروپا زائد است یا اینکه عملاً بعد از رفع موضوع هسته ای ایران نصب آن نامربوط می‌شود.

وی ادامه داد« همانطور که ما تصریح کرده‌ایم، اگر آمریکا و شرکای ۱+۵ ما بتوانند درباره برنامه هسته‌ای ایران به توافق برسند و ایران نیز آن را دنبال کند، ما می‌توانیم یکی از بزرگترین تهدیداتی که متوجه امنیت ما است را رفع کنیم. اما با اینحال، همانطور که بیان کردیم، توافق درباره برنامه هسته‌ای ایران، نگرانی‌های ما درباره رفتار ایران و حمایت این کشور از تروریسم، فعالیت‌های بی‌ثبات کننده در خاورمیانه وتهدیداتی که برای دوستان و همپیمانان ما در پی دارد را رفع نمی‌کند.

وی ادامه داد: ما همچنان درباره برنامه موشک بالستیک ایران نگرانیم. رئیس‌جمهور آمریکا به وضوح اعلام کرده است که یک راه‌حل موفقیت‌آمیز برای موضوع هسته‌ای، نیاز به دفاع موشک بالستیکی را رفع نمی‌کند و آمریکا همچنان به امنیت همپیمانان ما در مقابل تهدیدات احتمالی موشک بالستیکی از جمله تهدیداتی که ایران و دیگر واسطه‌های غیردولتی به همراه دارند، متعهد باقی می‌ماند.

گاتمولر تأکید کرد: ما همچنان اقداماتی برای مهار برنامه موشک بالستیک ایران ادامه می‌دهیم که این اقدامات شامل ابتکارعمل‌های امنیتی منطقه‌ای با شرکای ما در در منطقه، دفاع موشکی، تحریم‌، کنترل صادرات و نظام کنترل فناوری موشکی ۳۴ کشوری می‌شود.

وی تصریح کرد: بعلاوه، همانطور که بارها گفتیم و اطلاعات علمی نشان می‌دهد، برنامه‌های دفاع موشک بالستیکی ما فدراسیون روسیه را هدف نمی‌گیرد و قابلیت ایجاد خطر برای نیروهای هسته‌ای‌ راهبردی فدراسیون روسیه را ندارد.

این مقام وزارت خارجه آمریکا درباره سامانه‌های «اس ۳۰۰» گفت: درباره اس ۳۰۰، ما به وضوح مخالفت خود را درباره هرگونه فروش سامانه‌های موشکی اس-۳۰۰ و دیگر قابلیت‌های دفاعی پیشرفته این چنینی به ایران برای مدت چندین سال اعلام کردیم. این مخالفت‌ها همچنان پابرجاست.

پیش از این نیز «جیمز وینفلد» معاون رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا با بیان اینکه روسیه «نباید از این بابت نگران باشد»، گفته بود که حتی اگر ایران و گروه موسوم به 1+5 بر سر مسئله هسته‌ای به توافق نهایی دست یابند، باز هم در برنامه آمریکا برای استقرار سپر دفاع موشکی در اروپا تغیییری ایجاد نمی‌شود.

 وی تصریح کرده بود: «آن‌ها اتفاقاً باید از اینکه ما داریم به متحدانمان در آنجا کمک می‌کنیم که به صورت بالقوه از ما در برابر ایران دفاع کنند، دلگرم شوند.»

آمریکا از سال‌ها قبل هدف از استقرار سامانه‌های دفاع موشکی در لهستان و رومانی را مقابله با توان موشکی ایران اعلام کرده است. اما حالا با قوت گرفتن احتمال حصول توافق هسته‌ای، روسیه در تلاش است تا مقامات آمریکا را متقاعد کند که از اجرای این طرح دست بکشند.

مقامات روس می‌گویند ادعای احتمال حمله موشکی ایران به اروپا و آمریکا دروغ است و هدف از استقرار این سامانه‌ها، تحت فشار قرار دادن روسیه است. «سرگئی شایگو» وزیر دفاع روسیه پیش از این گفته است که «امروز روشن شده که تهدید موشکی تهران، که ایالات متحده و دیگر کشورها ائتلاف از آن دم می‌زنند، تنها یک بلوف است».

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تفاوت این دنیا با دنیای آخرت نباید ما را دچار اشتباه محاسباتی کند نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است