منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۳:۱۹
شناسه خبر: 302185
گروه :خبر
13950111000503_PhotoA
 

به نقل از کارشناس موسسه واشنگتن و با اشاره به ادعای توقیف محموله تسلیحاتی

واشنگتن‌پست: آمریکا به دنبال تقویت «میانه‌روها» در ایران و فشار به سپاه است

کارشناس موسسه واشنگتن می‌گوید آمریکا تلاش می‌کند از یک سو دولت حسن روحانی در ایران را تقویت کند و از سوی دیگر به سپاه برای متوقف کردن «اقدامات ثبات‌زدا» فشار بیاورد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، روزنامه واشنگتن پست روز سه‌شنبه در گزارشی با اشاره به توقیف چند قایق در آب‌های بین‌المللی توسط آمریکا و ادعای تلاش ایران برای ارسال سلاح به یمن از طریق این قایق‌ها، به نقل از یک کارشناس آمریکایی نوشته است که واشنگتن به دنبال تقویت «میانه‌روها» در ایران و فشار به سپاه پاسداران است.

«مایکل نایتس» عضو اندیشکده آمریکایی موسسه واشنگتن می‌گوید هرچند این قایق‌ها توقیف شده‌اند، اما هیچ راهی وجود ندارد که بتوان فهمید چند قایق دیگر بوده‌اند که به یمن رسیده‌اند.

وی می‌گوید: «ما داریم تلاش می‌کنیم که به عناصر میانه‌رو تر در دولت (حسن) روحانی (رئیس‌جمهور ایران) کمک کنیم که با رسیدن به ثمرات اقتصادی ملموس‌تر ناشی از رفع تحریم‌ها، پذیرش توافق هسته‌ای از سوی ایران را توجیه کنند.»

نایتس افزود: «اما در عین حال ما داریم تلاش می‌کنیم که به عناصر تندرو سپاه پاسداران انقلاب این پیام را بدهیم که باید از اقدامات ثبات‌زدا از جمله شلیک موشک در خطوط کشتی‌رانی خلیج (فارس) و ارسال سلاح به یمن تحریم‌شده از سوی سازمان ملل، دست بردارند.»

وی می‌گوید در حالی که کاخ سفید تلاش می‌کند «چنین رقصی بین این دو حد داشته باشد»، ارتش آمریکا «این وسط گیر افتاده است.»

یک افسر نیروی دریایی آمریکا هم که خواسته نامش فاش نشود، به واشنگتن پست گفته است که توقیف قایق‌ها به سادگی و بدون مقاومت انجام می‌گیرد، چراکه افرادی که سوار بر این قایق‌ها هستند دلیلی برای مقاومت در برابر نیروهای آمریکایی ندارند و تنها به دنبال پول درآوردن بوده‌اند.

وی همچنین با بیان اینکه بعد از توقیف محموله‌ها، قایق و خدمه آن آزاد شده‌اند، مدعی است: «احتمالا دلیل این کار جلوگیری از ناراحت کردن ایرانی‌ها بوده است، به خصوص به واسطه بازداشت اخیر ملوان‌های ما (از سوی ایران). احتمالا این قایق و خدمه‌اش اندکی بعد دوباره به قاچاق ادامه دهند.»

این در حالی است که به گفته «کوین استفانز» سخنگوی نیروی دریایی آمریکا در منطقه، واشنگتن هیچ حق قانونی‌ای برای بازداشت خدمه این قایق‌ها ندارد، چراکه بازداشت آن‌ها در آب‌های بین‌المللی صورت گرفته و باید خدمه را آزاد کرد.

در هفته‌های گذشته آمریکا، فرانسه و چند کشور غربی دیگر مدعی شده‌اند که چند قایق حامل سلاح را در آب‌های بین‌المللی توقیف کرده‌اند. واشنگتن مدعی ارتباط این قایق‌ها با ایران شده است.

ادعای ارتباط این قایق‌ها با ایران و یمن در حالی مطرح می‌شود که تمامی این محموله‌ها در مناطقی توقیف شده‌اند که محل تردد دزدان دریایی و قاچاقچی‌های بین‌المللی مواد مخدر و تسلیحات است.

به نوشته واشنگتن‌پست، با یک حساب سرانگشتی می‌توان گفت که حدود 10 تا 15درصد قایق‌هایی که از این مسیر عبور می‌کنند حامل بار غیرقانونی هستند و این بار تنها شامل اسلحه نیست، بلکه قایق‌ها حامل مواد مخدر و پناهجو نیز هستند.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است