منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۹:۱۶
شناسه خبر: 320277
گروه :خبر
13950226 (173)

استاد معماری و شهرسازی جنوب کشور با انتقاد از وضعیت توسعه بی رویه ساخت و ساز در کشور عنوان کرد: اینگونه ساخت و سازها بی حد و مرز و بی هویت تنها نقش از بین بردن و فروپاشی معماری بزرگ ایرانی اسلامی را در دستور کار دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از هرمزپرس؛ شهریار مشیری، موسس دانشگاه آزاد اسلامی بندرعباس در همایش معماری و شهرسازی  مدرس دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس گفت: داشتن نگاه نو به معماری  نوعی هنر زیبا شناختی می باشد لذا  فرار از هویت اصلی خود نوعی ناآگاهی فرهنگی و بی هویتی  است.

 

موسس دانشگاه آزاد اسلامی بندرعباس، با بیان اینکه تمام بناهای قدیمی ایران بر اساس اقلیم خاص آن منطقه ساخته شد و در آن به معماری سنتی گذشته نیز توجه ویژه ای شده است، اظهار کرد: هیچ بنای قدیمی رادر ایران نمی توان یافت که درآن  نشانی از معماری سنتی ،اسلامی و ایرانی نباشد.

 

رئیس اسبق سازمان نظام مهندسی ساختمان استان هرمزگان تصریح کرد: امروز اعراب حاشیه نشین خلیج فارس که روزی بادیه نشین بودند معماری جنوب ایران را به سرقت برده اند و با ساخت بناهای نو با الهام از معماری جنوب ایران ، به دنبال ثبت این نوع معماری به نام خود در دنیا هستند.

 

وی خواستار توجه معماران به فرهنگ و هنر بومی شد و افزود: باید فرهنگ و هنر هر قومی در بناهای آن منطقه متجلی شود و این هنر جز با پشتکار، همت و همراهی همه معماران امکان پذیر نیست .

 

مدرس دانشگاه آزاد اسلامی بندرعباس  عدم توجه به معماری گذشته را نوعی بی اطلاعی از فرهنگ غنی ایرانی قلمداد کرد و خاطرنشان کرد: امروزه در کمال تاسف شاهد ازبین رفتن بافت های قدیم شهر به عنوان نماد معماری در کشور هستیم و به جای آن ساختمان های بی هویتی از خاک سر به فلک می کشند که هیچ نمادی از فرهنگ ایران زمین در آن یافت نمی شود.

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است