منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۵ - ۲۱:۲۵
شناسه خبر: 304522
گروه :خبر
13941021000406_PhotoA
 

با هدف عقد قرارداد حج 95

هیأت ایرانی عازم عربستان شد

هیأت ایرانی متشکل از مدیران سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری امروز جهت مذاکره با وزارت حج عربستان برای عقد قرارداد حج تمتع 95 عازم این کشور شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، هیأت ایرانی متشکل از مدیران سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری امروز عازم عربستان شدند.

هدف این هیأت انجام مذاکرات با وزارت حج عربستان جهت عقد قرارداد حج تمتع 95 است. این مذاکرات روز پنجشنبه برگزار می‌شود.

تأمین امنیت زائران هدف اصلی

سعید اوحدی، رئیس سازمان حج و زیارت پیش از این سفر به فارس گفت: یکی از مباحث جدی ما در مذاکره با طرف سعودی موضوع تأمین امنیت زائران و اطمینان و تضمین این موضوع خواهد بود.

اوحدی در خصوص محورهای مذاکره با وزیر حج عربستان اظهار داشت: قطعا ما در این مذاکرات محورهایی را مطرح خواهیم کرد و در صورتی که به نتیجه برسیم اطلاع رسانی لازم صورت خواهد پذیرفت. در حج گذشته بیش از 7 هزار نفر از زائران در فاجعه غمبار منا به شهادت رسیدند از این روز یکی از مباحث جدی ما در مذاکره با طرف سعودی موضوع تأمین امنیت زائران و اطمینان و تضمین این موضوع است.

پیگیری پرداخت دیه شهدای منا

رئیس سازمان حج خاطر نشان کرد: موضوع پرداخت دیه برای شهدای منا که یک حق شرعی است و سعودی ها بارها قول آنرا داده و تا امروز به آن عمل نکرده اند که پیگیری این موضوع از وظایف دستگاه دیپلماسی کشور است نیز یکی از موضوعاتی است که در این مذاکرات مطرح خواهیم کرد.

وی مباحث اجرایی حج را از مهم ترین محورهای بحث در دیدار با وزیر حج عربستان برشمرد و بیان کرد: بدلیل قطع یکطرفه روابط سیاسی از سوی عربستان، ما در کشور میزبان خدمات کنسولی نداریم بهر حال در طول موسم حج مشکلاتی ناخواسته از جمله بیماری و فوت زائران و … پیش می آید که در این خصوص با توجه به اینکه خدمات کنسولی وجود ندارد بایستی راهکاری برای پیگیری حقوق زائران تعریف شود که بایستی در این خصوص با طرف سعودی به نتیجه برسیم.

رئیس سازمان حج بیان کرد: یکی از مباحث اصلی ما در مذاکره با طرف سعودی موضوع صدور ویزای زائران است در حالی که کنسولگری کشور عربستان در ایران تعطیل است بایستی مکانیزمی برای صدور ویزای زائران تعریف شود.

«ماهان» سوی دیگر مذاکرات

رئیس سازمان حج و زیارت به سخنان اخیر مسئولین سعودی در خصوص محدود سازی پروازهای شرکت هواپیمایی ماهان اشاره کرد و  گفت: اگر در بحث خدمات رسانی به زائران جدی باشیم باید بدنبال توسعه ارائه تسهیلات به زائران باشیم نه اینکه ظرفیت‌ها و امکانات موجود را  محدود کنیم بهر حال حق زائر ماست که بخواهد با پرواز شرکت هواپیمایی کشورش به حج اعزام شود.

اوحدی به تناقضات موجود در گفتار و عمل طرف سعودی در خصوص موضوع حج زائران ایرانی اشاره داشت و ممنوعیت پروازهای شرکت هواپیمایی ماهان را از این دست تناقضات بر شمرد و گفت: در مذاکره با طرف سعودی اگر در خصوص ارائه خدمات آنگونه که در شان زائران ایرانی و با حفظ حرمت و عزت زائران باشد، به نتیجه برسیم در خصوص فرآیند ثبت نام زائران اطلاع رسانی لازم را خواهیم کرد.

رئیس سازمان حج و زیارت در ادامه یادآور شد: ما امروز شاهد قطع یک طرفه روابط سیاسی از سوی کشور عربستان هستیم و امکانات و منابع انسانی کنسولی در آن کشور نداریم لذا بایستی وضعیت تأمین حقوق زائران مشخص گردد.

برنامه‌ریزی مرحله به مرحله

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسگر نماینده ولی فقیه در امور حج و سرپرست حجاج ایرانی نیز در این مورد گفت: مسائل حقوقی این فاجعه را وزارت خارجه، دادستانی و سازمان حج و زیارت و بعثه پیگیری می‌کنند و نتایج ان به اطلاع مردم خواهد رسید.

قاضی عسگر ادامه داد: در صورت نتیجه مطلوب در این مذاکره به مردم اطلاع رسانی می شود و کسانی که نوبت تشرفشان رسیده باید با توجه به کمبود زمان به سرعت در کاروان‌ها ثبت نام کنند و مقدمات برنامه‌ها و آموزش حجاج آغاز شود.

سرپرست حجاج ایرانی با اشاره به برخی نگرانی‌ها در جامعه درباره حج امسال، تصریح کرد: مردم مطمئن باشند اگر تصمیم داشته باشیم امور حج را با توافقی که صورت خواهد گرفت انجام دهیم، برای آنچه که با آن روبرو خواهیم شد برنامه ریزی کرده و مرحله به مرحله به مردم اطلاع رسانی می شود.

پنجشنبه سرنوشت برای مشتاقان بیت‌الله الحرام

پنجشنبه 26 فروردین روزی است که سرنوشت حج 95 مشخص می‌شود، در این روز قول و قرار‌ها گذاشته می‌شود و مشخص می‌شود که آل سعود شروط ایرانی را قبول می‌کند یا خیر. با توجه به کارشکنی سعودی‌ها به نظر می‌رسد که آنها تمایل چندانی به حضور ایرانی‌ها در حج ندارند و بر این اساس باید منتظر ماند و دید که هیأت ایرانی چه دستاوردی از مذاکرات با سعودی‌ها خواهد داشت.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح ابلاغ الکترونیکی قضایی در میناب اجرا می شود هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر