منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۰۷ تیر ۱۳۹۴ - ۱۸:۱۸
شناسه خبر: 197499
گروه :خبر

دبیر انجمن برنج ایران از واردات ۱۴۹ هزار تن برنج در ۲ ماهه اول امسال خبر داد و گفت: در ۲ ماه اول سال جاری۱۴۹ هزار تن برنج وارد کشورمان شده که بیشتر از کشورهای هند، پاکستان، ویتنام و کمی هم از اوروگوئه است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، جمیل علیزاده شایق؛ با اشاره به موضوع واردات برنج به کشور گفت: متاسفانه برنج به صورت قاچاق وارد کشور می شود و میزان قاچاق این محصول هم  مشخص نیست.

وی با تاکید براینکه میزان برنج وارداتی کشور نیز بیشتر از نیاز مصرف است، تصریح کرد: در ۲ ماه اول سال جاری۱۴۹ هزار تن برنج وارد کشورمان شده که بیشتر از کشورهای هند، پاکستان، ویتنام و کمی هم از اوروگوئه است.

علیزاده ضمن یاداوری اینکه برنج  تولیدی کشورمان کیفیت خوبی دارد ولی قیمت تمام شده اش زیاد است، افزود: باید هزینه تولید کاهش داشته باشد  تا بتوانیم رقابت کنیم.

دبیر انجمن برنج ایران با اشاره به اینکه در سال گذشته ۹۱۱ هزار تن برنج وارد کشور شد که البته نسبت به سال ۹۲ کمتر بود زیرا در دو سال قبل ۲ میلیون تن برنج وارد کشور شده بود، ادامه داد: موضوع ممنوعیت وارد برنج جدی گرفته نشد و انگار  فقط یک شوخی بود.

وی با تاکید براینکه در سال گذشته قرار شد که امسال برنجی وارد نشود زیرا انبار های پر از برنج تولیدی کشورمان و برنج های وارداتی بود اما متاسفانه این مهم محقق نشد، تصریح کرد: این مهم باعث می شود وقتی نزدیک برداشت برنج می شود انبار ها خالی شود و در این زمان دست دلالان برنج وارد بازار برنج می شود.

علیزاده با بیان اینکه آمار های طرح خوداتکایی برنج برای ۱۰ سال آینده را تاسف بار است زیرا اعداد و ارقام پایه آن واقع بینانه نیست، اظهار کرد: وزارت جهادکشاورزی باید نیاز سنجی کند.

دبیر انجمن برنج ایران با اشاره به اینکه از مهرماه به بعد قیمت برنج افزایش می یابد چون عرضه نداریم و تا مرداد سال آینده این روند ادامه می یابد، تصریح کرد:تیر ماه گران ترین زمان برنج است چون برنج در بازار نیست ولی تقاضا وجود دارد.

وی با تاکید براینکه قیمت برنج رشد زیادی نسبت به گذشته نداشته است،گفت: در شمال کشور می توان هر کیلو برنج با کیفیت خوب را  ۷۳۰۰ تومان  خرید ولی این رقم در تهران به صورت سلیقه ای فروخته می شود

بستگی دارد ساکن  منطقه جردن هستید یا دروازه غار لذا قیمت برنج در پایتخت شبیه جوک است.

علیزاده قیمت برنج در تهران را ۱۰ هزار تومان خواند و با اشاره به اینکه این قیمت واقعی نیست، افزود: برنج پیور بدون ناخالصی  بهترین برنج تولیدی کشورمان است.

دبیر انجمن برنج ایران بیان کرد: برنج باسماتی پاکستان گران ترین برنج وارداتی است که کمتر به کشورمان می آید و کیلویی ۴۰۰ تا ۸۰۰ دلار است.

وی بیشترین واردات برنج به کشورمان را برنج هندی دانست و خاطرنشان کرد: البته این مهم با توجه به موضوع

آلایندگی برنج در چند سال گذشته موجب کم رنگ تر شدن رغبت مصرف کنندگان شده و این در حالیست که گزارش نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این زمینه که تحقیق می کردند هم هیچ گاه مشخص نشد.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تفاوت این دنیا با دنیای آخرت نباید ما را دچار اشتباه محاسباتی کند نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است