منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۲۱:۲۳
شناسه خبر: 182911
گروه :خبر

دبیر انجمن روغن نباتی گفت: واردات ۶۸ هزار تنی روغن پالم مازاد سقف مورد نظر سازمان غذا و دارو ، بر اساس مصوبه دولت انجام شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، محمد قبله،دبیر انجمن روغن نباتی گفت: در سال 93 مصوبه واردات یک میلیون و 400 هزار تن انواع روغن با کنترل واردات 30 درصد روغن پالم در اختیار ما قرار گرفت.

دبیر انجمن روغن نباتی ادامه داد:  در دی ماه سال 93 با وزارت بهداشت به اختلاف نظری در باره تفسیر این مصوبه رسیدم که این امر در حال حاضر زمینه شائبه‌های واردات روغن پالم را ایجاد کرده است.

قبله اظهار داشت: واردات کل روغن تا دی ماه سال گذشته  1.1  میلیون تن بود به همین منظور وزارت بهداشت بر اساس تفسیر خود از مصوبه موجود،  میزان مجاز واردات روغن را حدود 366 هزار تن  بر اساس سقف 30 درصدی کل واردات در نظرگرفت. اما از نظر انجمن روغن سهم واردات پالم بر اساس کل میزان واردات 1.4 میلیون تنی، بدون رعایت تقدم و تاخر زمانی در مقایسه با سایر انواع روغن، بود.
وی تصریح کرد:  به همین منظور بیش از دوماه یعنی از اوایل دی تا 10 اسفند سال گذشته با ممنوعیت و عدم ترخیص روغن پالم روبه رو شدیم.این امر علاوه بر ما، برای صنایع غذایی محدویت و بازار سیاه روغن پالم ایجاد کرد.

قبله یادآورشد: صنایع غذایی مانند پفک، چیپس، شیرینی و شکلات به دلیل عدم ترخیص واردات این محصول در تامین روغن پالم مصرفی خود دچار مشکل بودند و انجمن روغن نباتی هیچ گونه انحصار یا نقشی در  محدویت عرضه پالم نداشته است.

وی تاکید کرد:  هیچ کدام از صنایع غذایی حق تقاضا یا استفاده از روغن پالم خام در تولیدات خود ندارد مگر اینکه در پرونده بهداشتی آن قید شده باشد.
قبله گفت: برای حل این مشکل مصوبه جدیدی از معاون اجرایی دولت دریافت شد تا اجازه واردات باقیمانده روغن پالم مورد اختلاف با سازمان غذا و دارو به کشور گرفته شود. در این مصوبه آمد در صورتی که سایرمحل‌هایی که اجازه روغن پالم دارند، میزان آن را به ستاد اعلام تا تصمیم گیری لازم در این خصوص انجام شود.

واردات 68 هزار تنی روغن پالم تخلف نبود فقط رسانه ای نشد

وی اظهار داشت: مواردی که درباره تخلف انجمن روغن نباتی درباره  “واردات 68 هزار تن روغن پالم خارج از سقف مجاز” اعلام می شود به صورت قانونی و بر اساس مصوبه دولت بوده است که در آن مقطع زمانی بنا بر مصالحی رسانه ای نشد .

قبله خاطر نشان کرد: برای جلوگیری از ایجاد استرس و تورم در بازار مصرف به ویژه در شب عید، مشکلات پیش روی بازار و واردات روغن پالم اعلام نشد.

واردات 480 هزار تن روغن پالم در سال گذشته

دبیر انجمن روغن نباتی تاکید کرد: در سال گذشته یک میلیون و 485 هزار تن واردات انواع روغن داشتیم که از این میزان 520 هزار تن به مصرف صنایع غذایی کشاورزی اختصاص یافت. همچنین با در نظر گرفتن مصوبه جدید دولت در مجموع حدود 480 هزار تن روغن پالم برای مصارف مختلف کشور در بخش های  روغن و صنایع غذایی وارد شد.

افزایش تقاضای ده برابری صنایع غذایی برای واردات روغن پالم خام

وی گفت: بر اساس آمار مستند موجود صنایع مختلف غذایی در سال گذشته در مجموع 17 هزار تن روغن پالم خام به صورت مستقل واردات کردند اما مشخص نیست که صنایع غذایی که امکان تصفیه مستقل روغن خام را ندارند بر چه اساسی اعلام می کنند که نیاز به واردات 170 هزار تن روغن پالم خام دارند و این موارد را درچه مواردی مصرف می کنند.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است