منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۷:۱۹
شناسه خبر: 222007
گروه :خبر
13940503000575_PhotoA

80 میلیون لیتر بنزین، چهارشنبه هفته گذشته در حالی وارد شد که رانت های 5 تا 9 دلاری در هر بشکه بنزین وارداتی نصیب دلالان زنجیره‌ای واردات می‌شود.

 به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، عملکرد غیر قابل قبول مسئولان شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی در طول دو سال گذشته از فعالیت دولت یازدهم برکسی پوشیده نیست، به طوری که در همان ابتدا شروع فعالیت، ایران که در سالهای گذشته در تولید بنزین خودکفا شده بود تبدیل به وارد کننده بنزین شد.

براساس آمار و اسنادی که بارها در رسانه های مختلف منتشر شده است بنزین وارداتی به کشور از هیچ استانداردی تبعیت نمی کند در صورتی که پیش از واردات بنزین تولید داخل دارای استاندارد یورو4 بود.

به هرحال با تصمیم مسئولان وزارت نفت بنزین پاتیلی بی کیفیت جایگزین بنزین با استاندارد یورو4 شد که علت اخذ این تصمیم مشخص نیست.

بارها مسئولان وزارت نفت اعلام کردند، بنزین وارداتی دارای استاندارد یورو4 است، اما تاکنون سازمان استاندارد که متولی تعیین استاندارد بنزین وارداتی است یک برگ سند در مورد درستی این ادعای مسئولان وزارت نفت منتشر نکرده است.

با این شرایط چندی پیش خبری با عنوان رکورد شکنی وادرات بنزین منتشر شد که واکنش های متعددی را از سوی مسئولان شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی در پی داشت.

براساس اسناد جدیدی که در اختیار داریم، مشخص است این رکورد شکنی ها ادامه دارد، زیرا در روز چهارشنبه هفته گذشته 80 میلیون لیتر بنزین از پایانه های جنوب کشور وارد شده است ، واردات 80 میلیون لیتر بنزین و افزایش 240 درصدی در ماه جاری نسبت به مدت مشابه سال گدشته، در حالی صورت می گیرد که رانت های 5 تا 9 دلاری در هر بشکه بنزین وارداتی نصیب دلالان زنجیره واردات می شود.

اگرچه مسئولان وزارت نفت مدعی هستند، این رقم بنزین های برای یک مدت طولانی مورد استفاده قرار می گیرد و میانگین واردات بنزین به کشور تنها 6 میلیون لیتر در روز است، اما لازم است اعلام کنیم، از ابتدای ماه جاری تا کنون روزانه به طور میانگین 17 میلیون لیتر و از ابتدای سال جاری تاکنون به طور میانگین 8 میلیون لیتر بنزین وارد کشور شده است.

همچنین باید گفت: مصرف بنزین کشور نیز روند افزایشی دارد زیرا هم اکنون به طور میانگین حدود 80 میلیون لیتر بنزین در کشور مصرف می شود.

این میزان مصرف بنزین و کاهش تولید بنزین در داخل کشور به دلیل از کارافتادگی مدام پالایشگاه امام خمینی اراک به دلیل سو مدیریت در این پالایشگاه موجب شده است تا ذخیره بنزین کشور هنوز در شرایط بحرانی به سر برد، به طوری که حجم ذخیره بنزین کشور حدود 731 میلیون لیتر است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته که بیش از یک و نیم میلیارد لیتر بود، حدود 780 میلیون لیتر کمبود دارد.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی