منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۰:۱۲
شناسه خبر: 271191
گروه :خبر
برقع1_001

نقاش و طراح هرمزگانی با اشاره به اینکه 6 بهمن ماه سال جاری کتاب «برقع، هنر اقلیم و هویت بومی» در سرای اهل قلم تهران رونمایی می‌شود، یادآور شد: پذیرفته شدن این پژوهش و ارائه آن در سومین همایش انسان شناسی تصویری دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران نیز اثبات هشت سال تلاش تأثیرگذار این اثر بوده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از فرهنگ کده ؛ احسان میرحسینی متولد ۱۳۶۴، کارشناس ارشد نقاشی از دانشگاه شاهد تهران است و هنرمندی که خود را غرق در دنیای خط‌ها و رنگ‌ها کرده است و تصور پسربچه‌ای که تخته شاسی به دست سرقفلی کانون پرورش فکری بندرعباس بود برای یادگیری نقاشی با جوانی که چند سالی است به آموزش هنر در فضاهای علمی و پژوهشی می پردازد اثبات خواستن توانستن می‌باشد.

او اکنون در کسوت مدرس در دانشگاه‌های استان، زکات اندوخته‌های حرفه‌ای خود را به دانشجویان و هنرآموزان علاقه‌مندی که نیاز به آموزش علمی و آکادمیک هنری را در رشته‌های وابسته به نقاشی احساس می‌کنند، ارائه می‌نماید.

میل به خلق و آفرینش از گذشته با او همراه بوده و آفرینش قاب‌هایی که ناگفته‌های گفتنی دارند .

میرحسینی درجات علمی خود را در حالی طی کرد که استان هرمزگان با کمبود فضاهای آموزشی و پژوهشی در زمینه هنر روبرو بود و کاستی‌های گذشته، هنرمند جوان امروز را حریص‌تر به سنت‌های هنری هرمزگان نموده تا بگوید اگر چه هرمزگان به علت دور بودن از مرکز کشور، هنرش نتوانسته پیشرفت علمی داشته باشد، اما همشهریان من هنرمندانی هستند به قدمت تاریخ منطقه خلیج همیشه فارس! دلیل این ادعا، انتخاب برقع زنان هرمزگانی از سوی این پژوهشگر به عنوان موضوع تحقیق می‌باشد.

هشت سال تلاش مداوم بر این پژوهش، برای نوشتن کتابی جامع درباره برقع، زنده کردن دست بافت هنری را در پی داشت که رو به زوال بود. پذیرفته شدن این پژوهش و ارائه آن در سومین همایش انسان شناسی تصویری دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران نیز اثبات این تلاش است.

 

در ابتدا از عنوان کتاب شروع کنید، چرا عنوان «برقع، هنر اقلیم و هویت بومی»را برای آن انتخاب کردید؟

سوال بسیار خوبی است، ماه‌ها درگیر انتخاب این عنوان بودم. ترکیب واژه هنر و اقلیم را به این دلیل انتخاب کردم که ساخت برقع بسیار متاثر از شرایط اقلیمی این منطقه می‌باشد و همان طور که در جریان هستید؛ آفتاب سوزان این منطقه یکی از دلایل استفاده زنان از این پوشش می‌باشد از طرفی این روبند به عنوان هویت بومی این منطقه قرن‌ها است که نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند.

از چه سالی شروع به نوشتن کتاب کردید و چرا برقع را به عنوان موضوع تحقیق انتخاب کردید؟

از سال ۱۳۸۶ تحقیق روی برقع را شروع کردم و بیش از چهل روستا در استان هرمزگان که در آن برقع ساخته می‌شد رفتم. اگرچه امروزه استفاده از برقع در بین زنان کمتر شده اما به عقیده من برقع به عنوان نمادی از فرهنگ هرمزگان در ایران و شاید جهان منحصر به فرد است. برقع نشان می‌دهد چگونه زنان هنرپرور این منطقه متناسب با شرایط اقلیمی حاشیه خلیج فارس این دست بافته را به وجود آورده و به تکامل رسانده‌اند.

آیا برقع مختص استان هرمزگان است؟

برقع به معنای عام روبند، در دوره‎های مختلف تاریخی در برخی از کشورها کاربرد داشته اما به لحاظ فرم، جهان بینی، و نوع استفاده بسیار متفاوت از برقع هرمزگان است. در معنای خاص آن همان طور که در کتاب به تفصیل پرداخته شده، متعلق به هرمزگان می‌باشد.

تنوع «برقع» در هرمزگان چگونه دسته بندی‌ می‌شود و آیا پوشش در گویش جنوب نشینان نام‌های دیگری دارد؟

مهم‌ترین انواع برقع بر اساس اقلیم عبارت‌اند از: برقع مینابی‎‎، بلوچی و قشمی؛ اما بر اساس مواد و شیوه ساخت نیز می‎‎توان آن‌ها را در سه دسته‌ی کلیِ برقع‎های نخی، شیله‎ای و پارچه‎ای باز تعریف کرد و  در گویش بومی هرمزگان، برقع را «بُرکَه» می‎‎گویند در قسمت غرب استان به آن «بتوله» یا «بتیله» نیز گفته می‌شود.

کتاب برقع از چه قسمت‌ها و بخش‌هایی تشکیل شده است؟

کتاب برقع، شامل پنج فصل می‌باشد. فصل اول نگاهی به تاریخچه برقع در جهان، ایران و هرمزگان دارد. فصل دوم جغرافیای پژوهش مشخص شده است. فصل سوم دوخت برقع و ابزار ساخت آن آورده شده است. در فصل چهارم فرهنگ استفاده از برقع در مناطق مختلف بررسی شده است. فصل پنجم به تحلیل ساختار برقع‎های هرمزگان از دیدگاه زیبایی‎شناسی هنری اختصاص یافته است.

مهمترین یافته کتاب شما چیست؟

یکی از مهم‌ترین یافته‌ها این است که عناصر بصری برقع‎های استان هرمزگان از اقلیم و شرایط فرهنگی این منطقه متأثر است و رنگ و نقش‎مایه‎ها، بیان‌گر ویژگی‎های انسان‌شناسانه برقع در زندگی زنان جنوب می‎باشد؛ به عبارت دیگر می‎توان دریافت، فردی که از برقع استفاده می‎‎کند؛ ساکن کدام منطقه می‎‎باشد، مجرد است یا متأهل، جوان است یا پیر.

آیا حمایتی از سوی مسئولان صورت گرفته است؟

سوال بسیار مهمی است که جواب بسیار تکراری دارد و طی این سالها چندین چند بار به تمام ادارات و ارگان‌هایی که مرتبط با موضوع تحقیق بودند رفتم، اما هیچ کمکی نه به لحاظ مالی و نه به لحاظ معنوی (در اختیار گذاشتن منابع و اطلاعات مورد نیاز) انجام ندادند این ادارات با قاطعیت عنوان می‌کنند که ما هیچ بودجه‌ای برای پژوهش نداریم تاکید می کنم هیچ هیچ هیچ بودجه‌ای برای پژوهش نداریم و چنین مسأله‌ای در ساختار اداره‌ی آنها تعریف نشده است  این در صورتی است که برای مسائلی که جهت شناسایی، حفظ و انتشار آثار ارزشمند هنری و صنایع دستی بومی که گنجینه معنوی این مناطق هستند حتما باید هزینه‌هایی در نظر گرفته شود و  همیشه با خودم فکر می‌کنم چه زمانی این دور باطل نداشتن هزینه در مسائل پژوهشی باید تکرار شود و نسل پژوهشگر قبل از ما دقیقا با همین مشکل روبرو بودند که نسل ما به آن دچار است و تمام هزینه‌ی این کتاب در تمام مراحل تحقیق، نوشتار، عکاسی، گرافیکی، ویراستاری و چاپ به صورت شخصی تهیه شده است.

زمان و مکان رونمایی از کتاب شما چه زمان و در کجا خواهد بود؟

رونمایی این کتاب با حضور اساتید، پژوهشگران و علاقه‌مندان در سرای اهل قلم تهران، سه شنبه، ۶ بهمن ماه ۱۳۹۴ برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/ش

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح پیشگیری از تنبلی چشم در میناب کلید خورد پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است