منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۲۱:۵۲
شناسه خبر: 310529
گروه :خبر
13950206000774_PhotoA

وزیر دفاع عربستان و جانشین ولی‌عهد این کشور اعلام کرد طرح چشم انداز 2030 برای پایان وابستگی عربستان به نفت در سال 2020 نتیجه خواهد داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، «محمد بن سلمان» جانشین ولی‌عهد و وزیر دفاع عربستان در گفت‌وگو با شبکه «العربیه»، اعلام کرد انتظار دارد تا سال 2020 وابستگی عربستان به نفت به پایان برسد.

بر اساس این خبر بن سلمان گفت طرح چشم انداز 2030 رویکرد این کشور به منظور توسعه اقتصادی در 15 سال آینده را مشخص می‌کند و شرکت نفتی آرامکو بخش کلیدی این طرح به شمار می‌رود.

وزیر دفاع عربستان و رئیس صندوق توسعه اقتصادی این کشور گفت شفافیت یکی از فواید عرضه بخشی از سهام آرامکو به عموم است زیرا عدم شفافیت تا کنون مردم این کشور را آزار داده بود.

وی ادامه داد عرضه 5 درصدی سهام آرامکو یکی از بزرگترین اقدامات در عرضه عمومی سهام در سراسر جهان خواهد بود و گفت باید به این مسأله توجه کرد که آرامکو برای برخی از جایگاه بالایی برخوردار است؛ این مسأله خطرناک است که آرامکو به قانون اساسی کشور تبدیل شود.

بن سلمان ادامه داد که عبدالعزیز پادشاه موسس خاندان آل سعود این پادشاهی را بدون وجود نفت تأسیس کرده است و وجود اعتیاد به نفت در این کشور باعث شده بخش‌‌های دیگر اقتصادی در عربستان فلج شود.

وی افزود عرضه سهام آرامکو به عموم باعث می‌شود درآمد عربستان به جای اینکه از نفت تأمین شود از سرمایه گذاری تأمین شود و در آینده شرکت آرامکو به یک شرکت هلدینگ (سهامی) تبدیل خواهد شد تا پروژه‌ها به این شرکت‌ها منتقل شود.

وزیر دفاع عربستان که پیش از این گفته بود عربستان در آستانه ورشکستگی قرار داشته در این گفت‌وگو نیز گفت اگر چنین طرحی اجرایی نمی‌شد با چالش‌های خطرناکی رو به رو می‌شدیم.

او که پیش از این اعلام کرده بود صندوق ذخیره ارزی عربستان به حجم دو تریلیون دلار تأسیس خواهد شد؛ تأکید کرد این صندوق کنترل 10 درصد از قدرت سرمایه گذاری جهان را در دست خواهد داشت.

وی همچنین اعلام کرد قصد دارد یکی از بزرگترین موزه‌های عربی و اسلامی را در عربستان بنا کند و گفت پل زمینی ملک سلمان به مهم ترین گذرگاه زمینی جهان تبدیل خواهد شد.

بن سلمان سال 2015 را سال اصلاحات در این کشور توصیف کرد و گفت در سال جاری میلادی نیز اصلاحات سریع و برنامه ریزی شده‌ای انجام خواهد شد و سازمانی نظارتی برای بررسی و سنجش طرح چشم انداز 2030 تأسیس خواهد شد.

وی اعلام کرد قرار است در  یارانه انرژی و آب نیز بازنگری شود و این یارانه شامل 30 درصد از جمعیت کم درآمد عربستان خواهد شد و افزود: شاهزادگان و وزرا نیز از این طرح مستثنی نخواهد بود و به این ترتیب هزینه‌ای که افراد با درآمد بالا بابت انرژی پرداخت می‌کنند با افراد کم درآمد یکی نخواهد بود.

او در پاسخ به سوال مجری العربیه درباره اینکه این مسأله می‌تواند نارضایتی طبقه مرفه را به همراه داشته باشد وعده داد خودش از این طرح نیز مستثنی نباشد و گفت: کسی که از این طرح ناراضی است با مردم مواجه خواهد شد.

بن سلمان ذخایر اورانیوم عربستان را نفت دوم توصیف کرد و گفت تنها از 5 درصد از ذخایر و معادن کشور به صورت اشتباه و غلط استفاده شده است.

وزیر دفاع عربستان با اشاره به اینکه کشورش سومین کشور در جهان از نظر میزان هزینه‌های نظامی است گفت آبا با عقل جور در می‌آید که ما با این جایگاه صنعت نظامی نداشته باشیم و در جایگاه بیستم ارتش‌های جهانی باشیم؟

وی افزود: وارد پایگاه‌های هوایی ارتش عربستان می‌شویم و شاهد زمینه مرمر و دیوارهای تزئین شده هستیم و کیفیت پایگاه‌های نظامی ما در حد هتل‌های 5 ستاره است در حالی که کارایی ندارد و این یک ایراد بزرگ است.

بن سلمان افزود: برای ما اهمیت دارد که جزء کشورهایی باشیم که در آن فساد وجود ندارد و این مسأله با خصوصی سازی محقق خواهد شد.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی