منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۴ - ۲۱:۰۰
شناسه خبر: 228121
گروه :خبر
 

گزارشی از مصرف محصولات تراریختی در کشور؛

وارداتی با طعم سرطان/ وقتی ورود کالای غیر مجاز قانونی می شود

در حالی واردات محصولات تراریختی در بسیاری از کشور های دنیا ممنوع شده است که این کالاهای غیر مجاز از یک شرکت آمریکایی به صورت قانونی وارد کشور می شود.

به گزارش شبکه اطلاع سانی هرمز و به نقل از راه دانا، محصولات تراریخت، محصولات گیاهی یا حیوانی‌ای هستند که در آنها تغییرات ژنتیک داده شده تا بتوانند در برابر بیماری‌های گیاهی یا حیوانی مقاوم باشند یا ویژگی خاصی داشته باشند که به نفع انسان باشد.
با این وجود در حالی که بسیاری از کارشناسان مواد غذایی و کشور های دنیا تولید، مصرف و واردات این محصولات را ممنوع اعلام کردند، رئیس پژوهشکده بیوتکنولوژی کشور می‌گوید: سرطان‌زایی محصولات تراریخته یک ادعای بی‌اساس است و تاکنون در هیچ آزمایشگاهی اثبات نشده است، این تاکید رئیس پژوهشکده بیولوژیکی کشور مبنی بر سالم بودن این محصولات در حالی است که رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی عنوان کرده که هیچ پروژه تحقیقاتی مستندی جهت اثرات مثبت و منفی محصولات تراریخت در کشور انجام نشده است.
از سوی دیگر عیسی مالمیر رئیس مرکز تحقیقات بسیج جامعه پزشکی کشور نیز گفته بود که بحث محصولات تراریخت و تکنولوژی که برای تولید آنها بکار می‌رود و همچنین میزان کیفیت و مغذی بودن این نوع محصولات، موردی است که باید مورد سنجش و ارزیابی قرار گیرد.
تاکنون مقالات زیادی در باره سرطانزا بودن،‌مشکلات زیست محیطی، نازایی و اختلالات درونی و غیره در مورد محصولات تراریخته منتشر شده است و بسیاری کشورها استفاده از این نوع محصولات را ممنوع کرده اند.

ورود و توزیع بدون حساب محصولات تراریخت به کشور پذیرفته نیست
در تماسی که پایگاه خبری عصر هامون با حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس داشت، وی با بیان اینکه یک پروژه تحقیقاتی مستند جهت مضر یا مفید بودن این محصولات انجام نشده است، اظهار داشت: در خصوص محصولات تراریختی کارهای تحقیقاتی و مستندات علمی زیادی جهت اثرات مثبت و منفی انجام نشده است و در حال حاضر این موضوع در ایران در حال کار است.
وی ادامه داد: از آنجایی که در این محصولات تغییرات ژنتیکی داده می شود معلوم نیست این تغییرات ژنتیک روی انسان ها چه تاثیراتی می گذارد به همین دلیل یک کار تحقیقاتی طولانی مدتی باید روی این محصول انجام شود تا اثرات این محصولات ارزیابی شود.
شهریاری بیان کرد: قطعا ورود و توزیع این محصولات بی حساب و کتاب پذیرفته نیست و باید در این زمینه ملاحظات و مراقبت هایی در نظر گرفته شود.

بسیاری از محصولات گیاهی وارداتی به کشور تراریخته است
ایران یکی از کشورهای پیشتاز در تولید علم در زمینه محصولات تراریخت است با این وجود تولید این نوع محصولات در ایران با مشکلاتی مواجه است ولی نکته جالب اینجاست که بسیاری از محصولات گیاهی وارداتی به کشور تراریخته است. این تناقض در سیاستگذاری موضوعی است که مورد انتقاد محافل علمی بیوتکنولوژی ایران نیز قرار گرفته است.
با این وجود محصولات تراریختی در بسیاری از کشور های دنیا ممنوع و در برخی دیگر مسئولان با برچسب‌گذاری بر روی این محصولات مصرف یا عدم مصرف آن را به عهده خود مردم قرار می دهند.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح ابلاغ الکترونیکی قضایی در میناب اجرا می شود هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر