منتشر شده در تاریخ: شنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۴ - ۱۲:۴۶
شناسه خبر: 177679
گروه :خبر

یک تحلیلگر نومحافظه کار آمریکایی با «فاجعه» خواندن محتوای بیانیه هسته‌ای لوزان مدعی شد که توافق مبتنی بر این بیانیه، سبب تبدیل ایران به هژمون اقتصادی و نظامی خاورمیانه خواهد شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، یک تحلیلگر وابسته به تندروهای آمریکایی در گزارشی توافق در حال رایزنی هسته‌ای با ایران را به باد انتقاد گرفت و آن را «فاجعه» خواند.

«چارلز کراتامر» در مطلبی که در بخش نظرات واشنگتن پست با عنوان «توافق هسته‌ای ایران: آناتومی و کالبدشناسی یک فاجعه» منتشر شده، نوشت: «یک سال و نیم قبل بود که باراک اوباما وقتی گفت تاسیسات هسته‌ای به شدت مستحکم فردو، رآکتور آب سنگین اراک و سانتریفیوژهای پیشرفته‌ ایران برای یک برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز غیرضروری است، او بر قصد لغو(برچیدن) برنامه هسته‌ای این کشور صحه گذاشت».

این تحلیلگر برجسته نومحافظه‌کار که از حامیان سرسخت حمله به عراق در دولت بوش بوده، نوشت: «منطق(این اظهارات اوباما) مشخص بود: از آنجایی که ایران ادعای صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای‌اش را دارد، اینها(فردو، آب سنگین و سانتریفیوژ پیشرفته) باید کنار بروند».

وی نوشت: «اوباما اکنون در حال تلاش برای قبولاندن توافقی است که در آن هیچ یک از اینها برچیده نمی‌شود. در واقع کل زیرساخت هسته‌ای ایران همچنان دست نخورده باقی می‌ماند و فقط در طول مدت توافق(حدودا 10 ساله) فقط فریز شده و بازطراحی می‌شود».

کراتامر به ادعاهای اوباما اشاره کرد که درباره رژیم بازرسی‌ها بر برنامه هسته‌ای ایران اشاره داشت. رئیس دولت آمریکا گفته بود با توجه به وجود یک سال زمان گریز و رژیم بازرسی‌ها در صورت «تقلب» می‌توان پاسخ مناسب را به این اقدام ایران داد.

او نوشت: «قول‌ها درباره بازرسی‌ها(از ایران) مضحک است. ما حتی نتوانستیم ایرانی‌ها را به پاک شدن از تعهد کنونی‌شان به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره فعالیتهای قبلی هسته‌ای(PMD) متعهد کنیم».

تحلیلگر وابسته به نومحافظه‌کاران با تردید درباره اینکه ایران بپذیرد به آژانس اجازه دسترسی به مراکز نظامی از قبیل پارچین را بدهد، با اشاره به سخنان اخیر رهبر معظم انقلاب نوشت: «رهبر عالی ایران هر گونه اقدامات و نظارت فوق‌العاده را رد کرد».

حامی سرسخت سیاست‌های جنگ‌طلبانه دولت سابق آمریکا این طور ادعا کرد که در صورت «تقلب و حرکت ایران به سمت برنامه نظامی اتمی»، آنطور که اوباما گفته به راحتی نمی‌توان اقدام کرد.

او اینطور ادعا کرد: «اگر نقض پیدا شود، پس از آن چطور می‌شود؟ ابتدا این موضوع باید از سوی آژانس تایید شود و این نهاد به سازمان ملل گزارش می‌دهد که در نتیجه ایران حق به چالش کشیدن آن را دارد. در نتیجه باید این اعتراض بررسی، بحث شده و برای آن حکم صادر شود. در ادامه احتمالا این حکم به شورای امنیت سازمان ملل می‌رود جایی که چین، روسیه و کشورهای مختلف ضد غربی به عنوان وکلای ایران نقش ایفا خواهند کرد  که این موضوعات ماه‌ها بطول خواهد انجامید و البته هیچ ضمانتی نیست که روسیه و چین آن(قطعنامه) را تصویب کنند».

وی نوشت: «درباره بازگشت فوری تحریم‌ها، تحریم‌هایی که آخرین فشار باقی مانده است، (ادعاها درباره) آنها هم واقعا خارق‌العاده هستند. هیچ راهی وجود ندارد در صورتی که تحریم‌ها لغو شود بتوان دوباره آنها را اعمال کرد. یک دهه طول کشید تا چین، روسیه و اروپایی‌ها را به (پذیرش) زیرساخت کنونی تحریم‌ها سوق دهیم».

کراتامر تصریح کرد: «وقتی تحریم‌ها برداشته شد، آنها فوری برنمی‌گردد. هیچ کسی(کشور) شرکت‌هایشان را  از ایران پر رونق پس از تحریم بیرون نخواهد کشید و همانطور که هنری کیسینجر و جرج شولتس(وزرای خارجه اسبق) تصریح کردند، ما به طور سختی باید برای این منظور بجنگیم(برای خارج کردن شرکت‌ها) که این موضوع آمریکا را منزوی می‌کند و نه ایران را».

این تحلیلگر آمریکایی همچنین هشدار می‌دهد که با لغو تحریم‌ها و قوی‌تر شدن اقتصاد ایران، این کشور تلاش‌های خود را برای «تسلط بر منطقه» می‌افزاید.

کراتهامر با ادعای آنکه توافق کنونی در حال رایزنی با ایران، سبب تبدیل آن به «هژمون اقتصادی و نظامی خاورمیانه» خواهد شد، نوشت: «از رئیس‌جمهور سوال کنید راه جایگزین چیست؟ او مکرر این طور جواب داده که عدم توافق بهتر از توافق بد است».

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
امام سجاد (ع)چراغ فروزان راه مردم است کودک کشی و نسل کوشی در یمن یک رخداد ظالمانه است دشمن در پی سلب معیار ما می توانیم از ملت ایران است/اقدامات انتظامی پلیسی باشد نه پلیس بازی خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان